ZZ.lv ARHĪVS

Lietuvieši nācijas pašapziņu stiprinošo basketbolu sauc par «krepšini» (FOTO)

Gaitis Grūtups

2016. gada 3. marts 10:10

3458
Lietuvieši nācijas pašapziņu stiprinošo basketbolu sauc par «krepšini» (FOTO)

Pirms gadiem trīsdesmit četrdesmit padomju laikos jelgavnieki uz pārtikā labāk nodrošinātajiem Jonišķiem brauca pēc desām. Vienai otrai topošajai māmiņai no Elejas puses sanāca tuvāk turienes slimnīca, kur laist pasaulē bērniņu. Mūsdienās, kad automašīnu vairāk, droši vien daudziem uz Lietuvas pusi iznāk braukt biežāk, taču Jonišķu vārds sadzīvē, šķiet, dzirdams retāk. Tomēr pēdējā laikā par to runā basketbola, kā arī galda tenisa cienītāji.  

Basketbolu Lietuvā sauc par «krepšini» – senatnīgāk nekā citās basketbolu spēlējošās tautās. Jonišku latviešu biedrības «Avots» dalībniece pazīstamā tulkotāja Dzintra Irbīte paskaidro, ka lietuviešu «krepšinis», tieši tulkojot, būtu «kurvja bumba». Iespējams, tāda spēle bijusi arī senajiem lietuviešiem, taču mūsdienu basketbols Lietuvā attīstās mazliet vairāk nekā deviņdesmit gadu.         

Saistībā ar to pirms septiņiem gadiem Jonišķos tapa Basketbola muzejs, kādam līdzīga nav ne Lietuvā, ne arī kur citur Eiropā. Tā dibinātājs un vadītājs Jonišķu pašvaldības darbinieks Leons Karaļūns četrās palielās telpās savācis liecības par Lietuvas un starptautiskā basketbola svarīgākajiem notikumiem, sākot ar 1937. gada pavasari, kad tieši Jonišķu stacijā pirmos suminājumus dzimtenē saņēma Lietuvas basketbolisti, ar uzvarētāju balvu atgriežoties no Eiropas otrajām meistarsacīkstēm Rīgā. Populārā latviešu filma «Sapņu komanda» beidzas ar Latvijas uzvaru pirmajās Eiropas meistarsacīkstēs basketbolā.

Pēc tām tiesības rīkot čempionātu ieguva Rīga, taču pilsētā nebija nevienas basketbola manēžas, un čempionāts notika tagadējā Rīgas Centrāltirgus angārā (iespējams, gaļas paviljonā). «Lietuvieši tolaik smējās, ka divdesmit neatkarības gados Eiropas čempione Latvija nebija spējīga uzcelt nevienu pieņemamu basketbola zāli. Paši viņi pēc uzvaras Rīgā šai lietai ķērās klāt nopietnāk. Uz trešo Eiropas čempionātu 1939. gadā Kauņā bija uzcelta manēža, kurā «Žalgiris» mājo vēl tagad,» ar zināmu «cemmi» stāsta sporta entuziasts jelgavnieks Pēteris Miļūns.


Visu rakstu lasiet ceturtdienas, 3. marta, «Zemgales Ziņās». Foto: Raitis Puriņš