ZZ.lv ARHĪVS

APTAUJA: "Vienotībai" par uzvaru jāpateicas Zemgalei un Vidzemei. "Saskaņa" min uz pēdām

zz.lv

2014. gada 4. oktobris 20:36

585
APTAUJA: "Vienotībai" par uzvaru jāpateicas Zemgalei un Vidzemei. "Saskaņa" min uz pēdām

12.Saeimas vēlēšanās sestdien ir uzvarējusi valdošā koalīcija, kurā darbojas "Vienotība", Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) un nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"–"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL–TB/LNNK), liecina informācijas aģentūras LETA sadarbībā ar "Latvijas Neatkarīgo televīziju" (LNT) un Rīgas Stradiņa universitāti (RSU) veiktā nobalsojušo vēlētāju aptauja pie iecirkņiem.

Aptaujā 23,8% savu izvēli vēlēšanās izdarījušo cilvēku atbildējuši, ka balsojuši par "Vienotību", bet par "Saskaņu" balsojis 21,6% aptaujāto.

Par ZZS savu balsi atdevuši 19,4% vēlētāju, bet par VL–TB/LNNK nobalsojuši 18,5% aptaujāto vēlētāju.

Tāpat 5% barjeru vēlēšanās varētu būt pārvarējusi Latvijas Reģionu apvienība (LRA), par kuru balsojuši 6% aptaujāto, un šovasar izveidotā partija "No sirds Latvijai" (NSL), par kuru savu balsi atdevuši 5,4% aptaujāto vēlētāju.

Šāda balsu sadalījuma gadījumā "Vienotība" Saeimā iegūtu 25 deputātu mandātus, "Saskaņa" – 23, VL-TB/LNNK un ZZS – pa 19, bet LRA un NSL – pa 7.

Pārējās partijas saskaņā ar aptaujas datiem 5% barjeru, lai iekļūtu Saeimā, nav pārvarējušas.

Par Latvijas Krievu savienību balsojuši 1,3% aptaujāto vēlētāju, par "Vienoti Latvijai" balsi atdevis 1,1%, par "Latvijas attīstībai" – 0,8%, par Jauno konservatīvo partiju – 0,7%.

1% aptaujāto norādīja, ka vēlēšanās ir piedalījušies, bet nav nobalsojuši, proti, urnā iemetuši nederīgu vēlēšanu zīmi, piemēram, tukšu aploksni, vai arī tikai reģistrējušies, bet nebalsoja.

Zemgalē vēlētāju aktivitāte bijusi otrā zemākā – vien 44,75%, taču vismazāk balsojuši Latgalē – 39,38%. Vislielākā aktivitāte bijusi Rīgā (58,65%), pēc tam Kurzemē (49,78%) un Vidzemē (47,54%).

12.Saeimas vēlēšanās lielāko vēlētāju atbalstu Zemgales apgabalā, kā arī Vidzemē, ir ieguvusi partija "Vienotība", liecina attiecīgā aptauja. Gan Rīgas vēlēšanu apgabalā, gan Latgalē trešā daļa vēlētāju balsojuši par "Saskaņu", savukārt Kurzemē pat vairāk nekā trešdaļa balsotāju (35,33%) balsi atdevuši par ZZS. 

Atbilstoši aptaujai par "Vienotību" Zemgalē nobalsojusi vairāk nekā ceturtdaļa vēlētāju jeb 26,18%. Nedaudz mazāk – 22,86% – savu balsi atdevuši par Zaļo un zemnieku savienību (ZZS), 21,71% vēlētāju atbalstījuši nacionālo apvienību "Visu Latvijai!"–"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL–TB/LNNK). Par sociāldemokrātisko partiju "Saskaņa" nobalsojuši 12,26% aptaujāto vēlētāju.

Vēlētāju aptauja liecina, ka Latvijas Reģionu apvienība (LRA) un "No sirds Latvijai" (NSL) ieguvušas attiecīgi 6,39% un 6% aptaujāto vēlētāju atbalstu.

Šāda balsu sadalījuma gadījumā "Vienotība" Zemgalē iegūtu 4 deputātu mandātus, VL–TB/LNNK un ZZS – pa 3, "Saskaņa" – 2, LRA un NSL – pa 1.

Zemgalē par partiju "Latvijas attīstībai" nobalsojuši 1,15% aptaujāto vēlētāju, "Vienoti Latvijai" – 0,89%, Jauno konservatīvo partiju – 0,77%, bet Latvijas Krievu savienību - 0,51%.

Aptaujas dati rāda, ka 1,02% respondentu izvēlējušies nebalsot. Kopumā Zemgalē saņemtas 923 respondentu atbildes, no kurām 783 atzītas par derīgām. 140 uzrunātās personas nevēlējās atbildēt.

Nosakot iecirkņus, pie kuriem tika veikta aptauja, ņēma vērā reģistrēto vēlētāju skaitu vēlēšanu apgabalos, atsevišķos iecirkņos, iepriekšējo vēlēšanu pieredzi, aktivitātes rādītājus dažādos vēlēšanu dienas laikos un citus kritērijus.

Kopumā Latvijā tika aptaujāti 6418 vēlētāji, no kuriem derīgas atbildes sniedza 5025 vēlētāji, bet neatbildēja 1393. Vidēji vairāk nekā pārējā Latvijā uz jautājumu par balsojumu neatbildēja vēlētāji Latgalē.

Aptaujā pie vēlēšanu iecirkņiem intervētāji pēc nejaušības principa anonīmi iztaujāja savu izvēli vēlēšanās jau izdarījušos pilsoņus. Intervētāji strādāja pie vairāk nekā 70 iecirkņiem gan pilsētās, gan novados.

Nosakot iecirkņus, pie kuriem veikt aptauju, tiek ņemts vērā ievēlamo deputātu skaits katrā vēlēšanu apgabalā, iepriekšējo vēlēšanu pieredze, aktivitātes rādītāji dažādos vēlēšanu dienas laikos un citi kritēriji.

Metodoloģisko atbalstu aptaujas veikšanā sniedz tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS.