Neiekrist cilvēktirdzniecības valgos (FOTO)
Šoks. Bailes. Skarba apjausma, ka redzētais nav teatrāla fikcija, bet tepat sastopama realitāte. Šādas sajūtas daudzos jauniešos raisīja pret cilvēku tirdzniecību vērstā informatīvā treilera apmeklējums. To pie Jelgavas Sabiedrības integrācijas pārvaldes bija atveduši biedrības «Patvērums «Drošā māja»» pārstāvji, lai tāpat kopā ar pasākuma dalībniekiem forumteātrī izspēlētu un mācītos nepieļaut verdzību.
Jauna meitene no Talsiem zaudējusi savu kredītā paņemto dzīvokli, tāpēc izmisumā piekrīt stāties fiktīvā laulībā, par ko viņai sola 1500 eiro un vēl 150 eiro par katru mēnesi. Taču, ierodoties attiecīgajā valstī, viņa drīz vien nonāk verdzībā un spiesta sniegt seksuālus pakalpojumus. Savukārt kāds Vitālijs noticējis sludinājumam, kas aicina doties uz Franciju, lai par astoņiem eiro stundā strādātu apelsīnu plantācijā. Tā vietā viņam atņem pasi, un puisis spiests vergot, iztiekot vien no maizes un apelsīniem.
Šausmas treilerī
Šīs ir tikai dažas uz patiesiem notikumiem balstītas situācijas, ko forumteātra dalībnieki jeb visi pasākumā klātesošie mēģināja izspēlēt. Nodarbību vadītājs Reinis Grāvītis skaidro, ka tā ir neformālās izglītības metode, ar kuru tiek radīta droša vide, lai izspēlētu dažādus cilvēktirdzniecības gadījumus un uzreiz labotu pieļautās kļūdas. Tas savukārt palīdz apgūt pareizas rīcības modeli, kā arī atpazīt nepareizu, nedrošu un pat nelegālu rīcību.
Dažādu priekšmetu un iespaidu bagāts ir arī informatīvais treileris, ko pasākuma rīkotāji ved sev līdzi. Piemēram, tajā var aplūkot noplukušu matraci, kuram līdzās pakārti kāzu tērpi, primitīvu izlietni, pieticīgu pārtiku, karti, kurā kā sarkani pavedieni vijas cilvēktirdzniecības ceļi, fotogrāfijas ar vardarbības un narkotisko vielu izmocītām sejām, kā arī sagraizītu, «asiņainu» manekenu, kas vēsta par orgānu izņemšanas draudiem.
«Par cilvēktirdzniecību man bija neliels priekšstats, bet televīzijā tas neizskatās tik šausmīgi. Šoks, ka cilvēki nonāk tādās situācijās. Uzskatu, ka tā tomēr ir mūsdienu sabiedrības problēma, jo ļoti bieži, īpaši jaunas meitenes, nonāk verdzībā,» pauž pasākuma dalībniece Natālija Sirotkina.
Spekulē ar neapmierinātām vajadzībām
Biedrība «Patvērums «Drošā māja»», kas palīdz cilvēku tirdzniecības upuriem, informē, ka tā kā mūsdienu verdzības forma ir starptautiska problēma, kurā iesaistītas teju visas pasaules valstis, saņemot vai nosūtot pārdotos cilvēkus. Visbiežāk vergu darbam un seksuālai ekspluatācijai ar varu, draudiem, spaidiem vai krāpšanu tiek izmantotas sievietes un meitenes.
Vervētāju, kas parasti izvērš savu darbību, cenšoties aptvert pēc iespējas lielāku potenciālo upuru loku, argumenti balstīti uz cilvēku pamatvajadzībām – pēc ikdienas iztikas, drošības, piederības, cieņas. Tādēļ piedāvājums, kas ietver nepiepildīto vajadzību apmierināšanu, kļūst tik nozīmīgs, ka risku izvērtēšana vairs nav iespējama.
Foto: Raitis Puriņš
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Jelgava
- Jelgavas novadā
- Ozolnieku novadā
- Latvijas ziņas
- Dobeles, Tērvetes un Auces novadā
- Ekonomika
- Uzņēmējdarbība
- Darba tirgus
- Citas ziņas
- Eiro 2014
- Politika
- Vēlēšanas 2011
- Saeimas vēlēšanas
- Citas ziņas
- Pašvaldībās
- Pašvaldību vēlēšanas 2017
- Saeimas vēlēšanas 2018
- Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2019
- Asā hronika
- Policijas ziņas
- VUGD
- Tiesu ziņas
- Citas ziņas
- Kultūra un izklaide
- Teātri
- Izstādes
- Bibliotēkas
- Koncerti
- Citas ziņas
- Kas? Kur? Kad?
- Sports
- Basketbols
- Futbols
- Vieglatlētika
- Citas ziņas
- Hokejs
- Volejbols
- Veselība
- Aktuāli
- Padomi
- Slimnīcās
- Citas ziņas
- Stārķa ziņas
- Lietotāju raksti
- Foto/Video
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Pasākumi un izstādes
- Chocolate & Pepper
- Video
- Aizsaulē
- Statiskas lapas
- Centrāle!
- Dzīvesstils
- Receptes
- Māja un dārzs
- Hobiji
- Pašizziņa
- Citas ziņas
- Mīluļi
- Projekti
- Projekts “Saimnieko gudri”
- Projekts “Kultūras nesēji Zemgalē”
- Projekts “Redzi apslēpto”
- Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā
- Projekts “Rūpēsimies par vidi!”
- Projekts “Kur dzīvosim?”
- Projekts “Mediju kritika”