ZZ.lv ARHĪVS

Ledus skulptūru festivāla galvenās balvas ceļo uz Lietuvu (FOTO)

Uldis Veilands

2016. gada 5. februāris 22:19

104189
Ledus skulptūru festivāla galvenās balvas ceļo uz Lietuvu (FOTO)

Ar atklāšanas parādi («Benefice», «Diždancis», «Vēja zirdziņš», koris «Mītava», Spīdolas ģimnāzijas koris) un apbalvošanas ceremoniju (balvas pasniedza pilsētas mērs Andris Rāviņš) piektdienas, 5. februāra, vakarā, tieši pulksten 19, kā paredzēts programmā, sākās XVIII starptautiskais ledus skulptūru festivāls «Pasaules brīnumi». Uzsvars uz vārdiem – kā «paredzēts programmā» – nav nejaušs, jo krasi mainīgo laika apstākļu dēļ netrūka nelabvēļu, kas šogad paredzēja pasākuma izgāšanos.

Tomēr organizatoru tehniskā doma un dalībnieku radošā izdoma šoreiz triumfēja pār dabas kaprīzēm – pret strauji uznākušo atkusni līdzēja teltis un nojumes, bet siltākajās naktīs gatavās skulptūras un to daļas «atpūtās» saldētavās. Un atklāšanas reizē pati Dabas māte parūpējās par visai pieņemamo temperatūru «ap nulli», pie kā Jelgavas festivālā esam jau pieraduši.

Varbūt tieši Dabas mātes ietekmē arī liela daļa skulptūru bija veltītas lielākajam pasaules brīnumam – dzīvības neatgriezeniskuma tēmai. Visspilgtākās no tām – lietuviešu autoru Vitauta un Ķestuta Musteiķu «Piedzimšana», kā arī Sergeja Tselebrovska (Krievija) un Vjačeslava Borecka (Polija) «Dzimšanas noslēpums» attiecīgi arī tika novērtētas ar pirmo un otro vietu komandu veidoto ledus tēlniecības darbu kategorijā. Cerams, ka tik aktuālā demogrāfijas tēma radīs atsaucību ne tikai kaimiņu tautās. Trešajā vietā komandu kategorijā – asprātīgais Tautviļa Poviloņa un Martina Gaubas (atkal Lietuva!) veidojums «Čaks Noriss pret Pizas torni».

Ķestutim Musteiķim izdevās kļūt par Jelgavas festivāla divkārtēju uzvarētāju – individuālo skulptūru kategorijā uzvarēja viņa «Sniegpārsla plaukstā». Otrajā vietā Konstantina Jevdokimova (Krievija) «Brīvība», bet trešajā – latviešu autora Ainara Zingnika «Ciklops».

Skopa nebija arī žūrija, piešķirdama virkni speciālbalvu. Tās tika: Annas Jevdokimovas (Krievija) «Aci pret aci», Daniila Ambrosova (Krievija) «Laika mašīnai», Elizabetes Kristensenas (Norvēģija) darbam «Izklaidējoties», Agneses Rudzītes-Kirillovas (Latvija) un Marijas Mazuņinas (Krievija) kopdarbam «Spēja lidot», latviešu Zīles Ozoliņas -Šneideres un Ainara Zingnika «Negaidījāt?», kā arī krievu autoru Alekseja un Svetlanas Verbicku izteiksmīgajam «Birokrātam».

Apbalvošana bija tikai svētku sākums, kam sekoja koncerts «Draugi! Man šodien dzimene», ar ko tika atzīmēta Latvijā plaši pazīstamā un stilistiski daudzveidīgā bundzinieka, Jelgavas lepnuma Gundara Lintiņa 45. dzimšanas diena, uz kuru jubilārs bija saaicinājis vai pussimtu muzicējošu (dzīvajā, nevis no fonogrammas!) viesu.

Kultūras programma paredzēta arī sestdien un svētdien (skat. daudzās programmu skrejlapas, afišu stabus vai festivāla mājas lapu www.festivali.jelgava.lv.), tāpat kā skulptūru spīdēšana un uguņošana katra vakara kulminācijā. Rīta stundas (no pulksten 10.30, iekļūšana Pasta salā no pulksten 10) vairāk orientētas uz jaunāko skatītāju auditoriju.

«Aicinu ikvienu apmeklēt Ledus skulptūru festivālu Jelgavā un izbaudīt plašo festivāla kultūras un aktivitāšu programmu,» tā pašvaldības iestādes «Kultūra» Attīstības plānošanas un projektu vadības sektora vadītājs Ivars Pirvics, piebilstot, ka šis ir viens no lielākajiem kultūras pasākumiem mūsu pilsētā, turklāt vienīgais ledus skulptūru festivāls Latvijā.

Foto: Raitis Puriņš