Izveidots subsidētās elektroenerģijas ražotāju reģistrs; apkures tarifs Jelgavā aug par pieciem procentiem
Ekonomikas ministrija (EM) izveidojusi subsidētās elektroenerģijas ražotāju reģistru, kurā iekļauti tie elektroenerģijas ražotāji Latvijā, kuriem ir pienākums maksāt subsidētās elektroenerģijas nodokli (SEN), kā arī noteikts viņiem maksājamā nodokļa apmērs, informē ministrija. SIA «Fortum Jelgava» valdes priekšsēdētāja Ginta Cimdiņa norāda, ka līdz ar jaunā subsidētās enerģijas nodokļa ieviešanu siltumenerģijas tarifs Jelgavā augs par aptuveni 5%.
Subsidētās elektroenerģijas ražotāju reģistrs publicēts EM mājaslapā.
Ministrijā uzsvēra, ka turpmākajos gados nav pieļaujams obligātā iepirkuma komponentes (OIK) pieaugums, kas nozīmē tā saglabāšanu 2013.gada OIK līmenī (2,69 centi par kilovatstundu), kas nepieciešams Latvijas tautsaimniecības konkurētspējas saglabāšanai. Elektroenerģijas kopējās cenas pieaugums ietekmētu mājsaimniecības un to pirktspēju.
OIK turpmāka pieauguma radīto seku novēršanai 2013.gadā ir izveidots atsevišķs mehānisms, kas nodrošina, ka obligātā iepirkuma radītās izmaksas kompensē gan elektroenerģijas lietotāji, gan no valsts budžeta.
SEN ieviešana nodrošinās valsts budžetā nepieciešamos papildu līdzekļus, kas ļaus nodrošināt elektroenerģijas lietotāju atbalsta mehānisma darbību un sniegt atbalstu mazturīgākajām mājsaimniecībām elektrības izmaksu pieauguma kompensēšanai.
SEN ieviests no 2014.gada, lai ierobežotu elektroenerģijas kopējās cenas pieaugumu, nodrošinot ekonomikas konkurētspēju. Tāpat SEN mērķis ir veicināt konkurētspējīgu elektroenerģijas ražošanu no atjaunojamiem energoresursiem (AER) un efektīvā koģenerācijā, motivējot ražot enerģiju visefektīvākajā veidā un nodrošinot, ka turpmāk tirgū ienāk tikai konkurētspējīgas tehnoloģijas.
Nodokļa maksātāji ir elektroenerģijas ražotāji, kuriem ir tiesības pārdot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros, saņemt garantēto maksu par koģenerācijas stacijā vai elektrostacijā uzstādīto elektrisko jaudu, pārdot elektroenerģiju saskaņā ar laikposmā no 1998.gada 6.oktobra līdz 2005.gada 7.jūnijam spēkā bijušajiem Enerģētikas likuma nosacījumiem.
Lai veicinātu AER attīstību un plašāku izmantošanu, elektroenerģijas ražošanai no dabasgāzes tiks noteikta augstāka likme (15%), bet AER ražotājiem - zemāka (10%). Lai neradītu būtisku ietekmi siltumenerģijas tarifa pieaugumam centralizētā siltumapgādē, centralizētam siltumapgādes komersantam saņemtais atbalsts obligātā iepirkuma ietvaros tiek aplikts ar samazināto SEN likmi 5% apmērā.
Ieviešot SEN no 2014.gada, tiks novērsta turpmāka OIK izmaksu palielināšanās visiem elektroenerģijas lietotājiem un būtiskāks elektroenerģijas kopējās cenas pieaugums.
Lai panāktu, ka OIK izmaksas nepalielinās virs pašreizējā līmeņa - 2,69 centi par kilovatstundu -, EM pērn piedāvāja izveidot elektroenerģijas lietotāju atbalsta mehānismu, no kura kompensētu elektroenerģijas lietotājiem OIK pieaugumu. Lai 2014.gada 1.aprīlī nesadārdzinātos OIK, Likumā par valsts budžetu 2014.gadam OIK komponentes daļējai segšanai ir paredzēti 29 264 488 eiro. Savukārt visi ieņēmumi no subsidētā nodokļa tiks pārskaitīti budžetā, pēc tam daļēji kompensējot OIK no budžeta.
