ZZ.lv ARHĪVS

Protestējošajiem izglītības darbiniekiem strauju algu pieaugumu nesola

LETA

2014. gada 13. maijs 08:21

224
Protestējošajiem izglītības darbiniekiem strauju algu pieaugumu nesola

Pārmetot valdībai pasīvu rīcību pedagogu atalgojuma jautājumu risināšanā, kā arī paužot atbalstu Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) centieniem iegūt nozarei papildu finansējumu, protesta gājienā caur Rīgas centru vakar devās ap 7000 cilvēku.

Aktīvisti vispirms pulcējās liepu alejā iepretim Ministru kabinetam. Aleja bija aizpildīta ar cilvēkiem, sākot no viesnīcas "Latvija" līdz pat Brīvības piemineklim. Protestētāji devās gājienā pa Brīvības bulvāri uz Vaļņu ielu, kur atrodas IZM. Gājiens turpinājās līdz Finanšu ministrijai un noslēdzās Doma laukumā.

Dalībniekiem rokās bija plakāti, kas vēstīja - "Valstī nav saprātīgas un loģiskas izglītības politikas!", "Pieprasām lielāku finansējumu izglītībai", "Apmaksāt visus izglītības un zinātnes darbinieku darba pienākumus", "800 eiro kā Igaunijā" un daudzi citi. Uz pasākumu bija ieradušies cilvēki no dažādiem Latvijas reģioniem, tostarp, Bauskas, Valmieras, Rēzeknes, Limbažiem, Talsiem, Daugavpils un Rojas.

Ap plkst.15.40 mītiņš noslēdzās. Tā laikā klātesošos uzrunāja vairāki izglītības un zinātnes darbinieku pārstāvji, tostarp, no Polijas un Eiropas Izglītības darbinieku arodbiedrības. Piketa noslēgumā izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Ingrīda Mikiško klātesošos aicināja: "Būsim modri, iestāsimies par savām tiesībām, ja mūs nesadzirdēs, rudenī būs citas protesta akcijas formas."

Mikiško minēja, ka pedagogiem un izglītības darbiniekiem ir četras galvenās prasības - pirmkārt, uzlabot uz sadarbību balstītu efektīvu sociālo dialogu staro nozares ministriju un arodbiedrībām, otrkārt, palielināt izglītības nozares finansējumu par 10%, treškārt, samaksāt par reāli paveikto, godīgi nostrādāto darbu un visbeidzot, nodrošināt zinātniskā darba un likuma par augstskolu darbību izpildi.

Strauja algas palielinājuma pedagogiem, visticamāk, nebūs, šodien, iznākot pie pedagogu protesta akcijas dalībniekiem, sacīja izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete (V). "Varam apliecināt, ka iepriekšējās valdības solītais tiks izpildīts, jau 2014.gada septembrī pedagogu darba samaksas pieaugums būs jūtams," teica ministre. Tāpat viņa apliecināja, ka ministrija, gatavojot budžeta pieprasījumu nākamajam gadam, par galveno prioritāti liks pienācīgas darba samaksas nodrošināšanu pedagogiem.

Aģentūrai LETA Druviete sacīja, ka līdzšinējā sadarbība ar pedagogus pārstāvošajām organizācijām lēmumu pieņemšanas procesā ir bijusi laba, un pateicas viņiem par to. Vienlaikus ministre aicina saprast valsts finansiālo situāciju un uzsver, ka valdības uzdevums ir nodrošināt pienācīgu darba samaksu visiem darba darītājiem valstī. Tāpēc nākamā gada budžeta sagatavošanas procesā tikpat liela uzmanība tiks pievērsta ārstu, policistu un citu darbinieku atalgojumam.

Ministre kāpa uz skatuves protestētāju priekšā. Viņas uzruna noslēdza pedagogu piketu, un atšķirībā no Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas uzrunas, to nepavadīja izsvilpieni un pedagogu neapmierinātība. Druviete uzsvēra, ka neviens nav apmierināts ar esošo izglītības modeli "nauda seko skolēnam", un sacīja, ka IZM pašlaik strādā pie jauna modeļa. Viņa pastāstīja par paveikto finansējuma palielināšanā un aicināja pedagogus iesaistīties izglītības nozares uzlabošanā.

Aptuveni 7000 pedagogu, kas bija pulcējušies Doma laukumā uz piketu, šodien centās izsvilpt Ministru prezidenti Straujumu, tomēr viņa nepadevās un turpināja uzrunu pūļa priekšā.

Premjerministre skaidroja, ka labi izprot esošo situāciju, bet neparedz lielu finansējuma pieaugumu tuvākajos gados. Politiķe sacīja, ka Latvijā ir viens no lielākajiem ieguldījumiem no IKP izglītībā, bet pedagogu algas vienas no mazākajām Eiropas Savienībā. Straujuma norādīja uz nesakarību un uzsvēra, ka problēma ir sistēmā. "Ir jāveic sistēmas pārkārtojumi," sacīja Straujuma un norādīja, ka ir gatava ar ministriem un Latvijas Pašvaldību savienību tikties un strādāt, lai veiktu šīs izmaiņas.

Straujumas uzrunas laikā klātesošie izkliedza saukļus par neuzticību valdībai, uz ko Straujuma reaģēja, jautājot, vai pedagogi vairs netaisās ar viņu sadarboties. Viņa jautāja: "Vai mēs vairs nestrādāsim?" Piketētāji un Straujuma tomēr vienojās par sadarbību, tomēr pedagogi skaļi brīdināja, ka gadījumā, ja nekas netiks darīts, viņi atkal rīkos protestus vai streikos.