Rektora amata kandidātu vadības programmās solījumi gan studentiem un personālam, gan studiju, zinātnes un infrastruktūras modernizācijai

Gatavojoties Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) rektora vēlēšanām 7.maijā, rektora amata kandidāti vēlēšanu komisijai iesnieguši savas lietišķās biogrāfijas (CV) un izstrādātās LLU vadības programmas, ar kurām universitātes mājas lapā (pieejams šeit) aicināts iepazīties ikviens interesents, informē LLU pārstāve Ilvija Gaidukoviča.
Kā ziņots, uz LLU rektora amatu kandidē četri profesori – Informācijas tehnoloģiju fakultātes profesore Irina Arhipova, Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātes dekāne profesore Irina Pilvere, LLU zinātņu prorektors un Informācijas tehnoloģiju fakultātes profesors Pēteris Rivža un Tehniskās fakultātes dekāns profesors Kaspars Vārtukapteinis.
Apjomīgāko darba plānu apkopojumu 34 lappusēs sagatavojusi I.Arhipova. Viņa norāda, ka līdz šim augstākajā izglītībā pieejamie resursi Latvijā tikuši sadalīti pēc ekstensīvās attīstības pieejas ar mērķi aizņemt visas iespējamās nišas. «Tas, protams, nesa labumu noteiktā laika periodā, bet pašreiz augstākās izglītības un zinātnes jomā ir cilvēkresursu un finanšu resursu kritiskās masas trūkums valsts ekonomiskā izrāviena ilgtspējīgas attīstības nodrošināšanai. Šobrīd ir laiks pāriet uz intensīvās attīstības ceļu, kas LLU prasa izstrādāt skaidru sava piedāvājuma saturu un konkrētu, rīcībspējīgu programmu mainīgos politiskos apstākļos gan nacionālā, gan starptautiskā līmenī,» teikts profesores programmā. Lai LLU attīstītos un iemantotu atpazīstamību kā zināšanu un tehnoloģiju pārneses universitāte, I.Arhipova iecerējusi nodrošināt atklātību, caurskatāmību un precizitāti lēmumu pieņemšanā. Viņa plāno mazināt savstarpēju konkurēšanu augstskolas cilvēkresursu vidū, tā vietā attīstot ciešu sadarbību starp struktūrvienībām, kā arī piesaistot jaunus un kvalificētus speciālistus. LLU domāts attīstīt unikālus studiju un zinātniskos virzienus, lai radītu inovatīvas tehnoloģijas un tās pārnestu tautsaimniecībā.
I.Pilveres vīzija: Latvijas Lauksaimniecības universitāte piecos gados atgriežas trīs labāko augstskolu skaitā Latvijā, bet desmit gados kļūst par nacionālas nozīmes izglītības un pētniecības centru bionozarēs. Mērķis – līdz 2020. gadam pārvarēt Latvijas tautsaimniecības pēckrīzes smagās sekas augstākajā izglītībā, motivējot mācībspēkus, darbiniekus un studējošos vairot LLU prestižu, lai līdz 2025. gadam izveidotu augstskolu par nacionālas nozīmes izglītības un pētniecības centru bionozarēs. Lai to īstenotu, arī profesore I.Pilvere sola atklātību lēmumu pieņemšanā, efektīvi vadīt finanses un administrāciju, palielināt studējošo skaitu līdz 5500, no kuriem 10 procenti būs otrās specialitātes ieguvēji, bet vēl desmitā daļa – ārvalstu studenti. Viņa paredzējusi gādāt par personāla darba apstākļiem, mazināt birokrātiju, pilnveidot atalgojuma sistēmu, to tuvākajos gados divas reizes palielinot. I.Pilvere plāno aktīvāk reklamēt studiju iespējas, kopā ar citām augstskolām izstrādāt studiju programmas, racionāli izmantot esošās ēkas un pabeigt iesāktos projektus. Profesore apņēmusies iedibināt pastāvīgi darbojošos LLU absolventu kluba centrus, lai nodrošinātu studiju procesa kvalitāti un ciešu sadarbību ar darba devējiem, kā arī ieviest studentu pētnieciskās un profesionālās darbības pēcpusdienu praksi profesoru grupās, piesaistot uzņēmumu speciālistus un citus praktiķus.
