ZZ.lv ARHĪVS

Biedrības stāda kokus pilsētas nākotnei (FOTO)

Gaitis Grūtups

2015. gada 14. aprīlis 21:04

4341
Biedrības stāda kokus pilsētas nākotnei (FOTO)

Atzīmējot Jelgavas 750 gadu jubileju, otrdien skvērā pie prezidenta Jāņa Čakstes pieminekļa Jelgavas Pensionāru biedrības un septiņu mazākumtautību kultūras biedrību pārstāvji iestādīja divus ozolus un vienu kļavu. Svinīgā pasākumā tika atgādināts, ka šie koki nākamajām paaudzēm atgādinās par vēlēšanos dažādām tautām Jelgavā dzīvot mierā un saticībā.

"Vēlēšanos pilsētā stādīt kokus Pensionāru biedrības dalībnieki izteica pašvaldībai jau agrāk. Pašvaldībai atlika vien piemeklēt piemērotu vietu, kas izrādījās skvērs pie pieminekļa pirmajam valsts prezidentam. Vācām ziedojumus, un atsaucība bija tik liela, ka pietika naudas diviem kokiem – gan sarkanajam ozolam, gan sarkanajai kļavai,” stāsta Jelgavas Pensionāru biedrības vadītāja Brigita Baškevica, piebilstot, ka šajā sabiedriskajā organizācijā ir 382 dalībnieki. „Lielu daļu no dzīves esam vadījuši padomju laikos, tādēļ arī varam stādīt „sarkanus” kokus. Lai aug dūšīgi!” smejot teica šīs biedrības dalībniece agrākā LLU docente Lilita Ozola.  

Mazliet atstatu, dziedot baltkrievu, ukraiņu un krievu tautas dziesmas, sarkano ozolu iestādīja arī Jelgavas mazākumtautību biedrību pārstāvji. Noslēgumā aicinot pacelt šampanieša glāzes, Jelgavas Domes priekšsēdētāja vietniece Rita Vectirāne uzsvēra, ka koki iestādīti pilsētai nozīmīgā vietā – pie prezidenta Jāņa Čakstes pieminekļa un Svētās Trīsvienības baznīcas torņa – un ka tie paaudzēm atgādinās par saticību starp tautām.

Dendrologs Gvido Leiburgs skaidro, ka sarkanie ozoli, kuru izcelsmes zeme ir Ziemeļamerika, ir ātraudzīgāki, taču nesasniedz tik lielus izmērus kā parastie Latvijas ozoli. "Tas ir diezgan plaši sastopams „dārzbēglis”, kas Latvijā sācis ieviesties 19. gadsimta beigās. Jelgavā tas aug apstādījumos Rīgas ielā Valdekas pils apkaimē,” zina teikt G.Leiburgs. Turpretī līdzīgi no Ziemeļamerikas nākusī sarkanā kļava Latvijā ir mazāk izplatīta apstādījumos. Šķirnes nosaukumā vārds „sarkanais” saistīts ar lapu iesārto un karmīnsarkano krāsojumu rudenī.

Foto: Raitis Puriņš