Reģistrēts pirmais gripas slimnieks; gripas sezonas sākumu prognozē decembrī vai janvārī
Pagājušajā nedēļā reģistrēts pirmais gripas slimnieks, tomēr runāt par šīs slimības sezonas sākumu ir krietni pāragri, intervijā LNT raidījumā "900 sekundes" sacīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) direktore Inga Šmate.
Slimniekam, kurš pie ārsta bija vērsies saistībā ar augšējo elpceļu infekciju, analīzēs konstatēts arī B tipa gripas vīruss. Kā norādīja Šmate, atsevišķi gripas gadījumi var tikt konstatēti arī šajā sezonā, tomēr tie vēl neliecina par gripas sezonas sākumu, ko speciālisti neprognozē ātrāk par decembri.
Pēc Šmates teiktā, parasti gripas sezona sākas pēc skolnieku ziemas brīvlaika - janvāra sākumā, un tā ilgst līdz martam-aprīlim.
"Gripa būs," sacīja Šmate, norādot, ka saskaņā ar ekspertu aplēsēm šosezon izplatīti būs divi A un divi B tipa gripas vīrusi ar vidēju intensitāti un SPKC neprognozē ārkārtas situāciju saistībā ar gripu.
SPKC vadītāja arī piebilda, ka apvienojumā ar citām saslimšanām gripas sekas sekas ir neprognozējamas un iespējami nāves gadījumi. Pērn reģistrēti 39 nāves gadījumi saistībā ar gripu. Šo slimnieku vidējais vecums bijis 70 gadi, un neviens no viņiem nebija vakcinējies.
Šmate atgādināja, ka cilvēki, kuri vakcinējas, ar gripu slimo vieglāk vai neslimo vispār.
Kā ziņots, šonedēļ SPKC uzsāk gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju monitoringu, regulāri sniedzot datus par saslimušo iedzīvotāju skaitu.
Informāciju SPKC sniedz 74 ģimenes ārsti, 11 slimnīcas, 35 skolas un 36 bērnudārzi, kopumā aptverot 105 543 jeb 4,9 procentus Latvijas iedzīvotāju. Saņemtie saslimstības dati tiek attiecināti uz 100 000 iedzīvotāju, tādējādi iegūstot rādītāju/indikatoru, kas liecina par saslimstības gadījumu skaita pieaugumu vai samazinājumu un ļauj noteikt gripas epidēmijas sākumu.
SPKC epidemiologi aicina vakcinēties ikvienu iedzīvotāju, bet īpaši riska grupas - mazi bērni, veci cilvēki un pacienti ar sirds un asinsvadu, plaušu un citām hroniskām slimībām, kā arī cilvēki, kuriem ir novājināta imunitāte, grūtnieces.
Gripas vīruss izplatās ar sīkiem pilieniem, kas rodas inficētajai personai runājot, šķaudot vai klepojot, kā arī ar rokām un priekšmetiem, kas piesārņoti ar elpceļu izdalījumiem. Gripai raksturīga pēkšņa slimības simptomu parādīšanās: drebuļi, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās virs 38°C; stipras galvassāpes, sāpes acu ābolos un muskuļos ("kaulu laušana"); sauss klepus un rīkles iekaisums; sāpes vai diskomforta sajūta aiz krūšu kaula; izteikts nespēks, apetītes zudums.
Pirmās gripas pazīmes parasti parādās pēc 48 - 72 stundām no inficēšanās brīža, tomēr tās var parādīties arī laika periodā no 24 stundām līdz septiņām dienām. Vislielākais inficēšanās risks pastāv atrodoties vienā telpā ar slimu cilvēku, kurš šķauda vai klepo, cieši kontaktējot ar slimo personu, saskaroties ar rokām, muti, pieskaroties dažādiem priekšmetiem, kuriem pirms tam pieskāries slimais cilvēks ar nemazgātām rokām.
Foto: ct.gov
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Jelgava
- Jelgavas novadā
- Ozolnieku novadā
- Latvijas ziņas
- Dobeles, Tērvetes un Auces novadā
- Ekonomika
- Uzņēmējdarbība
- Darba tirgus
- Citas ziņas
- Eiro 2014
- Politika
- Vēlēšanas 2011
- Saeimas vēlēšanas
- Citas ziņas
- Pašvaldībās
- Pašvaldību vēlēšanas 2017
- Saeimas vēlēšanas 2018
- Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2019
- Asā hronika
- Policijas ziņas
- VUGD
- Tiesu ziņas
- Citas ziņas
- Kultūra un izklaide
- Teātri
- Izstādes
- Bibliotēkas
- Koncerti
- Citas ziņas
- Kas? Kur? Kad?
- Sports
- Basketbols
- Futbols
- Vieglatlētika
- Citas ziņas
- Hokejs
- Volejbols
- Veselība
- Aktuāli
- Padomi
- Slimnīcās
- Citas ziņas
- Stārķa ziņas
- Lietotāju raksti
- Foto/Video
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Pasākumi un izstādes
- Chocolate & Pepper
- Video
- Aizsaulē
- Statiskas lapas
- Centrāle!
- Dzīvesstils
- Receptes
- Māja un dārzs
- Hobiji
- Pašizziņa
- Citas ziņas
- Mīluļi
- Projekti
- Projekts “Saimnieko gudri”
- Projekts “Kultūras nesēji Zemgalē”
- Projekts “Redzi apslēpto”
- Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā
- Projekts “Rūpēsimies par vidi!”
- Projekts “Kur dzīvosim?”
- Projekts “Mediju kritika”