ZZ.lv ARHĪVS

Jelgavā leģionārus pieminēs pie pieminekļa «Jelgavas aizstāvjiem»

LETA, Edgars Kupčs

2014. gada 14. marts 10:08

1400
Jelgavā leģionārus pieminēs pie pieminekļa «Jelgavas aizstāvjiem»

Bijušos leģionārus svētdien, 16. martā, pieminēs arī Jelgavā pie pieminekļa «Jelgavas aizstāvjiem» pie Rūpniecības ielas un Tērvetes ielas krustojuma, informē Nacionālās apvienības Jelgavas nodaļas līdzpriekšsēdētājs un Jelgavas domnieks Roberts Šlegelmilhs. Lai gan sākotnēji bijis plānots, ka piemiņas brīdis notiks pulksten 17 un tajā piedalīsies arī pedagogs, vēsturnieks un Domes deputāts Andris Tomašūns («Vienotība»), piektdien R.Šlegelmilhs precizē, ka konkrēts pulcēšanās laiks tomēr nebūs, kā arī «neviens neteiks nekādas uzrunas». Katrs pats varot izvēlēties laiku, kad nolikt ziedus un svecītes pie pieminekļa.

Jelgavā šāds piemiņas brīdis būs otro gadu. Pērn tas noritēja klusi, piedaloties nelielai cilvēku grupai. 

Lēmumu rīkot piemiņas pasākumus Jelgavā tika pieņemts, jo iedzīvotāji izrādījuši interesi par bijušo leģionāru pieminēšanu arī Jelgavā, jo ne visiem esot iespēja aizbraukt uz Rīgu vai Lesteni. Tāpēc Nacionālās apvienības Jelgavas nodaļa nolēma rīkot pasākumu Jelgavā.

Piemineklis «Jelgavas aizstāvjiem» atrodas kādreizējā Grēbnera parka stūrī - apkaimē, kur notika nežēlīgas kaujas 1944.gadā, kuru gaitā vācu karaspēkā iesauktie latviešu karavīri centās neielaist pilsētā padomju karaspēku, viņuprāt, cīnoties pret jaunu okupāciju.

Pieminekli «Jelgavas aizstāvjiem» Grēbnera parkā iesvētīja 1995.gada 8.maijā, kam par godu notika arī dievkalpojums Sv.Annas baznīcā un karogots gājiens cauri Jelgavai līdz Represēto piemineklim.

1944.gada kaujās Grēbnera parks bija viena no pēdējām kauju vietām. Tur atradās arī lauku lazarete, kur visus ievainotos noslepkavoja, skaidroja Brāļu kapu komitejas Jelgavas nodaļas vadītājs Aldis Hartmanis.

Saskaņā ar vēstures datiem par galveno Jelgavas aizstāvēšanas vienību 1944.gada jūlijā tika iecelta 15.latviešu SS apmācības un papildinājumu brigāde, kas Jelgavas kauju sākumā veidoja Jelgavā esošo karavīru vairākumu, līdztekus kuram pilsētā bijušas vēl citas latviešu karavīru vienības.