ZZ.lv ARHĪVS

Kā vislabāk cīnīties ar bezmiegu?

zz.lv

2014. gada 23. septembris 16:48

3231
Kā vislabāk cīnīties ar bezmiegu?

Lai gan mēs visi zinām, ka labs un kvalitatīvs miegs ir neatņemama stipras veselības sastāvdaļa, ne vienmēr diennaktī izdodas nogulēt vēlamās septiņas līdz deviņas stundas. Turklāt mūsdienu straujais dzīves ritms un dienas laikā piedzīvotais stress bieži vien rada bezmiegu, kas savukārt negatīvi ietekmē mūsu darba spējas un novājina imūnsistēmu. Tāpat nereti no miega trūkuma nākas ciest gados vecākiem cilvēkiem, kuri, laikam ejot, arvien asāk izjūt nespēju aizmigt vakaros un ir spiesti nomodā pavadīt neskaitāmas nakts stundas. Par to, kā vislabāk cīnīties ar bezmiegu un ko varam darīt savas labsajūtas uzlabošanai, konsultē „BENU Aptieka” farmaceits Vitālijs Mitrohins.

Kāpēc ir grūti aizmigt
Bezmiegu nereti veicina gan uzņemtais uzturs, gan dažādi pārdzīvojumi vai stresa situācijas, ar kurām nācies saskarties aizvadītās dienas laikā. Tāpat ir cilvēki, kuri cieš no hroniska miega trūkuma, un viņiem nākas lietot speciālus medikamentus bezmiega ārstēšanai. 

„Lai kādi būtu iemesli nomodā pavadītajām naktīm, ir vērts atcerēties, ka pirms gulētiešanas jāizvairās no līdzekļiem, kas uzbudina nervu sistēmu, piemēram, stipras tējas vai kafijas. Tāpat nav ieteicams lietot alkoholiskos dzērienus vai smēķēt. Grūti aizmigt būs arī gadījumā, ja pirms došanās pie miera notiesāsi pārāk lielu maltīti vai tieši pretēji – gulēt dosies izbadējies. Jāņem vērā, ka miega traucējumus var veicināt arī medikamenti, kuriem uz iepakojuma sastāvā norādīts piracetāms, nimodipīns, levotiroksīns, levodopa, glikokortikoīdi, propranolols un aminofilīns,” skaidro farmaceits V.Mitrohins. 

Homeopātiskie līdzekļi miega uzlabošanai
Reizēs, kad miega traucējumi ir īslaicīgi, lieti var noderēt kāda no nomierinošajām zāļu tējām. Piemēram, tējas, kuru sastāvā ir vilkābele, samazinās nervozitāti, bet piparmētra un melisa lieliski tonizēs un atsvaidzinās, kā arī uzlabos garastāvokli. Savukārt vīgrieze palīdzēs nomākt stresa sajūtu. Lielisks līdzeklis miega izraisīšanai būs arī baldriānu novārījums, bet to vislabāk dzert īsi pirms došanās pie miera. Tāpat īslaicīga bezmiega gadījumā var lietot arī kādas no aptiekās pieejamajām bezrecepšu zālēm vai uztura bagātinātājiem ar nomierinošu efektu, taču šādos gadījumos pirms zāļu iegādes vislabāk konsultēties ar farmaceitu vai ārstu.

Kas jāzina par miega zālēm
Gadījumā, ja ar bezmiegu nākas cīnīties bieži, noteikti jākonsultējas ar savu ārstu, kurš spēs izvērtēt jūsu veselības stāvokli, piemērojot vislabāko ārstēšanas metodi un nepieciešamības gadījumā nozīmējot medikamentus.

No miega zāļu lietošanas nav speciāli jāvairās, jo atbilstoši izvēlēti preparāti palīdzēs saglabāt dabisku miega fāžu ritmu un neizsauks miegainību nākamajā dienā.

Ja ārsts nozīmē lietot recepšu medikamentus, jāatceras, ka tie ir stiprāki nekā bezrecepšu zāles, tāpēc, nepareizi lietojot, var izraisīt atkarību un dažādas blaknes. Izplatītāko blakusparādību vidū var būt galvassāpes un reibonis, miegainība dienas laikā, kā arī bezmiega paasinājums un nogurums. Tāpat tās var nelabvēlīgi ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekļus. Tā kā miega līdzekļi var nomākt elpošanu, jāievēro piesardzība gadījumā, ja ciešat no elpošanas funkciju traucējumiem. Miega zāles nav ieteicams lietot kopā ar alkoholu.

Ja miegu traucē krākšana

Lai gan paši savu krākšanu visbiežāk tomēr nejūtam, tā var kļūt par īstām mocībām tiem, kas guļ jums blakus, neļaujot ne uz mirkli aizvērt acis. Eksistē līdzekļi, kas krākšanu var mazināt vai pat pilnībā likvidēt. Šādā gadījumā ieteicams lietot aerosolu, kas pārklāj augšējos elpošanas ceļus ar plānu dabīgās eļļas kārtiņu un nomāc vibrāciju, kuras dēļ rodas nepatīkamā krākšanas skaņa.

Aizmigt nespēj bērns
Reizēm no miega traucējumiem var ciest arī bērni, taču šādā gadījumā homeopātiskos sīrupus vai tabletes drīkst lietot ne agrāk kā no gada vecuma un pirms to lietošanas obligāti jākonsultējas ar ārstu. Tāpat labi palīdzēs tējas, kuru sastāvā ir kumelītes ziedi, ķimenes augļi, melisas lapas, māteres laksti vai piparmētras lapas.

Pirms jebkādu medicīnisku preparātu lietošanas drošības labad konsultējieties ar ģimenes ārstu!