ZZ.lv ARHĪVS

Jelgavas novada pārstāvji guvuši pieredzi tējas namiņu atjaunošanā Norvēģijā

zz.lv

2014. gada 27. oktobris 11:20

1002
Jelgavas novada pārstāvji guvuši pieredzi tējas namiņu atjaunošanā Norvēģijā

Jelgavas novada pašvaldības projekta vadības grupa oktobrī pieredzes gūšanas nolūkos apmeklēja Elejas tējas namiņam radniecīgas vēsturiskās būves Norvēģijā, tostarp arī 19.gadsimta tējas paviljonu "Livonija" pie lielākā Norvēģijas ezera.

Jelgavas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciālists Jānis Erno aģentūru LETA informēja, ka projekta "Elejas muižas apbūves restaurācija" gaitāJelgavas novada pašvaldības projekta vadības grupa apmeklēja Norvēģiju nolūkā iepazīties ar Oslo un tuvākajā apkaimē esošajiem muižu kompleksiem, kas ietver tējas namiņus un to atjaunošanu un pašreizējo izmantošanas veidu.

Pašvaldības pārstāvjus uzņēma Norvēģijas kultūras mantojuma izpētes institūta (NIKU) speciālisti, kuri projekta tālākajā gaitā iesaistīsies gan Elejas muižas Tējas namiņa restaurācijas uzraudzībā, gan jauno restauratoru vasaras skolā.

NIKU ir neatkarīga bezpeļņas organizācija kultūras pieminekļu saglabāšanas un ilgtspējīga menedžmenta jomā. Institūta ekspertu galvenās darbības jomas ir mākslas un ēku saglabāšana un konservācija, arheoloģija, telpiskā plānošana, lai iekļautu kultūras mantojumu publiskā telpā un nodrošinātu to ekonomisko attīstību, skaidroja Erno.

NIKU apmeklējuma laikā pašvaldības pārstāvjus iepazīstināja ar praktiskiem darbiem, ko patlaban veic NIKU - 15.gadsimta baznīcas koka skulptūru konservāciju, 17.gadsimta koka gleznojumu atjaunošanu, kā arī ar vēsturiskā krāsojuma izpētes un saglabāšanas tehnoloģijām.

Vizītes laikā apmeklēti vairāki vēsturiski objekti, tomēr īpaša uzmanība tika veltīta četru objektu - muižas kompleksu un tējas namu apskatei -, jo tie funkcionāli līdzinās Elejas muižas tējas namiņam, uzmanību vēršot uz to pašreizējo izmantošanu un stāvokli, skaidroja pašvaldības pārstāvis.

"Lai arī projekts tikko sākts, pieredzes apmaiņas vizītē ar NIKU pārstāvjiem pārrunājām jau pavisam praktiskus soļus tālākajā sadarbībā un jau tuvākajā laikā nosūtīsim detalizētus tējas namiņa foto attēlus un paredzamās restaurācijas tehnisko projektu, lai viņu speciālisti varētu pieslēgties procesam un sniegt savus ieteikumus," pauda projekta vadītāja Anita Škutāne.

Viņa secināja, ka brauciena gaitā izkristalizējies arī to jautājumu loks, kas novada speciālistiem jāapdomā par tālāko ēkas izmantošanu pēc renovācijas, ņemot vērā norvēģu kolēģu pieredzi ar līdzīgiem objektiem.

"No redzētā Oslo apkaimē var secināt, ka vēsturisko ēku nodošana privātīpašniekam acīmredzami nav lietderīga, no otras puses, šādām ēkām jābūt izmantotām, līdz ar to allaž būs jāatrod kompromiss starp autentisko un lietderīgo, tādējādi izvērtējot, ko saglabāt, bet ko upurēt funkcionalitātes dēļ," skaidroja Škutāne.

Kā ziņots, Jelgavas novada pašvaldība saņēmusi apstiprinājumu iesniegtajam projektam Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmā "Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana". Ar programmas atbalstu Elejas muižas parkā būs iespējams restaurēt autentisko Tējas namiņu un Zemgales reģionā reto arkveida mūra žogu, kas pašreiz raksturojami kā avārijas stāvokļa kultūrvēsturiskie pieminekļi Elejas muižas parka ansamblī.

Projektu līdzfinansē EEZ Finanšu instruments, tā kopējās izmaksas ir 293 347 eiro, tostarp EEZ finansējums - 211 943 eiro apmērā, valsts līdzfinansējums - 37 402 eiro, betJelgavas novada pašvaldības finansējums - 44 002 eiro.

Īstenojot projekta galvenās aktivitātes, tiks respektētas vēsturiskās ieceres un plānojums, kas rasts vēsturiskās informācijas analīzē - kartogrāfiskajos materiālos, vēsturisko ēku projektos, aprakstos, vēsturiskās fotogrāfijās. It īpaši noderīgas liecības apkopotas Rundāles pils pētījumu materiālos un 1992.gadā izdotajā katalogā "Elejas pils", iepriekš skaidroja Jelgavas novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dace Kaņepone.

Tējas namiņa konservācijas un restaurācijas tehniskais projekts paredz būves autentiskuma saglabāšanu, darba procesā maksimāli saudzējot pašreizējos, nomainot bojātos un atjaunojot zudušos elementus.

Savukārt arkveida mūra žoga restaurācijai tehniskais projekts paredz sētas virsmas ieseguma atjaunošanu, bojāto ķieģeļu demontāžu, esošo ķieģeļu mūra tīrīšanu un hidrofobizāciju, trūkstošo aizvietošanu ar rokām izgatavotiem ķieģeļiem, tāpat laukakmeņu izņemšanu, tīrīšanu, marķēšanu un iemūrēšanu atpakaļ.

Restaurācijas procesā pašvaldība plānojusi iesaistīt topošos restauratorus, kas šo amatu apgūst Zaļenieku profesionālajā vidusskolā. Lai celtu kvalifikāciju mūra un koka restaurācijas darbos, tiks organizēta nedēļu ilga vasaras skola un nedēļu ilga prakse pie Elejas muižas apbūves restaurācijas darbiem, kas 15 jauniešiem vecumā no 16 līdz 21 gadam ļaus praksē smelties amata pieredzi pie profesionāliem meistariem reālā darba objektā.