ZZ.lv ARHĪVS

Latvijā – ap 2000 aktīvu slēpņotāju

Maija Laizāne

2014. gada 24. septembris 19:54

4742
Latvijā – ap 2000 aktīvu slēpņotāju

Kamēr dažs labs sēņotājs bez helikoptera palīdzības vairs nespēj atrast mājas, tūkstoši cilvēku Latvijā un miljoni visā pasaulē azartiski orientējas pa ceļiem, mežiem, kalniem un ūdeņiem geokešinga (angliski geocaching) jeb slēpņošanas spēlē. Mazliet orientēšanās sportam līdzīgs aktīvās atpūtas veids ar uzsvaru nevis uz ātrumu, bet gan piekļūšanu mērķim un noslēpta objekta atrašanu – tā slēpņošana raksturota geokešinga oficiālajā mājas lapā. 

Tāds kā attāls atgādinājums par bērnības rotaļu, kad noslēptā priekšmeta meklējumos centāmies izlīdzēties ar siltuma izjūtu gradāciju. Nu globālā pozicionēšanas sistēma GPS ļāvusi šai spēlei izvērsties plašumā, dziļumā un pieaugušo pasaules nopietnībā. «Kāds slēpnis ir meklējams tikai ar batiskafu 3000 metru dzelmē, bet viens nesen atrasts starptautiskajā kosmosa stacijā, kur to pirms sešiem gadiem ielika amerikāņu kosmosa tūrists Ričards Gariots,» cik ekstrēmi var būt «noglabājumi» un līdz ar to arī atradumi, raksturo Gatis Kalniņš.

Ozolniekos dzīvojošais uzņēmējs Gatis ir viens no autoritatīvākajiem «geokešeru» saimes pārstāvjiem Latvijā, kura kontā ir ap 11 000 atrastu slēpņu – gan mūsu valsts robežās, gan citviet Eiropā un pat citos kontinentos. «Tā arī Austrāliju apceļojām – skatoties, kur ir interesantākie slēpņi,» pieredzējušais «kešeris» skaidro, ka apslēptās «mantas» meklēšana, lai cik aizraujoša, nebūt nav pašmērķis, jo, sekojot koordinātām, sanāk apmeklēt visinteresantākās vietas, kur citkārt diezin vai iegrieztos.

Līdz ar Gati par savu slēpņotāja pieredzi piekrituši pastāstīt arī jelgavnieki Zane un Normunds Gravas un Rutkovsku ģimene – Artūrs, Marika un septiņgadīgais dēlēns Miķelis. Klijēnu ceļa atzarā, kur Zane un Normunds tikko beiguši orientēšanās sacensību distanci, odi uzbrūk, ka ne atkauties, bet sarunbiedri, šķiet, to īpaši nepārdzīvo, jo slēpņotāju gaitās ne tādas vien lietas pieredzētas.

Visu rakstu lasiet ceturtdienas, 25. septembra, «Zemgales Ziņās». Foto: Agris Samcovs un no slēpņotāju albuma