ZZ.lv ARHĪVS

Saeimas deputāti asi kritizē Jelgavas Domi par pārāk maigiem sodiem pašvaldības uzņēmumu vadītājiem

LETA

2014. gada 5. februāris 17:31

6849
Saeimas deputāti asi kritizē Jelgavas Domi par pārāk maigiem sodiem pašvaldības uzņēmumu vadītājiem

«Mani šokē klajā bezkaunība, ka var norakstīt naudu un vienkārši bezkaunīgi melot,» par Valsts kontroles atklājumiem Jelgavas pašvaldības uzņēmumos saka Saeimas deputāts Aleksejs Loskutovs (V). Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas deputāti šodien asi kritizēja Jelgavas pilsētas pašvaldību par pārāk maigiem sodiem pašvaldības uzņēmumu vadītājiem, kuriem par Valsts kontroles (VK) konstatēto līdzekļu izšķērdēšanu pašvaldības kapitālsabiedrībās izteikts rājiens un piemērots 10% algas samazinājums uz trim mēnešiem.

Deputāte Inga Vanaga (RP) uzsvēra, ka, pēc viņas domām, par šāda veida pārkāpumiem ir jābūt "disciplinārlietai un ne mazāk". "Pilnīgi iespējams, šādā gadījumā Jelgavas pilsētas domei kā kapitāldaļu turētājam bija jāierodas pie attiecīgo kapitālsabiedrību vadītājiem ar baltu lapu un pildspalvu un tam visam bija jābeidzas ar atlūgumu, nevis šiem kapitālsabiedrību vadītājiem šodien jāpiedalās šajā sēdē," sacīja Vanaga, norādot, ka rājiens nav samērojams ar konstatētajiem pārkāpumiem.

Jelgavas pašvaldības izpilddirektore Irēna Škutāne gan pauda viedokli, ka Jelgavas poliklīnikas vadītājai Annai Zīvertei un Jelgavas autobusu parka vadītājam Pēterim Salkazanovam piemērots "nopietns sods". Piemēram, 10% atvilkums no algas esot ļoti jūtams, turklāt pēc darbības izvērtēšanas šīs amatpersonas nesaņems prēmijas. "Sodi ļoti iespaidīgi," sacīja Škutāne.

Vanaga gan norādīja, ka šajā gadījumā norādīts ne tikai materiāls kaitējums. "Mēs visi ļoti labi zinām, kā veselības nozare mums nemitīgi dod signālus par iztrūkstošo naudu, un visi ļoti labi zinām, cik lieli līdzekļi novirzīti veselības jomai, un šādi precedenti tikai vairo sabiedrības neuzticību. Pieļauju, ka šis nav vienīgais gadījums par tik lieliem naudas izšķērdēšanas līdzekļiem," norādīja deputāte.

Vanaga arī interesējās, vai Valsts ieņēmumu dienests (VID) jelkādā veidā reaģēs uz amatpersonu izšķērdību: "Ja runājam par izdevumiem, kas attiecas uz saimnieciskiem izdevumiem, tad privātā sektorā naudu, kas iztērēta par apģērbu, apavu iegādi "Calvin&Clein", noteikti apliktu ar nodokļiem un VID uzrēķinātu privātam tā, ka viņam maz neliktos. Šajā gadījumā tas nav izdarīts."

Škutāne savukārt norādīja, ka pašvaldībā šāda revīzija veikta pirmo reizi, kad pārbaudīta kapitālsabiedrību pārvaldības efektivitāte, lietderība un atbilstība normatīvo aktu prasībām. Viņa gan uzskata, ka Jelgavas pilsētas pašvaldība līdz šim savas kapitālsabiedrības pārraudzījusi saskaņā ar normatīvajiem aktiem, finanšu revīzijas veikšanai tiek pieaicinātas revidentu firmas un zvērināti revidenti.

"No visiem šiem revidentiem mēs saņemam atzinumus par kapitālsabiedrību finansiālo un saimniecisko darbību un saimnieciskā gada pārskatiem. Saņemot VK revīzijas atzinumu, saprotam, ka tagad darba līgumos ar revidentiem ir jānorāda konkrētāki darba uzdevumi tieši par saimnieciskās darbības efektivitātes pārbaudi un finanšu līdzekļu izlietošanas lietderīgumu," stāstīja Škutāne.

