Jelgavas novadam problēmas ar juridisko pakalpojumu iepirkumu
Līdz Augstākajai tiesai aizgājis strīds starp Jelgavas novada pašvaldību un Finanšu ministrijas pārziņā strādājošo Iepirkumu uzraudzības biroju (IUB), kas 20. aprīlī atcēla iepirkuma konkursu uzņēmumiem, kas gribētu sniegt juridiskos pakalpojumus Jelgavas novadam. Ieilgstot šīm domstarpībām, novada pašvaldībā nolemts izsludināt jaunu juridisko pakalpojumu iepirkuma konkursu. Tikmēr daļa deputātu uzskata, ka šie pakalpojumi pašvaldībai vispār nebūtu jāiepērk no malas, bet jāveic novada administrācijā strādājošiem juristiem, kā tas ir arī citās pašvaldībās.
No citām pašvaldībām atšķirīgu ceļu juridisko pakalpojumu izmantošanā Jelgavas novads izvēlējās pirms pieciem gadiem, kad pašvaldības štata juristi Dzintars Lagzdiņš un Aldis Jēgers piepeši pārtapa par privātuzņēmuma «Lagzdiņa un Jēgera juridiskie pakalpojumi» darbiniekiem, kuri vairs nestrādā novada administrācijā, bet bez konkursa noslēguši publiskā iepirkuma līgumu un sniedz Jelgavas novada Domei pakalpojumu.
Maksa par šo pakalpojumu, salīdzinot ar algu, ko viņi saņēma kā pašvaldības juristi, bija divas reizes lielāka un sasniedza gandrīz 8000 eiro mēnesī. Tomēr pašvaldība skaidroja, ka, iepērkot juridisko pakalpojumu no malas (kā ārpakalpojumu), tiek krietni vien ietaupīts. Šajā reizē salīdzinājums tika ņemts ar laiku pirms teritoriālās reformas, kad tagadējā Jelgavas novada 13 pagasti kopā algoja piecus juristus. Turklāt, aizstāvot pašvaldību intereses tiesās, atsevišķi vēl nācās maksāt advokātiem. Turpretī, pārveidojot juridisko pakalpojumu par ārpakalpojumu (ko veica «Lagzdiņa un Jēgera juridiskie pakalpojumi»), visas šīs izmaksas atkrita.
1. jūnijā pirms pieciem gadiem noslēgtā iepirkuma līguma starp Jelgavas novada Domi un uzņēmumu «Lagzdiņa un Jēgera juridiskie pakalpojumi» termiņš beidzās. Tādējādi jau gada sākumā tika izsludināts jauns iepirkums, ar kura īstenošanu nu radušies sarežģījumi.
Rīgas zvērinātu advokātu birojs «Varul», kas jaunajā iepirkumā nolēma konkurēt ar uzņēmumu «Lagzdiņa un Jēgera juridiskie pakalpojumi», iesniedza sūdzību IUB par to, ka konkursa nolikums nav tam pieņemams. Proti, «Varul» ir pretenzijas, kā Jelgavas novada administrācija var no sava juridisko pakalpojumu sniedzēja prasīt, lai tas katru darbdienu darba laikā atrodas Domes administrācijas ēkā Jelgavā, Pasta ielā 37. IUB 20. aprīļa komisijas sēdē, kurā piedalījās arī Jelgavas novada izpilddirektors Ivars Romānovs un pašvaldības Iepirkumu komisijas priekšsēdētāja Anna Udalova, izbrāķēja šo prasību. Pamatojums, kā uzver komisijas vadītāja IUB Juridiskā departamenta direktora vietniece Monta Oga, – Jelgavas novada izsludinātais juridisko pakalpojumu iepirkuma līgums satur darba līguma pazīmes. Proti, no juristiem pakalpojumu sniedzējiem pasūtītājs nedrīkst prasīt, lai tie darba laikā atrastos Jelgavas novada Domes ēkā.
