ZZ.lv ARHĪVS

Jelgavas iecirknī šodien «ēnojas» 21 skolēns, Rāviņam – viena «ēna» (FOTO)

zz.lv

2015. gada 11. februāris 12:04

21348
Jelgavas iecirknī šodien «ēnojas» 21 skolēns, Rāviņam – viena «ēna» (FOTO)

Visvairāk «ēnu» šogad Ēnu dienā viesojas Latvijas Lauksaimniecības universitātē – 30 jaunieši «ēno» universitātes darbiniekus, tostarp pirmo reizi «ēna» ir arī LLU rektorei Irinai Pilverei. Par studentu «ēnām» kļuvuši 56 skolēni, un visiecienītākie izrādījušies Veterinārmedicīnas fakultātes studenti, apkopojusi pašvaldība.

«Ziņas» šodien viesojās Valsts policijas Jelgavas iecirknī. Kā ziņo Valsts policijas pārstāve Ieva Sietniece, jau no pulksten 9 Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes iecirkņos novērota liela ēnotāju aktivitāte. Vislielāko interesi skolēni no 4. līdz 12.klasei izrādīja par Kriminālpolicijas un Patruļpolicijas darbu. Sekot policistu ikdienai un iepazīties ar policijas uzdevumiem un pienākumiem, speclīdzekļu un autotransporta izmantošanu policijas darbā šogad Ēnu dienā Jelgavas iecirknī bija izvēlējies 21 skolēns, pie tam vairāki – ne pirmo gadu.

Seši 6.vidusskolas skolēni Jelgavas iecirknī sekoja iecirkņa priekšniecei Tatjanai Flanderei, kura cita starpā iejutās nopratināmā lomā, kamēr skolēni aizpildīja protokolus ar obligātajiem jautājumiem. Četri jelgavnieki piesekojās Kārtības policijas inspektoriem, 4 – Patruļdienesta un tikpat Kriminālpolicijas inspektorus, 2 – izziņas dienesta darbiniekus, viens – nepilngadīgo lietu inspektoru.

Kāpēc skolēni izvēlējās ēnot tieši policistus, atspoguļojas viņu iesūtītajos pieteikumos. Šeit daži no tiem: «Esmu cilvēks ar augstiem mērķiem. Esmu radoša, atsaucīga un zinātkāra personība. Spēju ātri pielāgoties situācijām, kā arī esmu gatavs apgūt jaunas prasmes un zināšanas, lai veiksmīgi varētu darboties šajā jomā. Augsti novērtēšu iespēju ēnot tieši šo profesiju!» Tā ēnot policistu pamato Jelgavas 4.pamatskolas 6.klases skolnieks Mikus.  

Savukārt Lauma, kura mācās Tukuma 2.vidusskolā 9.klasē, raksta: «Ir nodoms kļūt par policistu. Šis darbs mani saista, un man šķiet, ka tas ir ļoti interesants.»

Roberts no Šķibes pamatskolas 6.klases: «Sveiki. Vēlētos ēnot Patruļpolicijas inspektoru. Es vēlos virzīties tālāk par policistu.Es esmu jau ēnojis šādu profesiju. Vēlētos papildināt sevi vairāk. Paldies par uzmanību.»

Katru gadu policistu «ēnu» skaits nav mazs – pagājušajā gadā Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes iecirkņos ēnoja 89 skolēni. Šogad policistus Zemgales reģiona policijas iecirkņos ēno 75 skolēni. No tiem vislielākais ēnotāju skaits ir Jēkabpils iecirknī, kuru apmeklē 33 skolēni – pat no attālākiem novadiem kā, piemēram, Līvāniem, Jaunjelgavas un Madonas.

Tukumā ēno 6 skolēni, no tiem 2 izvēlējās ēnot patruļpolicijas darbiniekus, 2 – iecirkņa priekšnieku un 2 – iecirkņa inspektorus; Aizkrauklē ēno 5 skolēni, kuri izvēlējušies tuvāk iepazīties ar Kārtības, Kriminālpolicijas un Patruļpolicijas dienesta pienākumiem; Bauskā ēno 6 skolēni, no tiem 4 ēno Kārtības policijas inspektorus un 2 Patruļpolicijas darbiniekus; savukārt Dobelē ēno 4 skolnieki, no tiem 1 ēno iecirkņa inspektoru, bet trīs – Kriminālpolicijas inspektorus.

Kā informē pašvaldība, Jelgavas domes priekšsēdētājam Andrim Rāviņam un viņa vietniekam Jurijam Strodam šogad seko pa vienai «ēnai», priekšsēdētāja vietniekam Aigaram Rublim – divas «ēnas». A.Rubli «ēno» Zane Eihe no Jaunpils vidusskolas un Mareks Mateša no Spīdolas ģimnāzijas. A.Rublis pārliecināts, ka Ēnu diena jauniešiem ir vajadzīga, jo caur «ēnošanu» var gūt pārliecību, vai izvēlētā nākotnes profesija patiešām ir saistoša. «Jauniešu interese par to, kas un kā notiek domē, kā tiek pieņemti lēmumi, ir liela. Man šķiet, ka darbs pašvaldībā ir nākamais populārākais aiz pilota profesijas. Taču tas ir labi, jo viņi ne tikai redz, kā tiek lemts arī par viņu kā jelgavnieku dzīvi, bet arī uzzina, kā paši var piedalīties lēmumu pieņemšanā,» pārliecināts A.Rublis.

Pašvaldības policijā šodien viesojās 14, bet Jelgavas pilsētas slimnīcā – 10 bērnu. Uzrunātie jaunieši, kuri «ēnoja» policijā, sprieduši, ka šī profesija ir grūta ne tikai fiziski, bet arī psiholoģiski. «Jābūt stipriem nerviem! Un vēl sapratu: ja gribu strādāt policijā, jāmaina attieksme. Vairs nevarēšu grēkot un šķērsot ielu pie sarkanā signāla,» pirmajos iespaidos dalās Tehnoloģiju vidusskolas 7. klases skolniece Linda Briede, kura nopietni apsver iespēju kļūt par policisti. Tiesa, jau pēc redzētā un dzirdētā Pašvaldības policijā viņa zina teikt, ka nekādā gadījumā negrib būt patruļpolicijas darbiniece, kur jāsaskaras ar bīstamiem noziedzniekiem. «Esmu pārsteigta, ka policistiem ir tik daudz jārunā un vēl jāraksta. Izrādās, viņu viens no galvenajiem darbarīkiem ir pildspalva, nevis ierocis, rokudzelži vai tādas lietas,» saka Kārlis Žūriņš no 4. vidusskolas 9. klases.

Jaunieši, «ēnojot» policistus, iepazinās ar policijas ekipējumu, viesojās medicīniskajā atskurbtuvē, Pašvaldības operatīvās informācijas centrā, policijas Dežūrdaļā un arī devās patrulēt kopā ar ekipāžu.

6. vidusskolas 12. klases audzēknis Vladislavs Savickis izvēlējies «ēnot» Jelgavas pilsētas slimnīcā. Puisis cer vasarā iestāties Rīgas Stradiņa universitātē, lai mācītos par kardiologu. «Man gribas palīdzēt cilvēkiem! Kāpēc tieši kardiologs? Tāpēc, ka manā ģimenē ir cilvēks, kuram ir problēmas ar sirds veselību. Un, cik zinu, tad šobrīd tieši sirds saslimšanas ir vienas no biežākajām problēmām,» tā Vladislavs.

Foto: Rihards Lonskis