ZZ.lv ARHĪVS

Māris Kalniņš jundī sevi un pasauli

Uldis Veilands

2015. gada 7. janvāris 19:46

3080
Māris Kalniņš jundī sevi un pasauli

Par BJC «Junda» dzīvi 25 gadu jubilejas koncerta priekšvakarā stāsta direktores pienākumu izpildītājs Māris Kalniņš.

Pilsētas kultūras namā 17. janvārī pulksten 16 būs iespēja baudīt Jelgavas bērnu un jauniešu centra (BJC) «Junda» 25 gadu jubilejas koncertu «Āķis lūpā». Savās ceturtdaļgadsimta svinībās kopā ar režisora Riharda Svjatska vadītā Jelgavas Jaunā teātra aktieriem skatītājus gaida aizraujošas atrakcijas, krāsaini priekšnesumi, video īsfilmas un spraigi sižeti par daudzveidīgo un interesanto dzīvi «Jundā».

«Ziņas» savukārt tikās ar cilvēku, kurš vismaz pusi no jubilejas gadsimta ceturkšņa pavadījis «Jundā» gan kā trases automodelisma pulciņa vadītājs, gan nu jau gadus piecus kā direktores vietnieks, kuram jāpārzina visa «trase», sevišķi laikā, kad direktore devusies atvaļinājumā. Iepazīsimies – LLU Tehniskās fakultātes absolvents Māris Kalniņš.

– Vairāk nekā trīsdesmit pieci pulciņi, kas tagad mājo bērnu un jauniešu centrā «Junda», neradās tukšā vietā un uzreiz. Vai, atskatoties vēsturē, šajās pašās celtnēs Raiņa parkā un Skolas ielā neieraudzīsim padomju laiku Jelgavas Pionieru namu un Jauno tehniķu staciju?

Formāli tā var teikt, jo 1989. gadā Raiņa parkā uz toreizējā Pionieru nama bāzes izveidoja Jaunatnes namu «Junda», pēcāk Estētikas skolu «Junda» un 1995. gadā jau darbojāmies ar tagadējo nosaukumu – Jelgavas bērnu un jauniešu centrs «Junda». Ēka Skolas ielā 2, kurā pašreiz sarunājamies, «Jundas» rīcībā ir no 1996. gada, pirms tam tika pieņemts lēmums šeit mītošo Jauno tehniķu staciju kapitāli pārbūvēt. Piemēram, kur kādreiz bija garāžas, tagad viss ir pārbūvēts mācību klašu vajadzībām, izveidota arī deju zāle.    

– Vēl, cik atceros no padomju laiku bērnības, bija arī tāda Jauno naturālistu stacija?

«Jundas» darbībā arī tā piederēja mums – līdz 2000. gadam tur darbojās puķkopības un akvaristikas (saistīti ar zivīm akvārijos) pulciņi. 
Kopš 1998. gada «Jundai» tiek piešķirtas tiesības izmantot vasaras nometnes «Lediņi» teritoriju un ēkas Mežciemā. Cik zinu, tā ir vienīgā tāda veida stacionārā nometne tuvākajā apkārtnē un pieejama ikvienam, ne tikai «Jundas» audzēkņiem – gan vasaras nometnē, gan tādos pasākumos kā «Rūķu ciems», «Brīvlaika akcijas» un citos. Par dažādu nodarbību trūkumu tur bērni nemēdz sūdzēties, tiek pakāpeniski attīstīta arī infrastruktūra: ir brīvdabas skatuve, āra baseins, renovētas klašu telpas, guļamkorpuss, pludmales volejbola laukums, āra trenažieri, šķēršļu joslas un meža trasītes.

– Par dalībnieku trūkumu «Jundas» pulciņiem laikam nav jāžēlojas arī mācību gada laikā?

Uzņemot audzēkņus pēc iesniegumu sistēmas, esam krietni vairāk par tūkstoti. 1200 būs noteikti, tad vēl ir tādi, kas mēdz «pastaigāt» no viena pulciņa uz otru, meklēdami savu īsto nodarbi. Noteikti pluss ir arī tas, ka Jelgavas bērniem par pulciņu apmeklēšanu nav jāmaksā. Ja neesi deklarējies Jelgavā, arī tad maksa – 7,11 eiro mēnesī – nav pārāk sāpīga. Kā nu kuram pulciņam, bet nodarbības notiek divas trīs reizes nedēļā. Esam nedaudz panākuši pretī arī tiem, kas dzīvo 4. līnijas rajonā – no šā mācību gada sākuma Miezītes bibliotēkā darbojas brīvā laika klubs «Pietura», savukārt Pārlielupē sadarbojamies ar 6. vidusskolu, kur jau pagājušajā gadā bija radošā studija, kas strādāja ar dabas materiāliem. Šobrīd ir arī «Ideju lāde», kur veido dažādas rotas un tamlīdzīgas noderīgas lietas. Turklāt mūsu ēkā Skolas ielā 2 esam uzstādījuši jaunu automodeļu trasi, bet vecā, kas arī ir braukšanas gatavībā, tagad atrodas 6. vidusskolā, gaidām tikai skolotāju.

Visu rakstu lasiet ceturtdienas, 8.janvāra, «Zemgales Ziņās». Foto: Raitis Puriņš