Bibliotēkas izstāžu zālē atklāta Ulda Rogas pasteļu izstāde (FOTO)
«Jelgava. Tālāk no centra. Studijas» – tāds nosaukums dots Jelgavas Zinātniskās bibliotēkas izstāžu galerijā līdz 31.maijam skatāmajai izstādei. Atkal Jelgava – un atkal no cita skatu punkta.
«Dzimis esmu Bukaišos, kādreizējā Dobeles rajonā,» savu biogrāfiju un saites ar Jelgavu atklāj Uldis Roga. «Vidusskolu pabeidzu Bēnē, bet tur man gāja diezgan raibi, nekāds labais skolēns noteikti nebiju. Reizēm tiku arī sodīts, kas izpaudās visai īpatnēji – uz mēnesi vai diviem atskaitīja no skolas. Pa to laiku varēja iet pelnīt, kraujot vilcienu vagonus. Uz otru gadu gan nekad nepaliku, kad vajadzēja, eksāmenus nokārtoju un tiku nākamajā klasē. Pēc skolas divus gadus nostrādāju Dobelē par krāsotāju. Tad māte mani cieši «paņēma pie dziesmas», un 1962. gadā atbraucu dzīvot uz Jelgavu un iestājos Lietišķās mākslas vidusskolā Rīgā. Tad darbs Jelgavas kultūras namā. Līdz pat šim brīdim.»
Mākslinieks U.Roga nemaz nedomā piebremzēt savus radīšanas tempus un samierināties vien ar pedagoģisko darbu, vadot Jelgavas kultūras nama zīmēšanas studiju. Šķiet, cik tad sen ar vērienīgu divstāvu personālizstādi, apvienojot to ar Māra Branča grāmatas «Jelgavas gleznotājs Uldis Roga» atvēršanu, tai pašā kultūras namā tika svinēta U.Rogas septiņdesmitgade. Laiks ir nepielūdzams – pagājuši jau trīs ar pusi gadu.
Pa šo laiku Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas tornī bijusi U.Rogas 15 akvareļu izstāde «Citas bildes», kas ļāva paskatīties uz Jelgavu un citām tuvām un ne tik tuvām Latvijas vietām no mūsu pilsētā labi pazīstamā mākslinieka jau nepierastāka redzes leņķa.
Vēl pēc gada Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā varēja skatīt «Divi vienā...», kur U.Rogas darbiem (ne tikai ierastajiem akvareļiem un pasteļiem, bet arī eļļas gleznām) pievienojās koktēlnieka Arnolda Rogas (Ulda tēva, kuram 2013.gadā apritētu 100 gadu) vairāk nekā 60 lielāku un mazāku skulptūru.
Taču arī Jelgava mēdz būt dažāda, jāprot tikai to ieraudzīt. Jau pagājušā pavasara Jelgavas Mākslinieku biedrības izstādē «Mākslas dienas 2014» U.Roga sagādāja pārsteigumu, uz mirkli atteikdamies no ierastā skata uz mūsu pilsētu, atrazdams šķietami negleznieciskus motīvus – purvainu vidi un krūmājus.
«Gleznotājs bez pārstājas strādā, atrodot arvien acij un sirdij tīkamus un nozīmīgus dabas un pilsētas nostūrus, tā apliecinot dzīves neatkārtojamību un vienreizību,» atliek piekrist vērtējumam, ko izteicis mākslas zinātnieks Māris Brancis.
Uldis Roga iecienījis gleznot Jelgavas ielas un nostūrus dažādos gadalaikos, kur vēl slēpjas pagātnes ēnas. Pirms ķerties pie akvareļiem, mākslinieks kļūst par kājāmgājēju un darina studijas pastelī. Par to stāsta arī jaunākā viņa darbu izstāde «Jelgava. Tālāk no centra. Studijas», kas veltīta pilsētas 750 gadu jubilejai.
Foto: Raitis Puriņš
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Jelgava
- Jelgavas novadā
- Ozolnieku novadā
- Latvijas ziņas
- Dobeles, Tērvetes un Auces novadā
- Ekonomika
- Uzņēmējdarbība
- Darba tirgus
- Citas ziņas
- Eiro 2014
- Politika
- Vēlēšanas 2011
- Saeimas vēlēšanas
- Citas ziņas
- Pašvaldībās
- Pašvaldību vēlēšanas 2017
- Saeimas vēlēšanas 2018
- Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2019
- Asā hronika
- Policijas ziņas
- VUGD
- Tiesu ziņas
- Citas ziņas
- Kultūra un izklaide
- Teātri
- Izstādes
- Bibliotēkas
- Koncerti
- Citas ziņas
- Kas? Kur? Kad?
- Sports
- Basketbols
- Futbols
- Vieglatlētika
- Citas ziņas
- Hokejs
- Volejbols
- Veselība
- Aktuāli
- Padomi
- Slimnīcās
- Citas ziņas
- Stārķa ziņas
- Lietotāju raksti
- Foto/Video
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Pasākumi un izstādes
- Chocolate & Pepper
- Video
- Aizsaulē
- Statiskas lapas
- Centrāle!
- Dzīvesstils
- Receptes
- Māja un dārzs
- Hobiji
- Pašizziņa
- Citas ziņas
- Mīluļi
- Projekti
- Projekts “Saimnieko gudri”
- Projekts “Kultūras nesēji Zemgalē”
- Projekts “Redzi apslēpto”
- Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā
- Projekts “Rūpēsimies par vidi!”
- Projekts “Kur dzīvosim?”
- Projekts “Mediju kritika”