ZZ.lv ARHĪVS

Noteiktas labākās jauniešu idejas uzņēmējdarbībā

zz.lv

2014. gada 15. novembris 17:59

1666
Noteiktas labākās jauniešu idejas uzņēmējdarbībā

Kopskaitā septiņas dažādas jauniešu radītas biznesa idejas, kas saistītas gan ar lauksaimniecisko darbību, gan amatniecību, gan pārtikas ražošanu tika atzītas par labākajām un saņēma motivējošas naudas balvas Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) rīkotajā konkursā „Laukiem būt!” finālā, kas notika šo ceturtdien Ozolniekos. 

Par labāko ideju lauksaimniecības nozarē atzīts rēzeknieša Žaņa Jesko projekts „Biškopības produkcijas ražošanas attīstīšana piemājas saimniecībā „Džipšļi””. Viņš atzīst: „Galvenais bija saprast, vai mana jau iesāktā darbošanās biškopībā var kļūt par biznesu. Lai gan nodarbojos ar biškopību, aprūpējot vairāk nekā 30 saimes, uzņēmējdarbības pamati man bija sveši – grāmatvedības kārtošana un citi aspekti. Tas būs vēl jāapgūst. Taču ar bitēm darboties patīk, tas aizrauj. Konkursa ietvaros izstrādātais plāns apliecina, ka mana nodarbe var būt rentabla.” 

Par labāko uzņēmējdarbības attīstības projektu lauksaimniecības nozarē atzīts madonietes Agneses Eidukas sagatavotais projekts „Piena aitu audzēšana z/s „Lejas Virgabaļi”.

Stāsta pati Agnese Eiduka: „Ideju loloju jau sen, kopš mācībām lauksaimniecības tehnikumā, tad aizstāvēju bakalaura grādu, turpināju mācīties. Dibināju kontaktus ar Vācijas uzņēmējiem un drīzumā pirkšu aitiņas ar jēriņiem, lai realizētu savu ieceri par piena aitu audzēšanu. Šāds pasākums kā konkurss „Laukiem būt!” dod iespēju noticēt sev pašai un rast sajūtu, ka varēšu šo ieceri īstenot.”

Nominācijā „Labākā ideja nelauksaimniecības nozarē” pirmo un otro vietu dalīja jelgavnieces Lindas Valteres „Rokdarbi no kaņepju šķiedras” un tukumnieka Ulda Rašmaņa „Koka dizaina fabrika laukos”.

Par labāko uzņēmējdarbības attīstības nelauksaimniecības nozarē projektu atzīts neretnieka Arta Kronīša projekts „Siltumnīcu ražošanas modernizācija”. Viņš saka: „Līdzdalība šajā konkursā man deva stimulu strādāt tālāk. Ražojam siltumnīcas jau trīs gadus. Pateicoties radiniecei, kurai bija informācija par šo konkursu, pietiecos, un esmu gandarīts, ka mans plāns tika atzīts. Rezultātā guvu pārliecību, ka spēju darīt vairāk, tāpēc arī turpmāk piedalīšos dažādos uzņēmējdarbības atbalsta pasākumos.”

Nominācijā „Lauksaimniecības produkcijas pievienotās vērtības radīšana” pirmo un otro vietu dalīja divi projekti – Jaunpiebalgas novada jaunās uzņēmējas Dainas Elksnes „Veselīgu produktu ražotnes izveide”, kur jau top produkti svaigēdājiem un dobelnieka Mārtiņa Millera „Kazas piena saldējuma ražošana z/s „Pīlādži””.

Atgādināsim, ka konkursa finālisti tika izraudzīti no visiem Latvijas reģioniem, finālā vērtējot pamatotākos no iesniegtajiem 58 biznesa projektiem. Labāko projektu autori saņēma naudas balvas savu biznesa ideju īstenošanai. Kopējais balvu fonds – 30 000 eiro.

„Apsveicami, ka lauku teritoriju jaunieši ir aktīvi un savas ieceres ir gatavi arī realizēt. Konkursa projekti parādīja, ka darbības virzienu klāsts ir neierobežots, idejām nav robežu. Ieteikumi tiem, kuri iedvesmojošies no šiem jaunajiem uzņēmējiem vēlēsies sākt darbību, - uzdrīkstieties darīt, taču neļaujieties sapņot, ja runa ir par finansēm! Lai izdodas!”, novēl Linda Siliņa, LLKC ekonomikas nodaļas speciāliste un arī žūrijas komisijas vadītāja.


Konkursa „Laukiem būt!” godalgoto vietu ieguvēji 2014. gadā

Nominācija: Uzņēmējdarbības ideja lauksaimniecības nozarē
1.vieta. Žanis Jesko (Rēzeknes novads) – „Biškopības produkcijas ražošanas attīstīšana piemājas saimniecībā Džipšļi”,
2.vieta. Arta Berezovska (Jaunpils novads) – „Dabas notikumu dārzs”,
3.vieta. Valentīns Brokāns (Rēzeknes novads) – „Šķirnes mājputnu audzēšanas uzsākšana Valentīna Brokāna piemājas saimniecībā”.

Nominācija: Uzņēmējdarbības attīstība lauksaimniecības nozarē
1.vieta. Agnese Eiduka (Madonas novads) – „Piena aitu audzēšana z/s Lejas Virgabaļi”,
2.vieta. Madara Vancāne (Balvu novads) – „Latvijas zilās šķirnes lopu audzēšana un popularizēšana”,
3.vieta. Liene Grigalovičina (Viesītes novads) – „Aveņu audzēšana Bio avenīte”. 

Nominācija: Uzņēmējdarbības ideja nelauksaimniecības nozarē
1./2. vieta. Linda Valtere (Jelgava) – „Rokdarbi no kaņepju šķiedras”,
1./2. vieta. Uldis Rašmanis (Tukuma novads) – „Koka dizaina fabrika laukos”,
3.vieta. Silvestrs Brūvers (Līvānu novads) – „Kombinētās skābbarības ražošana”.

Nominācija: Uzņēmējdarbības attīstība nelauksaimniecības nozarē
1.vieta. Artis Kronītis (Neretas novads) – „Siltumnīcu ražošanas modernizācija”,
2.vieta. Vineta Plinta (Krāslavas novads) – „Bērnu apģērbu šūšanas ateljē Annas skapītis”,
3.vieta. Paata Bukuradze (Jūrmala) – „Koka pedāļu automašīnu izgatavošana”. 

Nominācija: Lauksaimniecības produkcijas pievienotās vērtības radīšana
1./2.vieta. Daina Elksne (Jaunpiebalgas novads) –  „Veselīgu produktu ražotnes izveide”,
1./2.vieta. Mārtiņš Millers (Dobeles novads) – „Kazas piena saldējuma ražošana z/s Pīlādži”,
3.vieta. Asnāte Sproģe un Ilvija Lazdiņa (Kokneses novads) – „Kaņepju saldējums kā alternatīva dzīvnieku piena saldējumam”.