Atzīmē pirmā prezidenta Jāņa Čakstes 155. dzimšanas dienu

Šodien ar ziedu nolikšanu pie Jāņa Čakstes pieminekļa un atceres pasākumu Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā tika atzīmēta 155. gadskārta, kopš dzimis Latvijas 1. prezidents.
14. datums J.Čakstes dzīvē bijis liktenīgs. Viņš piedzima 1859. gada 14. septembrī. 1919. gada 14. novembrī viņu ievēlēja par LU Goda profesoru, bet 1922. gada 14. novembrī Latvijas 1. Saeima Jāni Čaksti ievēlēja par pirmo Latvijas Valsts prezidentu. Savukārt 1927. gada 14. martā viņš aizgāja mūžībā, tika norādīts pasākumā.
«Šodien esam lepni, ka mums ir tāds novadnieks, kurš ir iezīmēts pasaules simts izcilāko demokrātu sarakstā,» teic Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš, norādot, ka prezidenta dzimšanas dienā it sevišķi pārņem lepnums un arī atbildība. Tā veidojas, izzinot vēsturi un J.Čakstes devumu valsts veidošanā un stiprināšanā. «Mēs savu brīvību varam stiprināt tikai ar garaspēku. Ar cilvēku drosmi un vēlmi dzīvot, pildīt senču seno sapni būt neatkarīgā valstī. Lai Dievs svētī Latviju, lai mums ir šī kopības sajūta, lai mēs esam stipri jebkurā brīdī, pārliecināti par sevi, savu valsti un lepni par to!»
Jelgavas novada domes priekšsēdētāja vietniece Ilze Vītola, pieminot notikumus Ukrainā, aicināja mācīties no J.Čakstes: «Ne ar spēku, ne ar varu, bet ar kompromisu J.Čakste panāca to, kas Latvijai ir būtiskākais. Viņš zināja, kā to izdarīt gan iekšpolitikā, gan ārpolitikā.»LLU studiju prorektors profesors Kaspars Vārtukapteinis norādīja, ka J.Čakste augstā cieņā vienmēr turējis trīs vērtības – izglītību, demokrātiju un jaunatni –, kas aktuālas arī šodien. Tāpēc 2009. gadā J.Čakstes dzimta un LLU nodibināja J.Čakstes stipendiju, kuras mērķis ir finansiāli atbalstīt aktīvus, izglītoties gribošus un centīgus jauniešus.
Šī gada stipendijas ieguvēja LLU Lauku inženieru fakultātes otrā kursa studente Madara Keiva teic, ka pētnieciskais darbs viņai pavēris plašāku skatu uz pasauli un ļāvis ieraudzīt vērtības, kas ikdienā tiek saņemtas gan augstskolā, gan ārpus tās. «Agrāk J.Čakste man saistījās tikai ar pirmo Latvijas prezidentu, bet tagad šī ievērojamā persona ir cilvēks, kuram vēlos līdzināties. Viņš ir piemērs, ka mēs katrs varam sasniegt visaugstākos mērķus. Viesojoties J.Čakstes dzimtajās mājās, es guvu spēku darboties un nekad nepadoties,» saka Madara, norādot, ka J.Čakste arī šodien spējot iedvesmot ikvienu.
Pēc ziedu nolikšanas Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā ikviens varēja noklausīties trīs J.Čakstem veltītus referātus.
Foto: Santa Logina
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Jelgava
- Jelgavas novadā
- Ozolnieku novadā
- Latvijas ziņas
- Dobeles, Tērvetes un Auces novadā
- Ekonomika
- Uzņēmējdarbība
- Darba tirgus
- Citas ziņas
- Eiro 2014
- Politika
- Vēlēšanas 2011
- Saeimas vēlēšanas
- Citas ziņas
- Pašvaldībās
- Pašvaldību vēlēšanas 2017
- Saeimas vēlēšanas 2018
- Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2019
- Asā hronika
- Policijas ziņas
- VUGD
- Tiesu ziņas
- Citas ziņas
- Kultūra un izklaide
- Teātri
- Izstādes
- Bibliotēkas
- Koncerti
- Citas ziņas
- Kas? Kur? Kad?
- Sports
- Basketbols
- Futbols
- Vieglatlētika
- Citas ziņas
- Hokejs
- Volejbols
- Veselība
- Aktuāli
- Padomi
- Slimnīcās
- Citas ziņas
- Stārķa ziņas
- Lietotāju raksti
- Foto/Video
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Pasākumi un izstādes
- Chocolate & Pepper
- Video
- Aizsaulē
- Statiskas lapas
- Centrāle!
- Dzīvesstils
- Receptes
- Māja un dārzs
- Hobiji
- Pašizziņa
- Citas ziņas
- Mīluļi
- Projekti
- Projekts “Saimnieko gudri”
- Projekts “Kultūras nesēji Zemgalē”
- Projekts “Redzi apslēpto”
- Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā
- Projekts “Rūpēsimies par vidi!”
- Projekts “Kur dzīvosim?”
- Projekts “Mediju kritika”