ZZ.lv ARHĪVS

C vitamīns tavai veselībai un imunitātei

2016. gada 4. februāris 00:00

5878
C vitamīns tavai veselībai un imunitātei

C vitamīns, kuru mēdz dēvēt arī par askorbīnskābi, pavisam noteikti ierindojams populārāko un zināmāko vitamīnu sarakstā. Mūsdienās tā pielietojums ir ārkārtīgi plašs un iedarbība ir labi izpētīta. Viszināmākā īpašība, ko piedēvē C vitamīnam, ir spēja uzlabot imunitāti, tomēr tā iedarbība neaprobežojas ar šo funkciju vien – šis vitamīns ir arī spēcīgs antioksidants un spēj ietekmēt citas veselībai svarīgas funkcijas.

Īsumā par C vitamīna īpašībām un iedarbību.
Askorbīnskābe jeb C vitamīns šķīst ūdenī, un dabā tā iekārtots, ka cilvēks ir viena no retajām dzīvajām būtnēm, kas pati nekādā veidā šo vitamīnu nespēj sintezēt vai uzkrāt, tā krājumi mums nepārtraukti jāatjauno ar pārtikas produktu un uztura bagātinātāju palīdzību. Laikam ejot un veicot arvien vairāk pētījumu, tā arī nav izdevies atrast kaut vienu cilvēka ķermeņa procesu, kurā nebūtu iesaistīts šis vitamīns. Un pētījumu ir ne mazums – vēsturnieki stāsta, ka par citrusaugļos esošā C vitamīna ārstnieciskajām īpašībām rakstījis jau sengrieķu ārsts Hipokrāts. C vitamīns pasargā no pārlieku lielas zilumu rašanās tendences un palīdz dziedēt brūces. Tāpat šis vitamīns ir ļoti nozīmīgs dažādu brūču dziedēšanai, tas stiprina kapilārus un veicina skābekļa un organisma apgādi ar dažāda veida barības vielām un vēl, un vēl, un vēl… Secinājums ir viens – par C vitamīna daudzumu ķermenī noteikti jārūpējas un tam jāseko.

Cik daudz C vitamīna nepieciešams uzņemt?
Ir zināmi fiziski simptomi, kas liecina, ka tev visticamāk iestājies C vitamīna trūkums. Pirmais no tiem ir ilgstošs, nepārejošs nogurums, kuru nav iespējams izskaidrot. Ļoti lielu, dzīvībai bīstamu C vitamīna trūkumu sauc arī par cingu – tā ir tā pati slavenā jūrasbraucēju slimība, kas vajāja kuģotājus, kas devās tālā ceļā pāri okeāniem. Ja šī saslimšana progresē, var notikt iekšēja asiņošana, smaganu asiņošana, zobu un matu izkrišana, sāpes un pietūkums locītavās. Šādā gadījumā novērojams arī krietns organisma imunitātes spēju samazinājums. Paldies Dievam, jūrasbraucēji atklāja, ka ar cingu ir samērā vienkārši cīnīties – līdzi jāņem skābēti kāposti! Tieši tā – skābēti kāposti ir viens no produktiem ar visaugstāko C vitamīna saturu, piedevām to var ilgi uzglabāt. Tas, protams, nenozīmē, ka tev atliek vien ēst kāpostus, tomēr arī tu vari cīnīties ar C vitamīna trūkumu ar vienkāršām uztura izmaiņām!

Lai nodrošinātu organismu ar minimālu C vitamīna daudzumu, sievietēm nepieciešams uzņemt 75 mg, savukārt vīriešiem 90 mg vitamīna dienā. Uz grūtniecēm un zīdītājām gan attiecas citas devas – tad ieteicams lietot vismaz 80-100 mg C vitamīna dienā. Ja smēķējat, norādīto dienas devu jāpalielina par 35 mg, jo smēķēšana palielina brīvo radikāļu daudzumu organismā, kas noved pie lielāka C vitamīna trūkuma. Lielākas devas ieteicamas arī cilvēkiem, kas ikdienā nodarbojas ar smagu, fizisku darbu.

Kuri produkti satur lielāko C vitamīna daudzumu?
Neskaitot jau iepriekš minētos skābētos kāpostus, labākie C vitamīna avoti ir arī augļi un dārzeņi, kas ir zaļā, oranžā vai sarkanā krāsā. Šīs krāsas varētu uztvert arī par savdabīgu veidu, kā daba padarījusi šos produktus atšķirīgus. Piemēram, pusšķīvis brokoļu, ko vari notiesāt pie kāda otrā ēdiena, saturēs aptuveni 60 mg C vitamīna, glāzē apelsīnu sulas būs aptuveni 100 mg, savukārt viena sarkanā paprika arī satur apmēram 60 mg. Jāsaka gan, ka ir praktiski neiespējami uzņemt pārlieku lielu C vitamīna devu, jo šī vitamīna krājumi nepārtraukti izsīkst. To visbiežāk iespējams panākt, tikai apzināti lietojot ārkārtīgi lielu sintētiskā C vitamīna dienas devu (1-10 g dienā). Pārdozēšanas gadījumā var rasties aizkuņģa dziedzera un nieru darbības traucējumi. Protams, ir atsevišķa cilvēku grupa, kam ir alerģiska reakcija pret C vitamīnu un kam veselības problēmas var radīt pat 500 mg lielas dienas devas uzņemšana.

Vai būtu jālieto sintētiskais C vitamīns tabletēs?
Mediķi norāda, ka pilnīgi pietiekamu C vitamīna devu iespējams uzņemt ar pareizu uzturu, tomēr tam ir jābūt sabalansētam un no tā nedrīkst atkāpties. Ja jūti, ka tavi ēšanas paradumi nav tie veselīgākie, noteikti vari uzņemt arī papildu C vitamīna devu ar tabletēm. Šie uztura bagātinātāji noderēs arī tad, ja tev piemetušās negantas iesnas – šādos gadījumos C vitamīna devu vari palielināt līdz pat 1000 mg dienā. Tas palīdzēs organismam ātrāk tikt galā ar slimību.

Ērti C vitamīnu var iegadāties interneta aptiekās, piemēram, apotheka.lv!