Gripas dēļ slimnīcā noteikta karantīna

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) izziņojis gripas epidēmijas sākumu Latvijā. Pamatojoties uz SPKC sniegto atzinumu par gripas saslimstības līmeni Jelgavā, pilsētas pašvaldībā stājies spēkā rīkojuma «Par gripas un citu aktuālo augšējo elpošanas ceļu infekcijas slimību profilaksi» 3. punkts, kas paredz stacionārajām ārstniecības iestādēm ierobežot apmeklētāju plūsmu pie pacientiem, kuri atrodas stacionārā.
Jelgavas Domes administrācijas Sabiedrisko attiecību pārvaldes Komunikācijas un mediju attiecību galvenā speciāliste Egita Veinberga norāda, ka atbilstoši noteiktajai kārtībai, personālam saskarsmē ar gripas slimniekiem ieteicams lietot elpceļus aizsargājošas maskas. Savukārt pašvaldības iestādei «Jelgavas izglītības pārvalde», pašvaldības un valsts izglītības iestādēm jāpievērš pastiprināta uzmanība iestādes darbinieku un skolēnu veselības stāvoklim, nepieļaujot ar gripu saslimušo atrašanos izglītības iestādē.
Tāpat izglītības iestādēm katru dienu jāsniedz informācija par iestāžu apmeklētību. Ja apmeklētība ir tikai 60 procenti no skolēnu skaita, izglītības iestādes vadītājam jānosaka karantīnas pasākumi. Izglītības, kultūras un interešu izglītības iestādēm rīkojums paredz, ja iespējams, ierobežot ārpusklases un citus pasākumus un neplānot jaunus, ja tie notiek slēgtās telpās un saistīti ar vairāk nekā 50 dalībnieku pulcēšanos vienuviet.
Slimnīcā izsludināta karantīna
Izvairīties no masu pasākumu apmeklēšanas un organizēšanas iesaka arī Jelgavas slimnīcas vadītāja vietniece ārstniecības jautājumos Solveiga Ābola. Pēdējās dienās slimnīcā apstiprināti trīs gripas gadījumi. S.Ābola norāda, ka ārstēšanās no gripas parasti notiek ambulatori – slimnīcā pacients nonāk tad, ja konstatētas komplikācijas. Saistībā ar augsto gripas slimnieku skaitu valstī kopš vakardienas Jelgavas slimnīcā noteikta karantīna, tāpēc ārste aicina cilvēkus bez īpašas vajadzības neapmeklēt slimnīcas pacientus. Ierobežojumi neattiecas uz smagi slimo pacientu tuviniekiem.
Pagājušajā nedēļā četrās Latvijas pilsētās saslimstība ar gripu ir pārsniegusi 100 gadījumu uz 100 000 iedzīvotāju, liecina SPKC sniegtā informācija. Visaugstākā saslimstība bijusi Jelgavā (197,7 iedzīvotāji uz 100 000 iedzīvotāju), Rēzeknē (172,1 uz 100 000 iedzīvotāju), Jēkabpilī (133,3 uz 100 000 iedzīvotāju) un Daugavpilī (123,6 uz 100 000 iedzīvotāju). Vidēji Latvijā saslimstība sasniegusi 75,5 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju. Šodien Jelgavā sasaukta pilsētas Pretepidēmiskās komisijas sēde, kurā lems par turpmākiem pasākumiem, lai ierobežotu gripas izplatību.
Jāuzmanās cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām
Saslimšanas gadījumi Latvijā reģistrēti visās vecuma grupās. Visbiežāk saslimuši bērni un jaunieši vecumā no pieciem līdz 14 gadiem. SPKC epidemiologi atgādina, ka vissmagāk no gripas cieš veci cilvēki un cilvēki ar hroniskām saslimšanām – sirds un asinsvadu, plaušu un nieru hroniskām slimībām, cukura diabētu, pacienti ar onkoloģijas slimībām un hroniskām infekcijām un citi, kuriem ir novājināta imunitāte. Gripa var būt bīstama arī maziem bērniem un grūtniecēm. Gripas infekcijas izraisītie nāves gadījumi visbiežāk sastopami cilvēkiem vecumā virs 65 gadiem. Šoziem Latvijā konstatēti jau divi nāves gadījumi.
