ZZ.lv ARHĪVS

Piemin otrās padomju okupācijas sākuma upurus (FOTO)

Gaitis Grūtups

2015. gada 5. februāris 16:23

7344
Piemin otrās padomju okupācijas sākuma upurus (FOTO)

Pieminot politiski represētos Latvijas patriotus, kurus 1945. gada sākumā izsūtīja uz austrumiem, vakar pie kultūras nama «Rota» tradicionāli pulcējās politiski represēto apvienības «Staburadze» dalībnieki, Jelgavas pilsētas, Jelgavas un Ozolnieku novadu pašvaldību vadības pārstāvji. Uz piemiņas pasākumu bija atnākuši arī jaunieši – pilsētas Skolēnu dome un tuvējās 4. vidusskolas 11.a klase.

«Staburadzes» vadītāja Valda Dzintare atzina – kaut arī 5. februāris valstī oficiāli netiek uzskatīts par komunistiskā režīma upuru piemiņas dienu, ir daudz liecību, ka plašas Zemgales iedzīvotāju izsūtīšanas no Jelgavas notikušas 1945. gada sākumā. «Starp «staburadziešiem» ir desmit tādi, kas cietuši no padomju okupantu «piefrontes joslas tīrīšanām» 1945. gadā. Tādēļ mēs jau 26. gadu šeit pulcējamies,» uzrunājot sapulcējušos, teica V.Dzintare. 

Pēc «staburadziešu» apkopotajām liecībām var spriest, ka 1945. gada sākumā šajā vietā pie tagadējā kultūras nama «Rota», kur atradās vācu okupantu ierīkotā gūstekņu nometne, okupantiem mainoties, tika vesti jauni ieslodzītie – piefrontes joslas mierīgie iedzīvotāji, kurus no Cukurfabrikas stacijas izsūtīja uz austrumiem. «Staburadzieši» ir liecinājuši, ka tolaik izveda vairākus ešelonus ar ieslodzītajiem Latvijas patriotiem, iespējams, pat sešus tūkstošus cilvēku. 

Noliekot ziedus pie piemiņas akmens, Ozolnieku novada Domes priekšsēdētāja vietnieks Guntis Rozītis piebilda, ka viņš šajā dienā atceras savu vectēvu – Iecavas pagasta zemnieku un pagasta valdes locekli Pēteri Jurševski. Viņu 1945. gada sākumā apcietināja un tad no Cukurfabrikas stacijas aizveda svešumā. «Viņam kā vecam, nespēcīgam vīram laimīgā kārtā pēc gada atļāva atgriezties mājās. Dažus mēnešus vēlāk viņš tika guldīts dzimtas kapos,» sacīja G.Rozītis. Gan Jelgavas mērs Andris Rāviņš, gan Jelgavas novada Domes priekšsēdētāja vietniece Ilze Vītola aicināja jauniešus būt modriem savas valsts sargiem.     

Jelgavas 4. vidusskolas jaunieši, kas uz piemiņas pasākumu bija ieradušies kopā ar audzinātāju Ilzi Klāvu, sacīja, ka viņiem šī ir kā vēstures stunda. Ar savu klasi kopā bija apmaiņas programmas skolniece no Taizemes Kanisborna Seubsuja. 

Runājot par politiski represēto apvienību «Staburadze», V.Dzintare «Ziņām» pastāstīja, ka no organizācijas biedriem pasākumos aktīvi piedalās ap piecdesmit dalībnieku, bet «uz papīra ir 94». Daļa «staburadziešu» ir jau ļoti cienījamos gados un sabiedriskās aktivitātēs vairs nepiedalās. V.Dzintare atklāja, ka martā gaidāmajā atskaišu un pārvēlēšanu sapulcē pati atkāpsies no valdes priekšsēdētājas amata: «17 gadu esmu darbojusies «Staburadzes» vadībā. Ar godu ir jāaiziet. Lai vadību pārņem kāds jaunāks!» 

Foto: Raitis Puriņš