Jaunie vides pētnieki audzē austersēnes un vērtē sēklu dīgtspēju (FOTO)

Ikgadējais jauno vides pētnieku forums «Skolēni eksperimentē» šogad pulcējis vairāk nekā 30 pirmo līdz devīto klašu vispārējās, speciālās un interešu izglītības iestāžu audzēkņus, kuri pētījuši apkārtējo vidi un nodevušies eksperimentiem kā individuāli, tā grupās.
Šogad 6.– 9. klašu grupā savus kopumā 11 eksperimentus prezentēja 15 skolēni, savukārt pirmo piecu klašu grupā par 15 pētījumiem un eksperimentiem stāstīja 19 skolēni, informē Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centra pārstāve Alise Gubene.
Vecāko klašu skolēnu darbi lielākoties bija veltīti fizikai. Tika pētīta gan apgaismojuma ietekme uz dažādiem augiem, gan virmas spraiguma koeficients, gan neņūtona šķidrums. Netrūka novērojumu un eksperimentu arī starpdisciplināru zinātņu jomā.
Izvērtējot skolēnu paveikto, pirmo vietu ieguva Andrejs Basalajs no Jelgavas 6. vidusskolas 6. klases. Viņš pētīja austersēnes un to audzēšanu mājas apstākļos. Savu veikumu Andrejs bija paņēmis līdzi, apliecinot eksperimenta veiksmīgo rezultātu. Jāpiebilst, ka austersēņu lietošana uzturā apmierina gan garšu kārpiņas, gan atbilst veselīga uztura piekritēju standartiem.
Otrajā vietā ierindojās Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas 8. klases skolnieces Elizabete Akermane un Krista Tkačova ar darbu «Sēklu dīgstpēja «Lego» siltumnīcā». Meitenes salīdzināja, kā dīgst dažādas sēklas podiņā un robotizēti automatizētā «Lego» siltumnīcā. Eksperimenta veikšanai viena no skolniecēm pati ieprogrammēja vajadzīgo temperatūru, kas nepieciešama augu attīstībai. Ja temperatūra ir pārsniegta, tiek nodrošināta ventilācija.
Savukārt trešajā vietā ierindojās Jelgavas 6. vidusskolas 8. klases meitenes Karīna Vedļa un Liza Loce, kuras pētīja mazgājamo līdzekļu piedevas ietekmi uz virsmas spraiguma koeficientu. Savukārt Mārtiņš Jānis Dauģelis un Verners Matīss Muižzemnieks no Jelgavas 1. internātpamatskolas 8. klases prezentēja ideju par Saules pulksteni kā vides elementu pie savas skolas.
Ja vecāko klašu skolēni bija nopietni un koncentrējušies uz savu pētījumu rezultātu prezentēšanu, tad jaunāko klašu grupā bērni žūriju pārsteidza ar azartu un ieinteresētību arī citu konkursa dalībnieku pētāmajos jautājumos. Pēc katras uzstāšanās skolēni cits citam uzdeva precizējošus jautājumus par eksperimenta norisi.
Pirmo vietu žūrija nolēma piešķirt Reinim Sergejevam no Jelgavas 4. vidusskolas 3. klases par pētījumu, kā piesārņots ūdens ietekmē sēklu dīgtspēju. Šajā eksperimentā tika salīdzināta dīgtspēja destilētā ūdenī, parastā ūdenī, ūdens un eļļas maisījumā, izkausētā sniegā un ekoloģiskajā emulsijā. Pārsteidzoši, ka vislabākā dīgtspēja bijusi ekoloģiskajā emulsijā, kas skaidrojams ar barības vielu daudzumu tajā.
Tāds pats punktu skaits kā Reinim bija arī Marijai Obrazcovai no Jelgavas 6. vidusskolas 5. klases. Meitenes darbs bija par savvaļas dzīvnieku daudzveidību, ko viņa ar videokameras palīdzību fiksēja savas mājas apkārtnē, novērojot caunu, pelēko zaķi, stirnas un citus dzīvniekus, mēģinot tos atpazīst arī pēc pēdu nospiedumiem.
Otro vietu ieguva 4. vidusskolas 1. klases skolnieks Klāvs Zemturs, kurš novēroja pH ziepjūdenī un pulverūdenī. Otrajā vietā ierindojās arī triju 5. vidusskolas 2. un 5. klases skolēnu Volodara Smirnova, Jeļizavetas Belozubovas un Demjana Smirnova eksperiments «Molekulārā virtuve», kurā dalībnieki izmantoja īpašus paņēmienus, lai iegūtu putas, spageti un ikrus no augļu sulām.
Savukārt trešo vietu žūrija piešķīra trim skolēniem. 6. vidusskolas trešklasniece Valērija Baduna pētīja sēklu briešanas spēku, konstatējot, ka, zirņus briedinot bļodā ar ūdeni, ūdens tiek uzņemts pilnībā, bet, ja zirņi tiek briedināti maisā, procesa laikā tas pārplīst. Savukārt tās pašas skolas pirmklasniece Darja Avlasko raugam pievienoja dažādas vielas un noteica tā dzīvotspēju. Praktiskais ar izlaidējošo tika apvienots 5. vidusskolas 2. klases skolēna Artēmija Gerasimjonoka eksperimentā «Svētku lampa». Eksperimenta realizācijai bija nepieciešama atstarojoša spuldzīte, trauks ar ūdeni un C vitamīna tabletes, kuras pievienojot ūdenim radīja burbulīšus, kas lika kustēties tajā esošajiem spīdumiem.
A.Gubene spriež, ka skolēnu idejas
gadu no gada mainās, bet tajā vienmēr klātesošs ir radošums un izpratne. Viņa lēš,
ka arī nākamajā gadā sagaidāmi aizraujoši eksperimenti.
Foto: ZRKAC
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Jelgava
- Jelgavas novadā
- Ozolnieku novadā
- Latvijas ziņas
- Dobeles, Tērvetes un Auces novadā
- Ekonomika
- Uzņēmējdarbība
- Darba tirgus
- Citas ziņas
- Eiro 2014
- Politika
- Vēlēšanas 2011
- Saeimas vēlēšanas
- Citas ziņas
- Pašvaldībās
- Pašvaldību vēlēšanas 2017
- Saeimas vēlēšanas 2018
- Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2019
- Asā hronika
- Policijas ziņas
- VUGD
- Tiesu ziņas
- Citas ziņas
- Kultūra un izklaide
- Teātri
- Izstādes
- Bibliotēkas
- Koncerti
- Citas ziņas
- Kas? Kur? Kad?
- Sports
- Basketbols
- Futbols
- Vieglatlētika
- Citas ziņas
- Hokejs
- Volejbols
- Veselība
- Aktuāli
- Padomi
- Slimnīcās
- Citas ziņas
- Stārķa ziņas
- Lietotāju raksti
- Foto/Video
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Pasākumi un izstādes
- Chocolate & Pepper
- Video
- Aizsaulē
- Statiskas lapas
- Centrāle!
- Dzīvesstils
- Receptes
- Māja un dārzs
- Hobiji
- Pašizziņa
- Citas ziņas
- Mīluļi
- Projekti
- Projekts “Saimnieko gudri”
- Projekts “Kultūras nesēji Zemgalē”
- Projekts “Redzi apslēpto”
- Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā
- Projekts “Rūpēsimies par vidi!”
- Projekts “Kur dzīvosim?”
- Projekts “Mediju kritika”