Profesors K.Vārtukapteinis LLU domā attīstīt kā nacionālu, plaši pieejamu un uz studentiem orientētu augstskolu. Pirms lēmumu pieņemšanas viņš organizēs plašu to apspriešanu, uzklausot visu pušu viedokļus. Viņš iecerējis «attīstīt un modernizēt LLU izglītības, pētniecības un sadzīves materiālo bāzi un infrastruktūru, ieskaitot apkārtni, šajā procesā iesaistot universitātes absolventus un uzņēmējus. Stimulēt racionālu infrastruktūras apsaimniekošanu, atbrīvojoties no neattaisnotus izdevumus prasošiem infrastruktūras objektiem». K.Vārtukapteinis grib panākt vismaz 5000 studentu, paaugstināt studējošo patstāvīgā darba efektivitāti, paplašināt stipendiju klāstu, modernizēt un attīstīt jaunas laboratorijas. Viņš plāno rūpēties par LLU darbinieku ātru, akadēmiskajā un profesionālajā izcilībā balstītu karjeras izaugsmi, veicināt akadēmiskā personāla ar zinātnisko grādu īpatsvara palielināšanos. Tāpat K.Vārtukapteinis iecerējis veikt visu LLU infrastruktūras objektu detalizētu tehniski ekonomisko inventarizāciju, izvērtējot katra objekta saglabāšanas lietderību LLU saimniecībā. Atbrīvojoties no nelietderīgiem infrastruktūras objektiem, profesors cer panākt iespējami lielāku ieguvumu saglabājamo objektu sakārtošanai un modernizēšanai. Viņa plānos ietilpst arī kopmītņu modernizācija.
Savukārt profesors P.Rivža, kas patlaban ir LLU zinātņu prorektors, nokļūdams rektora krēslā, sola mērķtiecīgi turpināt uzsākto darbu, lai LLU kļūtu par modernu un atzītu visas Baltijas veterinārmedicīnas un pārtikas kvalitātes studiju un pētniecības centru. Lai to panāktu, par galveno vadības un administrācijas principu viņš sauc efektīvu komandas darbu, kas ļauj panākt stabilitāti un nepieļauj nesagatavotu lēmumu pieņemšanu. «Jāpilnveido finanšu sadales principi, lai sekmētu studiju procesa un zinātnisko pētījumu kvalitāti, ņemtu vērā personāla ieguldīto darbu gan studiju procesa, gan pārējo aktivitāšu īstenošanā. Jānodrošina caurredzamība finanšu sadalē un izmantošanā. Jānodrošina pieņemto lēmumu izpildes kontrole visos vadības līmeņos,» teikts P.Rivžas programmā. Viņš iecerējis veicināt un ievērojami palielināt mūžizglītības pakalpojumus, kā arī modernizēt un padarīt elastīgāku studiju procesu. Viņš domā paaugstināt studentu līdzdalību lēmumu sagatavošanā un tāpat kā citi kandidāti atbalstīt gan pašpārvaldi, gan sporta un kultūras aktivitātes. Profesors P.Rivža sola piesaistīt ES un investoru līdzekļus turpmākai infrastruktūras attīstībai, kā arī efektīvi izmantot jau esošos resursus, turklāt tam paredzētos finanšu līdzekļus optimizēs un izlietojumu padarīšot caurredzamu.
Kandidāti ar prezentāciju par savu vadības programmu un universitātes stratēģiskās attīstības redzējumu uzstāsies publiskajās debatēs 23.aprīlī pulksten 15 Jelgavas pils aulā. Uz pasākumu aicināti LLU Konventa locekļi, studenti, darbinieki un citi interesenti. Diskusija būs skatāma arī tiešraidē universitātes mājas lapā.
Jau ziņots, ka LLU rektora vēlēšanas notiks 7.maijā pulksten 12.30 Jelgavas pils aulā. Rektoru šajā dienā ievēlēs LLU Konvents, kurā saskaņā ar universitātes Satversmi ir 240 locekļi.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Jelgava
- Jelgavas novadā
- Ozolnieku novadā
- Latvijas ziņas
- Dobeles, Tērvetes un Auces novadā
- Ekonomika
- Uzņēmējdarbība
- Darba tirgus
- Citas ziņas
- Eiro 2014
- Politika
- Vēlēšanas 2011
- Saeimas vēlēšanas
- Citas ziņas
- Pašvaldībās
- Pašvaldību vēlēšanas 2017
- Saeimas vēlēšanas 2018
- Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2019
- Asā hronika
- Policijas ziņas
- VUGD
- Tiesu ziņas
- Citas ziņas
- Kultūra un izklaide
- Teātri
- Izstādes
- Bibliotēkas
- Koncerti
- Citas ziņas
- Kas? Kur? Kad?
- Sports
- Basketbols
- Futbols
- Vieglatlētika
- Citas ziņas
- Hokejs
- Volejbols
- Veselība
- Aktuāli
- Padomi
- Slimnīcās
- Citas ziņas
- Stārķa ziņas
- Lietotāju raksti
- Foto/Video
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Pasākumi un izstādes
- Chocolate & Pepper
- Video
- Aizsaulē
- Statiskas lapas
- Centrāle!
- Dzīvesstils
- Receptes
- Māja un dārzs
- Hobiji
- Pašizziņa
- Citas ziņas
- Mīluļi
- Projekti
- Projekts “Saimnieko gudri”
- Projekts “Kultūras nesēji Zemgalē”
- Projekts “Redzi apslēpto”
- Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā
- Projekts “Rūpēsimies par vidi!”
- Projekts “Kur dzīvosim?”
- Projekts “Mediju kritika”