ZZ.lv ARHĪVS

Noskaidro labākos pilsētas skolēnu zinātniski pētnieciskos darbus (FOTO)

Santa Logina

2015. gada 6. marts 19:10

81722
Noskaidro labākos pilsētas skolēnu zinātniski pētnieciskos darbus (FOTO)

Ar labāko pētījumu autoru apbalvošanu noslēgusies Jelgavas skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konference, kura pilsētā notika jau 18. reizi. Visvairāk darbu (astoņi) prezentēti fizikas sekcijā, savukārt pirmo reizi atsevišķi izdalīta inženierzinātņu sekcija, kurā aizstāvēti seši darbi.

Šogad konferencei tika iesniegti 74 pētījumi divdesmit vienā zinātņu sekcijā, no kurām visvairāk darbu (36) tika aizstāvēti dabaszinātņu cikla sekcijā, bet humanitāro un sociālo zinātņu cikla sekcijā katrā pa 19 . Darbus izstrādājuši 104 skolēni. Skolēni pētījuši gan neliterārās leksikas lietojumu tīmekļa žurnālā «Suņu būda», gan mājas nozīmi Māras Zālītes grāmatā «Pieci pirksti», gan arī jauniešu patriotismu un 1944.–1945. gada represiju laiku, pat to, kā pirkstu nospiedumi var liecināt par hipertoniju vai apendicītu, mēģinājuši arī mājas apstākļos izgatavot teslas spoli.

Konferences noslēguma daļā vairākkārt tika uzsvērts, ka konference ir sasniegusi pilngadību. Šiem vārdiem pievienojās arī pilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš. Viņš norādīja, ka skaitlis «18» liecina ne vien par spēcīgām tradīcijām, bet arī par nepieciešamību pēc zinātniskiem pētījumiem. A.Rāviņš uzsvēra, ka Jelgavai ir vajadzīgi radoši cilvēki, kas savas prasmes izmantotu pilsētas izaugsmē. Priekšsēdētājs vēlēja novērtēt komandas darbu, kurā liela nozīme ir skolai un pedagogiem. «Nav lielāka gandarījuma kā redzēt sava darba augļus. Šodien sava darba augļus redzat jūs, bet rītdien tos redzēsim mēs visi kopā,» tā A.Rāviņš.

Anete Ļaksa un Elīna Sargune no 4. vidusskolas izstrādājušas darbu «Etnogrāfisko zīmju pielietojums tautas un mūsdienu tērpā». Anete stāsta, ka pētījušas, cik daudz jaunieši zina par etnogrāfiskajām zīmēm un to simbolisko nozīmi. Pētījuma rezultāts Anetei konferences dienā bija arī mugurā. Tas ir T krekls ar uzdrukātu etnogrāfisko zīmju kombināciju. Jauniete stāsta – katram raksts izveidojas citāds, jo tas ir atkarīgs no dzimšanas gada, mēneša un dienas.

Atkarībā no tā, vai tiek izmantota iespēja rakstu izveidot internetā, ievadot savus datus, vai tiek reizināti īpašā tabulā ierakstīti skaitļi, gala zīme izveidojas citāda. Tad katrs tajā var meklēt simbolus un skaidrot to nozīmi. Taču jebkurā gadījumā galvenā raksta funkcija ir aizsardzība. Anete un Elīna kulturoloģijas sekcijā izcīnīja pirmo vietu  un tika izvirzītas uz 6. Zemgales reģionālo skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konferenci, kas notiks 26. martā.

Dalībai Zemgales reģionālajā skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konferencē tika izvirzīts arī Spīdolas ģimnāzijas skolnieces Kitijas Mirončukas pētījums «Spekulants: 1. pasaules kara radītā posta izmantotājs, viņa tēls presē un literatūrā (1917–1925)». Pētījumā, analizējot kara laika  bēgļa un spekulanta tēlu, Kitija balstījusies uz diviem zināmiem varoņiem – Edgaru Cepli no Pāvila Rozīša romāna un Putras Dauķi Kārļa Ieviņa romānā.

Skolēnu pētījumus vērtēja 49 eksperti no 13 komisijām. To skaitā bija gan 39 pilsētas skolu pedagogi, gan pa pieciem LLU un pašvaldības iestāžu speciālistiem.

Savukārt Jelgavas Skolēnu dome tradicionāli savas simpātiju balvas pasniedza tiem darbu autoriem, kuri pētījuši jauniešiem aktuālo.

Foto: Raitis Puriņš