ZZ.lv ARHĪVS

Vainu atzīst, bet lūdz apžēlot (papildināts)

Gaitis Grūtups

2015. gada 1. oktobris 09:13

25959
Vainu atzīst, bet lūdz apžēlot (papildināts)

Jelgavas novada pašvaldība gatavojas izsludināt iepirkumu kalnciemnieku Valentīnas Rudenko un Genādija Borisana Lielupes krastā nelikumīgi uzceltās 27 kvadrātmetru mājiņas nojaukšanai.

Paši saimnieki atzīst savu vainu nelikumīgā būvēšanā, taču viņi lūdz pašvaldībai atļaut saglabāt kaut pirtiņu, kas, šķiet, nevienam ciema iedzīvotājam netraucē. Domes deputātiem šajā jautājumā nav vienprātības. Pašvaldības nelikumīgi uzbūvēto ēku nojaukšanu izmanto kā galējo nepieciešamību.        

Kalnciema ciematā asfaltētā Liel­upes iela iet paralēli pašai upei. Vietām tā ūdens virsmai pietuvojas metrus divdesmit, vietām – nedaudz lielākā attālumā. Šajā zemes strēlē vien atliek vieta makšķernieku laivām. Pašā ielas galā, kur vairs nav asfalta, atrodas divu hektāru zemesgabals «Luģi», kurā ir vairākas būves, kas tapušas pirms gadiem pieciem. Beidzamā pabeigtā būve ir jauna vienģimenes divstāvu māja ar 103. numuru un atrodas metrus divdesmit no ūdens. Ar šo ēku viss ir kārtībā – būvatļauja savlaicīgi nokārtota, māja 2012. gadā nodota ekspluatācijā un jau ir apdzīvota. 

Taču apmēram piecdesmit metru no minētās ēkas atrodas neveiksmīgi iesākts būvobjekts ar 60 kvadrātmetru platībā ielietiem mājas pamatiem, kam blakus uzcelta minētā 27 kvadrātmetru divstāvu mājiņa. Paši tās iemītnieki pensionārs invalīds Genādijs Borisans un viņa sieva kūdras purva strādniece Valentīna Rudenko to sauc par pirtiņu, tur viņi arī dzīvo. Līdzās nosacītajai mazbūvei atrodas rožu krūms, siltumnīca ar saplaisājušiem, otrreizējā lietošanā izmantotiem organiskajiem stikliem (kas agrāk kalpojuši reklāmu stendos). Turpat blakus apmēram tūkstoš kvadrātmetru platībā arī vairākas dobes un noraktas kartupeļu vagas, vīnogulājs un citi stādījumi. Dārza labumi nav tirgum, bet ģimenei ar trīs dēliem un četriem mazbērniem. Mazo drošības labad ap zemesgabalu sākta žoga būve, jo Lielupe atrodas tikai 27 metrus no «pirtiņas». Krasta stiprināšanai Genādijs un Valentīna gar dārza malu iestādījuši rindā pārdesmit priedīšu.

«Te ir mūsu desmit gadu darbs,» saka V.Rudenko. Abi atzīst, ka ir kļūdījušies, 2008. gadā bez nokārtotiem zemesgabala privatizācijas dokumentiem un būvatļaujas sākot būvēt. G.Borisans spriež, ka tas deviņdesmitajos gados un divtūkstošo gadu sākumā nebija nekāds lielais pārkāpums. «Esmu būvējis gan mājas, gan benzīntankus, bet nekur nebiju sastapies ar būvinspektoru. Bieži vien dokumentus nokārtoja pēc tam,» saka pieredzējušais celtnieks, kuram darbā cietusi veselība, tādēļ viņš saņem invaliditātes pensiju. V.Rudenko un G.Borisans ir samaksājuši savulaik Jelgavas novada Būvvaldes uzliktos 100 un 300 latu sodus par nelikumīgo būvniecību, taču nejūtas noziedznieki, jo tāda prakse, ka būvatļauja tiek nokārtota tad, kad sākta celtniecība, līdz šim Latvijā nav bijis retums. Ekonomikas ministrijas pārstāve Ilze Oša teic, ka šāds «stils» vērojams pat 15–30 procentos būvju. Lielākā daļa no tām tiek legalizētas, bet nojaukšana izmantota galējas nepieciešamības gadījumos.  

Raksturojot problēmsituācijas attīstību, Jelgavas novada pašvaldībā atzīst, ka pirmā likumu pārkāpa agrākā tagadējās deputātes Aijas Tračumas vadītā Kalnciema pilsētas Dome, kas 2008. gada 18. decembra sēdē vienbalsīgi nolēma mainīt V.Rudenko iznomātā sakņudārza 0,12 hektāru platībā lietošanas mērķi. Likums noteic, ka tādu lietošanas mērķa maiņu varēja veikt tikai īpašumiem, kas ierakstīti Zemesgrāmatā. Šis zemes īpašums, kam tika piešķirts nosaukums «Luģi 1», nebija ne privatizēts, ne arī ierakstīts Zemesgrāmatā. 

"Pašvaldība kopš 2010. gada ir aicinājusi V.Rudenko pārtraukt būvniecību, nojaukt būves, kā arī daudzkārt atgādinājusi, ka dzīvojamā apbūve (kā arī cita veida apbūve) tajā zemes vienībā nav pieļaujama gan saistībā ar teritorijas applūšanas risku, gan teritorijas plānojumu, kas nepieļauj šādas darbības. Sākot no 2014. gada 18. jūlija, kad stājās spēkā tiesas lēmums, deviņu mēnešu laikā V.Rudenko nebija neko darījusi. Līdz pat 2015. gada augusta domes sēdei V.Rudenko nebija risinājusi situāciju saistībā ar būvju nojaukšanu. Arī domes sēdē viņai tika izteikts piedāvājums būves nojaukt pašai vai vismaz mēneša laikā nākt klajā ar saprātīgu risinājumu, kā teritoriju sakārtot iepriekšējā stāvoklī. Tātad augusta domes sēdē viņai tika piešķirts vēl mēnesis laika kā brīdinājums. Diemžēl V.Rudenko piedāvātais risinājums bija saistīts ar būves pārkvalificēšanu par mazēku, kas šajā gadījumā arī nav pieļaujams. Līdz ar to, ja pašvaldība nojauks nelikumīgi uzbūvētās ēkas, tad izdevumi tiks piedzīti no V.Rudenko, kā arī šajā situācijā viņai zūd izvēle veikt demontāžas darbus sev vēlamā veidā (tā, lai maksimāli rastu iespēju būvmateriālus izmantot atkārtoti)," "Ziņām" norādīja pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dace Kaņepone.


Visu rakstu lasiet ceturtdienas, 1.oktobra, «Zemgales Ziņās». Foto: Maksims Šaldajevs