ZZ.lv ARHĪVS

Šogad nozagti jau 19 velosipēdi; eksperti stipri kritizē trošu saslēgus

zz.lv

2015. gada 12. jūnijs 12:01

1649
Šogad nozagti jau 19 velosipēdi; eksperti stipri kritizē trošu saslēgus

Valsts policija ziņo, ka šī gada piecos mēnešos Jelgavā nozagti 19 velosipēdi, kas ir par 11 mazāk nekā tādā pašā laika periodā 2014. gadā. Lai gan statistika rāda, ka velosipēdu zādzību skaits sarūk, policija aicina velosipēdu īpašniekus būt atbildīgiem un nekādos apstākļos neatstāt braucamo bez uzraudzības.

«Ziņu» aptaujātie veloeksperti norāda, ka nevajadzētu izmantot trošu saslēgus, lai arī cik tie būtu lēti un viegli. Ja nu tiešām negribas pirkt ko fundamentālāku, tad vismaz jāizvēlas pēc iespējas resnāka trose, kuru būtu grūti pārkniebt ar mazām knaiblēm. Attēlā redzamā ir pat 22 mm diametrā un interneta veikalā maksā vien 8 eiro. 

Par visdrošāko šobrīd tiek uzskatīts t.s. salokāmais saslēgs, taču pārvadāšanas ziņā to ir visgrūtāk kaut kur piestiprināt pie rāmja. Variants ir to likt somiņā. Tas ir arī visdārgākais – arī lētākie un mazākie maksā virs 30 eiro.

Drošības ziņā salokāmajam saslēgam seko D veida rūdīta tērauda slēdzene, kas ērtāk piestiprināma pie rāmja, jo ir plakana. Vienkāršākās internetveikalos var nopirkt par 13 eiro.

Labāka par trosēm noteikti būs arī kvalitatīva ķēde, taču jāņem vērā, ka arī tās ir smagas un uz nelīdzenas brauktuves šķind. Piemēram, Jelgavas tirgū iespējams iegādāties iespaidīgu, bet arī ļoti smagu ķēdi par nieka 12 eiro.

Valsts policijas pārstāve Ieva Sietniece norāda, ka zagti tiek dažādi velosipēdi – pieaugušo, bērnu, jauni, veci, dārgi, lēti – dažādos apstākļos – pieslēgti, nepieslēgti, no šķūņiem, pagrabiem, kāpņu telpām, pagalmiem un citur. Piemēram šomēnes Jelgavā policijai ziņots par četriem nozagtiem velosipēdiem – divi velosipēdi bija atstāti laukā nepieslēgti, vēl divus bērnu riteņus aiznesa no daudzdzīvokļu mājas kāpņu telpas.

Analizējot policijas sniegtos datus, redzams, ka zagļi uzdarbojas kā naktīs, kad apstaigā daudzdzīvokļu māju kāpņu telpas un ratiņtelpas, tā pa dienu, vairāk pievēršot uzmanību velosipēdiem, kas atstāti ārā vai publiskās vietās bez uzraudzības. Tāpat redzams, ka zaglim, lai aizdzītu velosipēdu, pietiek pat ar 15 minūtēm – 23. maijā Paula Lejiņa ielas pagalmā dienā 15 minūšu laikā (no pulksten 15 līdz 15.15) tika nozagts bez uzraudzības atstāts velosipēds.

Policisti aicina velosipēdu īpašniekiem būt apzinīgākiem un rūpīgāk izturēties pret savu īpašumu, tostarp velosipēdiem. «Ir vairākas lietas, ko velosipēda īpašnieks var darīt, lai pasargātu savu velosipēdu vai palīdzētu sev, ja velosipēds tomēr tiktu nozagts. Iesakām velosipēdu piereģistrēt CSDD datu bāzē, piefiksēt rāmja numuru, uzņemt vairākas fotogrāfijas un arī pievienot īpašu atpazīstamības zīmi. Tāpat jāizvēlas droša slēdzene un, kaut arī liekas, ka tas ir droši, arī kāpņu telpās, ratiņtelpās un pagrabos velosipēdu nevajadzētu atstāt nepieslēgtu. Vēl nevajadzētu velosipēdu uz ilgāku laiku atstāt, piemēram, velonovietnē, jo zagļiem tas var iekrist acīs,» medijus informē policijas pārstāve Ieva Sietniece.

Policija uzsver, ka gadījumā, ja velosipēds tomēr ir nozagts, ir svarīgi policijai paziņot pēc iespējas ātrāk. «Jo vairāk precīzas informācijas būs, jo vieglāk būs meklēt velosipēdu. Svarīgi, kāds izskatās velosipēds, kur tas atradās, kad notika zādzība, varbūt redzējāt zagli un varat viņu atpazīt, varbūt bija aculiecinieki,» tā I.Sietniece, piebilstot: ja ir velosipēda fotogrāfija, to var izplatīt medijos un sociālajos tīklos, kas varētu palīdzēt atrast velosipēdu.