Divreiz tekstils un divreiz glezniecība (ar foto)
Piektdien, 22. augustā, pulksten 15 Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā durvis vērs jauna izstāde, kurā būs apskatāmas Ainas Muzes un Elīnas Lūsis-Grīnbergas tekstilijas, kā arī Roberta Muža un Agatas Muzes gleznas.
Ar daļu no šīs savdabīgās ģimenes, kurā visi ir mākslinieki (gleznotāji ir vīrs Roberts Muzis un meita Agata Muze, bet otra meita Elīna Lūsis-Grīnberga, tāpat kā māte Aina Muze, izvēlējusies tekstilmākslu), «Ziņām» izdevās iepazīties dažas dienas pirms atklāšanas, kad vēl pilnā sparā ar muzeja mākslinieces Mārītes Leimanes (arī tekstilnieces) palīdzību ritēja izstādes iekārtošanas darbi.
Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolu un vēlāk Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas nodaļu absolvējusī Aina Muze līdzās Edītei Pauls-Vīgnerei un Aijai Baumanei ir viena no pazīstamākajām latviešu tekstilmākslas skolas pārstāvēm, mācījusies pie izcilā tekstilmākslas meistara, Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas nodaļas dibinātāja profesora Rūdolfa Heimrāta (1926–1992). Arī pati A.Muze no 1995. līdz 2010.gadam strādāja Latvijas Mākslas akadēmijā, nododot uzkrāto pieredzi un zināšanas jaunajiem autoriem. Tekstilmākslā A.Muze ienāca divdesmitā gadsimta gadsimta 60.gados, kad sāka piedalīties izstādēs ar gobelēna tehnikā darinātiem darbiem. Jaunākajos laikos, paliekot uzticīga gobelēna tehnikai, māksliniece lielu radošās enerģijas daļu velta citam izpausmes veidam – tekstilmozaīkai.
Ainu Muzi sastapt klātienē neizdevās, toties darbīgas rosmes pilns bija gleznotājs Roberts Muzis, kurš šogad svin savu 70 gadu jubileju un šim notikumam par godu paspējis sarīkot personālizstādi «Trīs krāsas» kultūras pilī «Ziemeļblāzma» Rīgā un teātra namā «Jūras vārti» Ventspilī. R.Muzis darbojies visos glezniecības žanros, galvenokārt gleznojot ainavas un klusās dabas eļļas tehnikā, kā arī portretus (tostarp Latvijas prezidentu Jāņa Čakstes, Gustava Zemgala, Alberta Kvieša, Kārļa Ulmaņa portretus, kurus Jelgavas izstādē gan neredzēsim), kā arī sadzīves žanra darbus. «Savus darbus varu sadalīt periodos arī citādi – bija melnais periods, tad tā saucamais biezpienkrāsas periods, ir arī minimālisma periods,» stāsta R.Muzis, «to pārstāvji gan redzami arī šajā izstādē.»
«Visa apkārtējā vide mūsu mājās laikam bija tāda, ka grūti bija nepievērsties mākslai,» meitu turpmākā ceļa izvēli pamato R.Muzis. Vienīgi Elīna Lūsis-Grīnberga izvēlējusies tekstilmākslu, bet Agata Muze – glezniecību. «Bet arī tekstils jau ir tā pati krāsu būšana, tikai citā veidā uzlikta uz materiāla,» komentē gleznotājs, un šai domai pievienojas tekstilmāksliniece Elīna.
Interesenti izstādi varēs apskatīt līdz 28.septembrim.
Foto: Ernests Treijs
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Jelgava
- Jelgavas novadā
- Ozolnieku novadā
- Latvijas ziņas
- Dobeles, Tērvetes un Auces novadā
- Ekonomika
- Uzņēmējdarbība
- Darba tirgus
- Citas ziņas
- Eiro 2014
- Politika
- Vēlēšanas 2011
- Saeimas vēlēšanas
- Citas ziņas
- Pašvaldībās
- Pašvaldību vēlēšanas 2017
- Saeimas vēlēšanas 2018
- Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2019
- Asā hronika
- Policijas ziņas
- VUGD
- Tiesu ziņas
- Citas ziņas
- Kultūra un izklaide
- Teātri
- Izstādes
- Bibliotēkas
- Koncerti
- Citas ziņas
- Kas? Kur? Kad?
- Sports
- Basketbols
- Futbols
- Vieglatlētika
- Citas ziņas
- Hokejs
- Volejbols
- Veselība
- Aktuāli
- Padomi
- Slimnīcās
- Citas ziņas
- Stārķa ziņas
- Lietotāju raksti
- Foto/Video
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Pasākumi un izstādes
- Chocolate & Pepper
- Video
- Aizsaulē
- Statiskas lapas
- Centrāle!
- Dzīvesstils
- Receptes
- Māja un dārzs
- Hobiji
- Pašizziņa
- Citas ziņas
- Mīluļi
- Projekti
- Projekts “Saimnieko gudri”
- Projekts “Kultūras nesēji Zemgalē”
- Projekts “Redzi apslēpto”
- Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā
- Projekts “Rūpēsimies par vidi!”
- Projekts “Kur dzīvosim?”
- Projekts “Mediju kritika”