Jelgavas novada pašvaldība, neapmierināta ar IUB komisijas lēmumu, iesniedza sūdzību Administratīvajā rajona tiesā. Bet, kad tur to atteicās pieņemt, sūdzējās Augstākajā tiesā (iesniegums saņemts 15. jūnijā). Tiesas preses sekretāre Baiba Kataja teic, ka parasti šādas lietas izskata rakstveidā apmēram mēneša laikā. Jāpiebilst, ka strīdā ar IUB Jelgavas novada administrācijai palīdz Jāņa Kārkliņa juridiskais birojs, kam par šo juridisko pakalpojumu jau samaksāti 3,7 tūkstoši eiro. Tā ir summa, kas tiek ņemta no Jelgavas novada pašvaldības līdzekļiem, nevis uzņēmuma «Lagzdiņa un Jēgera juridiskie pakalpojumi» līdzekļiem, kā tas bija iepriekšējos piecus gadus.
«Esmu rosinājis gan deputātus, gan KNAB izvērtēt vēl pirms pieciem gadiem noslēgtā juridisko pakalpojumu iepirkuma līguma lietderību. Esmu arī centies veicināt konkurenci – lai uz šo iepirkuma konkursu, ja tāds iepirkums tiešām ir lietderīgs, kandidētu vairāki un pēc iespējas labāki juridisko pakalpojumu sniedzēji,» stāsta K.Rimša, kurš uzskata, ka Dz.Lagzdiņa un A.Jēgera juridisko pakalpojumu kvalitāte ir zema. Savukārt kāds pozīcijas deputāts juristu kompetenci pašvaldību lietās vērtēja kā ļoti augstu. «Viņi sava darba vērtību zina, tādēļ nekautrējas par to prasīt lielāku naudu, nekā saņēmuši līdz šim,» «Ziņām» teica deputāts. Jāpiebilst, ka līdzšinējos piecus gadus Dz.Lagzdiņš un A.Jēgers pašvaldībai paģērēja pārskaitīt 8000 eiro mēnesī, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli, bet jaunajā piecgadē viņi bija nolēmuši prasīt savus pakalpojumus atalgot ar tādu pašu summu, neieskaitot šo nodokli. Tātad samaksa tuvojās 10 tūkstošiem eiro.
Nepārtraucot strīdu ar IUB par iepriekšējā iepirkuma nosacījumiem, Jelgavas novada pašvaldība gatavojas izsludināt jaunu iepirkumu, kam vajadzētu būt pienācīgā kvalitātē.
Visu rakstu lasiet piektdienas, 26.jūnija, «Zemgales Ziņās». Foto no «Ziņu» arhīva
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Jelgava
- Jelgavas novadā
- Ozolnieku novadā
- Latvijas ziņas
- Dobeles, Tērvetes un Auces novadā
- Ekonomika
- Uzņēmējdarbība
- Darba tirgus
- Citas ziņas
- Eiro 2014
- Politika
- Vēlēšanas 2011
- Saeimas vēlēšanas
- Citas ziņas
- Pašvaldībās
- Pašvaldību vēlēšanas 2017
- Saeimas vēlēšanas 2018
- Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2019
- Asā hronika
- Policijas ziņas
- VUGD
- Tiesu ziņas
- Citas ziņas
- Kultūra un izklaide
- Teātri
- Izstādes
- Bibliotēkas
- Koncerti
- Citas ziņas
- Kas? Kur? Kad?
- Sports
- Basketbols
- Futbols
- Vieglatlētika
- Citas ziņas
- Hokejs
- Volejbols
- Veselība
- Aktuāli
- Padomi
- Slimnīcās
- Citas ziņas
- Stārķa ziņas
- Lietotāju raksti
- Foto/Video
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Pasākumi un izstādes
- Chocolate & Pepper
- Video
- Aizsaulē
- Statiskas lapas
- Centrāle!
- Dzīvesstils
- Receptes
- Māja un dārzs
- Hobiji
- Pašizziņa
- Citas ziņas
- Mīluļi
- Projekti
- Projekts “Saimnieko gudri”
- Projekts “Kultūras nesēji Zemgalē”
- Projekts “Redzi apslēpto”
- Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā
- Projekts “Rūpēsimies par vidi!”
- Projekts “Kur dzīvosim?”
- Projekts “Mediju kritika”