ZZ.lv ARHĪVS

Patēriņa cenas gada laikā palielinājušās par 0,7%

zz.lv

2014. gada 8. jūlijs 14:33

60
Patēriņa cenas gada laikā palielinājušās par 0,7%

Jau pusgadu mūsu valūta ir eiro, kas arī, bez šaubām, ir ietekmējis preču un pakalpojumu cenu svārstības. Vidējais patēriņa cenu līmenis 2014. gada jūnijā, salīdzinot ar 2013. gada jūniju, palielinājās par 0,7%. Precēm cenas samazinājās par 0,2%, bet pakalpojumiem cenas pieauga par 2,9%. Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 0,2%. 

Lielākā ietekme uz vidējo patēriņa cenu līmeni 2014. gada jūnijā, salīdzinot ar 2013. gada jūniju, bija cenu kāpumam alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, viesnīcu un restorānu pakalpojumiem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, personīgās aprūpes precēm un pakalpojumiem, kā arī cenu kritumam pārtikai un sakaru pakalpojumiem.

Pārtikas cenu vidējais līmenis šogad jūnijā, salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo mēnesi, ir samazinājies par 1,3%. Nozīmīgs cenu kritums jūnija mēnesī bija dārzeņiem un kartupeļiem, ko ietekmēja ievērojams cenu kāpums  2013. gada vasaras mēnešos. Cenas samazinājās arī tējai un kafijai, augļiem, cukuram, kā arī sulām un atspirdzinošajiem dzērieniem. Savukārt lielākais cenu kāpums bija vērojams pienam, sieram, olām, gaļai un gaļas izstrādājumiem, kā arī saldumiem un medum.

Alkoholiskajiem dzērieniem cenas pieauga par 1,2%, bet tabakas izstrādājumiem – par 7,8%. 

Transporta grupā cenas palielinājās par 1,1%, ko ietekmēja cenu kāpums transportlīdzekļu apkopei un remontam, automašīnu iegādei, kā arī pasažieru jūras transporta pakalpojumiem. Sakaru pakalpojumi gada laikā kļuva par 2,0% lētāki, ko ietekmēja interneta pakalpojumu un telekomunikāciju ierīču cenu samazinājums.

Viesnīcu un restorānu pakalpojumu cenas, salīdzinot ar iepriekšējā gada jūniju, pieauga par 4,7% – kafejnīcās un restorānos cenām palielinoties par 5,6%, ēdnīcās – par 3,4%, kā arī izmitināšanas pakalpojumu cenām pieaugot par 3,2%. Frizētavu pakalpojumu cenas palielinājās vidēji par 5,4%.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais sadārdzinājums bija mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumiem, apaviem, savukārt cenu samazinājums – siltumenerģijai.

2014. gada jūnijā, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, patēriņa cenas pieauga par 0,3%. Precēm vidējais cenu līmenis palielinājās par 0,2%, bet pakalpojumiem – par 0,6%.

Lielākā ietekme uz cenu pārmaiņām mēneša laikā bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, transportam, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakai, kā arī cenu kritumam apģērbiem un apaviem.

Pārtikas cenas pieauga par 0,6%. Atbilstoši sezonai, dārzeņu un kartupeļu cenas pieauga vidēji par 1,9%. Sadārdzinājās arī gaļa un gaļas izstrādājumi (+0,7%), olas (+3,9%), piens un piena produkti (+0,6%), cukurs (+3,8%), savukārt lētāka kļuva eļļa un tauki (-1,3%).

Cenas tabakas izstrādājumiem pieauga par 2,7%, ko ietekmēja likums par akcīzes nodokli. Alus cenas atšķirībā no pagājušā gada jūnija palielinājās par 1,6%. Savukārt vīniem cenas samazinājās par 2,1%.

Sākoties vasaras sezonas izpārdošanām, apaviem cenas samazinājās par 6,9% un apģērbiem par 1,2%.

Dārgāki kļuva pasažieru jūras transporta pakalpojumi (+19,3%), transportlīdzekļu apkope un remonts (+1,2%) un automašīnu iegāde (+1,0%). Degviela sadārdzinājās par 0,3%, ko ietekmēja cenu kāpums 95. markas benzīnam, kamēr dīzeļdegvielas vidējais cenu līmenis palika nemainīgs, bet auto gāzei tika novērots cenu kritums.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākie cenu kāpumi bija vērojami kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem un  īslaicīgas lietošanas mājsaimniecības precēm. Savukārt cenas samazinājās grieztajiem ziediem un grāmatām.

Plašāku informāciju par patēriņa cenu pārmaiņām var skatīt CSP datubāzes sadaļā Patēriņa cenas.