"Protams, lietderīgumu nenosaka neviens normatīvais akts, un tas ir subjektīvs jēdziens, par kuru katrā gadījumā var būt dažādas diskusijas," uzskata pašvaldības izpilddirektore. "Uzskatām, ka pašvaldība rīkojusies saskaņā ar likumos noteikto kompetenci - neviens normatīvais akts nenosaka pašvaldībai ikdienā pārraudzīt kapitālsabiedrību saimniecisko darbību," viņa piebilda.

Vanaga arī vērsa kolēģu uzmanību, ka Jelgavas pašvaldības aizbildināšanās, ka zvērināti revidenti kapitālsabiedrību darbībā nekādus pārkāpumus neesot konstatējuši, kārtējo reizi apstiprina, ka ir krietni jāpiedomā pie tā, ka arī zvērinātiem revidentiem ir jāuzņemas zināma atbildība, nonākot pie šādām situācijām.

Arī Ņikita Ņikiforovs (SC) uzsvēra, ka rājiens un algas samazināšana par 10% par šādiem pārkāpumiem ir par maz. "Jau sen jārunā par atbrīvošanu no amata. Kapitālsabiedrības izveidotas, lai sniegtu noteiktus pakalpojumus iedzīvotājiem. Par visu pārējo, kas nav saistīts ar noteikto darbību, jāsaka "Visu labu!". Valstī ir cilvēki, kas spēj pārvaldīt kapitālsabiedrības labi," uzskata deputāts.

Sašutumu pauda arī Aleksejs Loskutovs (V). "Tas, kas notika ar poliklīniku, ir nožēlojami. Nožēlojami, ka tā var darīt, nožēlojama pašvaldības kontrole un nožēlojama reakcija, saņemot informāciju no VK. [Jelgavas mēram Andrim] Rāviņam vajadzētu ieklausīties, jo no viņa rīcības ir atkarīga arī Jelgavas pašvaldības reputācija," uzsvēra deputāts. Loskutovs uzskata - ja Rāviņš nespēj atrisināt situāciju, ka pašvaldības kapitālsabiedrībās cilvēki pa labi pa kreisi tērē nodokļu maksātāju naudu, atbildība jāuzņemas viņam pašam.

"Mani šokē klajā bezkaunība, ka var norakstīt naudu un vienkārši bezkaunīgi melot," norādīja Loskutovs.

Kā ziņots, VK revīzijā secinājusi, ka Jelgavas pašvaldības kapitālsabiedrības no reprezentācijas izdevumiem apmaksājušas alkohola iegādi, aģentūru LETA informēja VK sabiedrisko attiecību speciāliste Ilva Liepiņa-Milzarāja.

VK atklājusi, ka sešas kapitālsabiedrības bez atbilstošiem dokumentiem par izlietojumu ir apmaksājušas neplānotus reprezentācijas izdevumus 43 514 latu (61 914 eiro) apmērā, SIA "Jelgavas poliklīnika" vien 35 005 latu (49 807 eiro) apmērā, šajā summā iekļaujot arī alkoholu un maksu apkalpotājiem. Konstatētas arī citas nepilnības dažādos uzņēmumos.

VK arī norāda, ka pašvaldība, tai kļūstot par dalībnieku AS "AMO Plant", ir iesaistījusies transportlīdzekļu ražošanā, lai gan tās funkcijās ietilpst tikai komercdarbības veicināšana.

SIA "Jelgavas autobusu parks" papildus sabiedriskā transporta pakalpojumiem sniedz autotransporta nomas pakalpojumus, bet par atsevišķu līgumu noformēšanu ir tērējusi no 8000 līdz 10 000 latu (11 300-14 200 eiro), tā nepamatoti izlietojot 55 000-95 000 latu (78 000 līdz 135 000 eiro). Šī pati kapitālsabiedrība arī nav piemērojusi paredzētās iepirkuma procedūras vai kārtību, iepērkot preces un pakalpojumus 6,21 miljona latu (8,83 miljonu eiro) vērtībā.

Pēc revīzijas veikšanas VK Jelgavas pilsētas domei ir sniegusi 14 ieteikumus kontroles uzlabošanai pār kapitālsabiedrībām. Ieteikumu ieviešanas termiņš ir gads.

Revīzija ir veikta par laika posmu no 2011.gada 1.janvāra līdz 2012.gada 31.decembrim, bet dažos darījumos ir vērtēta Jelgavas pilsētas pašvaldības kapitālsabiedrību pārvaldības efektivitāte un atbilstība normatīvo aktu prasībām arī pirms un pēc revidējamā laika posma.