ZZ.lv ARHĪVS

Mirušo piemiņas dienā izdejos veļu tēlus

Gaitis Grūtups

2014. gada 7. novembris 10:20

3714
Mirušo piemiņas dienā izdejos veļu tēlus

Ar aizdegtām svecītēm Jaunsvirlaukas, Glūdas un Elejas pagasta kapos šoruden mūspusē sākušies mirušo piemiņas pasākumi. Šī tradīcija nav iekopta katrā pagastā, tomēr daudzviet tā iet plašumā.

Saulainā vēla rudens dienā vai katrā kapsētā var sastapt mirušo tuviniekus, kas grābj nokritušās koku lapas un cenšas sakopt savas ģimenes kapus. Dažas kopiņas, ko ilgāku laiku neviens nav apmeklējis, lapas sedz biezā slānī. Tomēr vairums mūžīgās atdusas vietu, tuvojoties Mirušo piemiņas dienai, ir sakoptas.  

Jau ilgāku laiku Jelgavā, kā arī Jaunsvirlaukas, Glūdas un Valgundes pagastā Mirušo piemiņas dienu rīko Jelgavas uzņēmums «Velis-A». Sēru ceremoniju vadītājs un šo pasākumu scenārija autors Aldis Barons stāsta, ka Mirušo piemiņas diena Jelgavas pusē sākta rīkot pagājušā gadsimta sešdesmitajos, septiņdesmitajos gados, padomju režīma laikā. «Baznīcu draudžu organizētos kapusvētkus valsts neatzina, taču iedziļināties folklorā arī tolaik tika uzskatīts par pieņemamu. Tā radās Mirušo piemiņas diena, kas ir kā seno veļu laika rituālu atbalss,» skaidro A.Barons. Žurnālists Guntis Krūmiņš, kurš bija viens no šīs tradīcijas aizsācējiem mūsu pusē, aiziedams mūžībā, atstāja A.Baronam vairākas mapes ar saviem Mirušo piemiņas dienas un kapusvētku scenārijiem. No tiem A.Barons tagad pasmeļas idejas. 

Viņš stāsta, ka grib panākt, lai pusstundu ilgais mākslinieku priekšnesums tiktu saprasts kā vienots vēstījums ar domu – ko aizgājēji tagad vēlētos teikt mums? «Veļa-A» mākslinieciskā vadītāja Ilvija Bensone stāsta, ka pasākumā skanēs Imanta Kalniņa, kā arī vietējo autoru Ingūnas Lipskas un Harija Krūzes dziesmas. Turklāt, kā uzsver A.Barons, pirmo reizi Mirušo piemiņas dienas priekšnesumā Baložu, Zanderu un Bērzu kapos veļu tēli tiks arī izdejoti. Vidējās paaudzes deju kolektīva «Laipa» vadītāja Mārīte Skrinda paskaidro, ka kapi nav tā vieta, kur lec polku vai galopu. «Laipa» gatavojas iestudēt līganu, dvēselisku priekšnesumu, kura gaitā tiks aizdegtas sveces. «Protams, kapos iepriekš nemēģināsim, bet deju apgūsim savā mājvietā cukurfabrikas zālē,» stāsta M.Skrinda.       

Sēru ceremoniju vadītājs A.Barons novērojis, ka līdzšinējos Mirušo piemiņas dienas pasākumos liela daļa dalībnieku paliek pie savu tuvinieku kopiņām. Dzeju un mūziku tie klausās pa kapsētā izliktiem skaļruņiem. «Taču šoreiz saistībā ar dejotāju priekšnesumu lūdzam iznākt kapsētu centrā pie kapličām,» aicina A.Barons.   

Savukārt Lielplatones pagastā, kur atrodas divas kapsētas, par Mirušo piemiņas dienas organizēšanu gādā vietējais tautas nams. Tā vadītāja Ilze Beide stāsta, ka bieži vien šajos pasākumos uzstājas pašu amatierteātra aktieri, sintezatoru spēlē kora «Sidrabe» vadītāja Zita Kurševa. Šogad pasākuma vadīšana uzticēta sesavniecei sēru ceremoniju vadītājai Unai Auziņai. «Parasti Sniķeru kapos uz Mirušo piemiņas dienu atnāk desmit, Lielplatones kapos – 25 cilvēki. Taču šī tradīcija pēdējā sestdienā vai svētdienā pirms adventes kapos aizdegt svecītes mums ir ieviesusies un dzīvo tālāk,» saka I.Beide.

Mirušo piemiņas diena

Svētdien, 23. novembrī, Jelgavā 
Plkst.11 Miera kapos
Plkst.12 Meža kapos
Plkst.13.30 Bērzu kapos
Plkst.15 Zanderu kapos
Plkst.16 30 Baložu kapos

Sestdien, 8. novembrī, Svētes pagastā
Plkst.12 Kalnanšu kapos
Plkst.13 Svētes kapos

Svētdien, 9. novembrī, Valgundes pagastā
Plkst.10.30 Braslas kapos
Plkst.11 Puču kapos
Plkst.12 Peitiņu kapos
Plkst.13 Kalnciema kapos
Plkst.15 Valgundes Jaunajos kapos
Plkst.16 Valgundes pagasta Hercoga kapos 

Sestdien, 22. novembrī, Lielplatones pagastā
Plkst.15 Lielplatones kapos 
Plkst.16 Sniķeru kapos