Gripas infekcija viegli un ātri izplatās no cilvēka uz cilvēku. Inficētajam cilvēkam klepojot, runājot un šķaudot, apkārt veidojas aerosola mākonis, kas satur augstu vīrusu koncentrāciju. Vīrusi var izplatīties pat sešu metru attālumā. Cilvēks inficējas, ieelpojot gaisu, kas satur gripas vīrusus, vai lietojot priekšmetus, uz kuriem atrodas slimā cilvēka deguna un rīkles sekrēti, liecina Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta sniegtā informācija.
Gripa sākas pēkšņi
Gripai raksturīga pēkšņa slimības simptomu parādīšanās – drebuļi, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās virs 38°C, stipras galvassāpes, sāpes acu ābolos un muskuļos (tā sauktā kaulu laušana), sauss klepus un rīkles iekaisums, sāpes vai diskomforta sajūta aiz krūšu kaula, izteikts nespēks, apetītes zudums, bezmiegs, var būt arī vemšana un caureja. Pirmās gripas pazīmes parasti parādās divas dienas pēc inficēšanās brīža, tomēr tās var likt sevi manīt arī laika periodā no dažām stundām līdz četrām dienām pēc kontakta ar slimu cilvēku.
Lai izvairītos no saslimšanas ar gripu, SPKC epidemiologi iesaka pēc iespējas retāk apmeklēt vietas, kur uzturas daudz cilvēku, vēdināt un bieži uzkopt telpas, kā arī mitrināt iekštelpu gaisu, vairākas reizes dienā rūpīgi mazgāt rokas ar ziepēm, izvairīties no pieskaršanās acīm, degunam un mutei ar nemazgātām rokām, auduma kabatlakata vietā izmantot vienreiz lietojamās salvetes, nelietot ar gripas slimnieku kopīgus traukus un higiēnas priekšmetus, ģērbties atbilstoši laika apstākļiem, atgriežoties mājās, izskalot rīkli un degunu ar kumelīšu, kliņģerīšu vai citu zāļu tēju vai sālsūdeni, jo deguna un rīkles gļotāda ir gripas vīrusa ieejas vārti.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Jelgava
- Jelgavas novadā
- Ozolnieku novadā
- Latvijas ziņas
- Dobeles, Tērvetes un Auces novadā
- Ekonomika
- Uzņēmējdarbība
- Darba tirgus
- Citas ziņas
- Eiro 2014
- Politika
- Vēlēšanas 2011
- Saeimas vēlēšanas
- Citas ziņas
- Pašvaldībās
- Pašvaldību vēlēšanas 2017
- Saeimas vēlēšanas 2018
- Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2019
- Asā hronika
- Policijas ziņas
- VUGD
- Tiesu ziņas
- Citas ziņas
- Kultūra un izklaide
- Teātri
- Izstādes
- Bibliotēkas
- Koncerti
- Citas ziņas
- Kas? Kur? Kad?
- Sports
- Basketbols
- Futbols
- Vieglatlētika
- Citas ziņas
- Hokejs
- Volejbols
- Veselība
- Aktuāli
- Padomi
- Slimnīcās
- Citas ziņas
- Stārķa ziņas
- Lietotāju raksti
- Foto/Video
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Pasākumi un izstādes
- Chocolate & Pepper
- Video
- Aizsaulē
- Statiskas lapas
- Centrāle!
- Dzīvesstils
- Receptes
- Māja un dārzs
- Hobiji
- Pašizziņa
- Citas ziņas
- Mīluļi
- Projekti
- Projekts “Saimnieko gudri”
- Projekts “Kultūras nesēji Zemgalē”
- Projekts “Redzi apslēpto”
- Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā
- Projekts “Rūpēsimies par vidi!”
- Projekts “Kur dzīvosim?”
- Projekts “Mediju kritika”