ZZ.lv ARHĪVS

Vidējā bruto darba samaksa Latvijā augusi par 7,7% – līdz 742 eiro

LETA

2014. gada 30. maijs 13:21

318
Vidējā bruto darba samaksa Latvijā augusi par 7,7% – līdz 742 eiro

Šā gada pirmajā ceturksnī mēneša vidējā bruto darba samaksa Latvijā salīdzinājumā ar 2013.gada pirmo ceturksni auga par 7,7% no 689 līdz 742 eiro, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati.

Vidēji valstī šajā periodā bruto darba samaksas fonds palielinājās par 9,2%, kamēr algoto darbinieku skaits, pārrēķināts normālā darba laika slodzē, ko pielieto vidējās darba samaksas aprēķinam, - tikai par 1,4%.

Privātajā sektorā algas augušas nedaudz straujāk - par 8,7% gadā, savukārt sabiedriskajā - par 6,1%.

Vidējā bruto darba samaksa sabiedriskajā sektorā 2014.gada pirmajā ceturksnī bija 770 eiro, bet privātajā - 727 eiro. Vispārējās valdības sektorā algas pieauga par 6,5% no 668 eiro līdz 711 eiro.

Vidējā neto darba samaksa šogad pirmajā ceturksnī bija 544 eiro, un gada laikā tā pieauga straujāk nekā atalgojums pirms darba nodokļu nomaksas - pieaugums par 9,5%. Tas skaidrojams ar sociālās apdrošināšanas iemaksu darba ņēmēju likmes samazināšanos no 11% līdz 10,5%, kā arī ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamo summu (neapliekamā minimuma un atvieglojumiem par apgādājamiem) pieaugumu no šā gada sākuma.

No 2014.gada janvāra mainījās arī valstī noteiktā minimālā alga - no 285 līdz 320 eiro jeb par 12,5%, kas ietekmēja vidējās algas pārmaiņas.

Līdzīgi kā gadu iepriekš, arī 2014.gada pirmajā ceturksnī vidējās algas līmenis visaugstākais bija finanšu un apdrošināšanas darbību nozarē - 1773 eiro, informācijas un komunikācijas pakalpojumos - 1253 eiro, enerģētikas nozarē - 965 eiro un valsts pārvaldē un aizsardzībā - 914 eiro. Savukārt zemākais vidējais atalgojums vērojams izmitināšanas, ēdināšanas un citu pakalpojumu nozarēs, izglītībā, mākslas, izklaides un atpūtas nozarē un tirdzniecībā.

Šogad pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu vidējā bruto darba samaksa straujāk augusi finanšu un apdrošināšanas nozarē - par 16,6%, nekustamo īpašumu nozarē - par 10,9% un lauksaimniecībā, mežsaimniecībā un zivsaimniecībā - par 10,2%.

Gan finanšu un apdrošināšanas darbību, gan nekustamo īpašumu nozarē samazinājās normālā darba laika slodzē pārrēķināto darbinieku skaits, bet pieauga atalgojuma fonds. Lielākais algoto darbinieku skaita kritums gada laikā bija vērojams arī apstrādes rūpniecībā un transporta un uzglabāšanas nozarē. Lauksaimniecības, mežsaimniecības un zivsaimniecības nozarē vidējās darba samaksas kāpumu ietekmēja tieši atalgojuma fonda palielinājums.

Izmantoto datu avots: individuālo komersantu, komercsabiedrību, valsts un pašvaldību iestāžu, nodibinājumu, biedrību un fondu izlases apsekojums un administratīvie datu avoti.

Sabiedriskais sektors ir valsts un pašvaldību iestādes un komercsabiedrības, komercsabiedrības ar valsts vai pašvaldību kapitāla daļu 50% un vairāk, kā arī nodibinājumi, biedrības un fondi un to komercsabiedrības. Šajā informācijā nav ietverti dati par nodibinājumiem, biedrībām un fondiem un to komercsabiedrībām.

Vispārējās valdības sektors saskaņā ar Eiropas kontu sistēmu ietver valsts un pašvaldību iestādes, sociālās apdrošināšanas fondu, valsts un pašvaldību kontrolētos un finansētos komersantus.

Mēneša vidējās darba samaksas pārmaiņas aprēķinātas no nenoapaļotas vērtības, tas ir, ņemot vērā centus/santīmus.

Aprēķinot vidējo darba samaksu, algoto darbinieku skaits tiek pārrēķināts normālā darba laika vienībās, tā novēršot dažādu darba slodžu atalgojuma atšķirības.