ZZ.lv ARHĪVS

LDDK: Izmaiņas mikrouzņēmumu nodokļa regulējumā veicinās ēnu ekonomiku

zz.lv

2015. gada 15. aprīlis 19:54

181
LDDK: Izmaiņas mikrouzņēmumu nodokļa regulējumā veicinās ēnu ekonomiku

Iecerētās izmaiņas Mikrouzņēmumu nodokļa likumā sekmēs ēnu ekonomikas pieaugumu, apgalvo Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) pārstāvji, ziņo aģentūra LETA. Viņi gan nevarēja norādīt, par cik procentiem varētu palielināties ēnu ekonomikas īpatsvars, taču bija vienisprātis – ja izmaiņas Mikrouzņēmumu nodokļa likumā apstiprinās, tas radīs uzņēmējiem birokrātiskas grūtības, piemēram, veicot grāmatvedības procesus.

LDDK ģenerāldirektore Līga Meņģelsone uzsvēra, ka likumdevējs rada sarežģītu nodokļa piemērošanu līdzšinējās sistēmas vienkāršības vietā, vienlaikus paaugstinot reālo nodokļu un citu maksājumu apjomu vēl vairāk, nekā tas paredzēts pašreiz spēkā esošajā likuma redakcijā.

L.Meņģelsone skaidro, ka patlaban spēkā esošā 2013. gadā pieņemtā Mikrouzņēmumu nodokļa likuma redakcija paredz, ka nodokļa likme 2015.–2017. gadā pakāpeniski palielinās no sākotnējiem deviņiem procentiem līdz 15 procentiem no uzņēmuma apgrozījuma, pieaugumu novirzot mikrouzņēmumu darbinieku sociālajai apdrošināšanai, kas līdz šim bijis viens no mikrouzņēmumu nodokļa režīma vājajiem punktiem.

Savukārt jaunajā redakcijā plānots atstāt spēkā deviņu procentu likmi, tomēr procesu iecerēts sarežģīt, nosakot nozares, kurās mikrouzņēmumu nodokļa režīms nebūtu piemērojams, nosakot obligātās minimālās sociālās iemaksas par katru darbinieku, kā arī citus ierobežojošus kritērijus darbībai mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusā.

Iegūs mikrouzņēmēji

Kā atzīmēja LDDK eksperts Pēteris Leiškalns, izmaiņu apstiprināšanas gadījumā pirmajā gadā mikrouzņēmēji būs ieguvēji, jo viņiem nodokļos būs jāmaksā mazāk nekā pirms izmaiņu veikšanas. Savukārt valsts budžetam garām ies aptuveni septiņi miljoni eiro. Bet situācija būtiski mainīsies turpmākajos gados, kad mikrouzņēmumu izmaksas, gluži otrādi, pieaugs. 

Runājot par grūtībām uzņēmējiem, P.Leiškalns norādīja, ka, piemēram, uzņēmumam, kura apgrozījums ir 7000 eiro gadā, patlaban nodokļos jāsamaksā 630 eiro, taču pēc izmaiņu pieņemšanas šī summa tādam uzņēmumam divu gadu laikā palielināsies līdz 1630 eiro. Saskaņā ar līdzšinējo kārtību tie būtu tie paši 630 eiro gadā.

Šāds izmaksu palielinājums ir saistīts ar darbaspēka izmaksu kāpumu, ko paredz likumā iecerētais nosacījums, ka līdz 2016. gada 1. janvārim būs jāveic izmaiņas likumā par valsts sociālo apdrošināšanu, atrisinot mikrouzņēmumu darbinieku sociālo garantiju problēmu.

L.Meņģelsone uzsvēra, ka izmaiņas pēc būtības nozīmē, ka uzņēmējiem tiks atņemta iepriekš «sniegtā roka»: «Sanāk, ka likumdevējs ar vienu roku dod, bet pēc tam ar divām ņem atpakaļ.»

Jau vēstīts, ka Saeima galīgajā lasījumā izmaiņas Mikrouzņēmuma nodokļa likumā skatīs nākamās nedēļas sēdē. Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija izskatīšanai galīgajā lasījumā atbalstīja likumprojektu par deviņu procentu nodokļa likmes piemērošanu mikrouzņēmumiem pirmajos trīs to darbības gados. Likumprojekts paredz, ka no šā gada sākuma nodokļa likme mikrouzņēmumam ar 7000–100 000 eiro apgrozījumu pirmajos trīs gados ir deviņi procenti, sākot ar saimnieciskās darbības ceturto taksācijas gadu – 12 procentu.

Neizpildot nosacījumus, likme celsies

Likumā paredzēts arī ietvert nosacījumu, ka līdz 2016. gada 1. janvārim būs jāveic izmaiņas likumā par valsts sociālo apdrošināšanu, atrisinot mikrouzņēmumu darbinieku sociālo garantiju problēmu. Proti, būs jānosaka, ka mikrouzņēmuma darbinieki papildus Mikrouzņēmumu nodokļa likumā noteiktajam ir sociāli apdrošināmi ar mērķi trīs gadu laikā sasniegt sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu apmēru, kas atbilst darba devēja un darba ņēmēja iemaksu summai, kura aprēķināta no minimālās algas. Savukārt, ja šis nosacījums netiks izpildīts, no 2016. gada 1. janvāra mikrouzņēmumu nodokļa likme uzņēmumiem ar 7000–100 000 eiro apgrozījumu būs 13 procentu, bet 2017. gadā un turpmāk – 15 procentu.