SEN ieviests uz laiku līdz 2018.gadam, paredzot tā samazinājumu vai izbeigšanu, ja tiek faktiski panākts OIK ietvaros izmaksājamo subsīdiju apjoma samazinājums.
Subsidētās elektroenerģijas nodokļa likums nosaka subsidētās elektroenerģijas nodokļa objektu, nodokļa maksātājus, nodokļa likmi, subsidētās elektroenerģijas ražotāju reģistra izveidošanas un uzturēšanas kārtību, nodokļa aprēķināšanas, maksāšanas un administrēšanas kārtību, kā arī atbildību par šā likuma pārkāpumiem.
Jau ziņots, ka šā gada 1.janvārī stājās spēkā Subsidētās elektroenerģijas nodokļa (SEN) likums, kura mērķis ir ierobežot elektroenerģijas kopējās cenas pieaugumu.
SEN piemēros no 1.janvār līdz 2017.gada 31.decembrim. Nodokļa likme tiek noteikta, ņemot vērā stacijā izmantotā energoresursa veidu.
Noteiktas sekojošas SEN likmes - ar 15% tiek aplikts saņemtais atbalsts, ja elektroenerģijas ražošanai izmanto fosilos energoresursus, ar 10% tiek aplikts saņemtais atbalsts, ja elektroenerģijas ražošanai izmanto atjaunojamos energoresursus.
Bet, lai neradītu būtisku ietekmi uz centralizētas siltumapgādes sistēmā piegādātās siltumenerģijas gala tarifa pieaugumu, siltumapgādē tiek piemērota SEN likme 5%.
Pērn kritiski par SEN izteicās vairākas reģionālās energokompānijas, norādot, ka jaunais nodoklis kavēs siltumenerģijas cenas samazināšanu.
Savukārt SIA "Valmieras siltums" valdes priekšsēdētājs Pēteris Streļčs sacīja, ka līdz ar jaunā subsidētās enerģijas nodokļa ieviešanu siltumenerģijas cena Valmierā varētu pieaugt par aptuveni 6%.
SIA "Rēzeknes enerģija" valdes loceklis Aldis Mežals prognozēja, ka jaunā subsidētās enerģijas nodokļa ieviešana var "noēst" šogad Rēzeknē plānoto 5-6% siltumenerģijas cenu samazinājumu.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Jelgava
- Jelgavas novadā
- Ozolnieku novadā
- Latvijas ziņas
- Dobeles, Tērvetes un Auces novadā
- Ekonomika
- Uzņēmējdarbība
- Darba tirgus
- Citas ziņas
- Eiro 2014
- Politika
- Vēlēšanas 2011
- Saeimas vēlēšanas
- Citas ziņas
- Pašvaldībās
- Pašvaldību vēlēšanas 2017
- Saeimas vēlēšanas 2018
- Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2019
- Asā hronika
- Policijas ziņas
- VUGD
- Tiesu ziņas
- Citas ziņas
- Kultūra un izklaide
- Teātri
- Izstādes
- Bibliotēkas
- Koncerti
- Citas ziņas
- Kas? Kur? Kad?
- Sports
- Basketbols
- Futbols
- Vieglatlētika
- Citas ziņas
- Hokejs
- Volejbols
- Veselība
- Aktuāli
- Padomi
- Slimnīcās
- Citas ziņas
- Stārķa ziņas
- Lietotāju raksti
- Foto/Video
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Pasākumi un izstādes
- Chocolate & Pepper
- Video
- Aizsaulē
- Statiskas lapas
- Centrāle!
- Dzīvesstils
- Receptes
- Māja un dārzs
- Hobiji
- Pašizziņa
- Citas ziņas
- Mīluļi
- Projekti
- Projekts “Saimnieko gudri”
- Projekts “Kultūras nesēji Zemgalē”
- Projekts “Redzi apslēpto”
- Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā
- Projekts “Rūpēsimies par vidi!”
- Projekts “Kur dzīvosim?”
- Projekts “Mediju kritika”