ZZ.lv ARHĪVS

Šakāļa nošaušanas gadījumu pētīs pēc DNS analīžu saņemšanas

Edgars Kupčs

2014. gada 28. janvāris 08:12

1307
Šakāļa nošaušanas gadījumu pētīs pēc DNS analīžu saņemšanas

Gadījums, kad pirms mēneša Otrajos Ziemassvētkos Jelgavas novadā ticis it kā nošauts šakālis, nav ieinteresējis Zemgales virsmežniecību, kuras virsmežzinim Jānim Gravam mednieks gan ir labs paziņa. Taču Valsts meža dienests sola sagaidīt ekspertīzes rezultātus, kam jāapliecina dzīvnieka identitāte, un tad lems, vai mednieks nav pārkāpis normatīvus, šaujot pa zvēru un nepārliecinoties, kas tas īsti ir. 

Portāls zz.lv, atsaucoties uz laikrakstā «Latvijas Avīze» vēstīto, jau ziņoja, ka kādam Jelgavas novada medniekam medības Otrajos Ziemassvētkos beigušās ar lielu pārsteigumu – aplūkojot tuvāk medījumu, par vilcēnu noturētais dzīvnieks nav bijis līdzīgs saviem sugasbāļiem. Šaubas apstiprinājis taksidermists – nomedīts nav ne vilks, ne lapsa, bet gan šakālis. Iespējams, ka piepildījušās zoologu izteiktās prognozes pēc tam, kad līdz mūsu valstij nonāca ziņa par pagājušā gada februārī nomedīto zeltaino šakāli Igaunijā – ļoti iespējams, ka šakāļi parādīsies arī Latvijā. 

Pēc plašsaziņas līdzekļos izskanējušās informācijas mednieki sadalījušies divās nometnēs. Vieni ieņem nogaidošu pozīciju vai apsveic mednieku, bet citi atsaucas uz Medību likuma un citām normām, kurās teikts, ka šaut atļauts tikai pa skaidri saskatāmu mērķi un identificētu dzīvnieku. «Sanāk, ka es varu Latvijas mežos nošaut žirafi un pēc tam tikai pētīt, ko īsti esmu nošāvis? Ja tā būtu gadījies man, nevis Jelgavā labi zināmam ceļu būves kompānijas īpašniekam un virsmežziņa draugam, droši vien uz pāris gadiem atņemtu medīšanas tiesības un piemērotu naudas sodu,» izsakās kāds mednieks. 

«Neesam par šo gadījumu tālāk interesējušies, tikai tik zinu, cik medijos bija rakstīts. Arī pats mednieks man neko nav stāstījis. Viņš droši vien nebija pārliecināts, pa ko šauj, droši vien domāja lapsu vai vilku,» saka Zemgales virsmežniecības virsmežzinis J.Grava. Viņš saka – nesen telefoniski informēts par nošautu šakāli arī Elejā. Tomēr izrādījies, ka medījums ir jenots, kam kašķa dēļ nogājis apmatojums. 

«Apskatīsimies, kas tur ir. Bet interesanti tas drīzāk varētu būt biologiem, nevis mums,» saka galvenais medību noteikumu ievērošanas uzraugs J.Grava.

Mednieka pusē nostājas arī Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis, kas saka – ziņas par nošauto šakāli pieņēmuši zināšanai. Kad būs zināms DNS analīzes rezultāts un zvērs noteikts, lemšot jautājumu par mednieka atbildību. «Vēl jau nav oficiāli pateikts, ka tas bija zeltainais šakālis. Kurš gan to varēja atšķirt? Tikpat labi to varēja noturēt par klaiņojošu suni, kādus var šaut visu gadu,» komentē V.Lūsis. Viņš piekrīt, ka mednieks nedrīkstēja šaut, ja nebija drošs, kas tas par zvēru, taču «varbūt tas tika šauts kā vilks». «Šajā gadījumā es neredzu sabiedrisku bīstamību, kas būtu nodarīta. Tāpēc mednieka bažas, ka var jebko šaut un palikt nesodīts, šoreiz ir nepamatotas,» saka V.Lūsis.

Viņš arī piebilst, ka normatīvu grozījumi, kas stāšoties spēkā aprīlī, paredz par medījamām noteikt visu invazīvo sugu dzīvniekus, ko varēs šaut cauru gadu. «Mums nav tādi šakāļi te vajadzīgi. Pietiek jau ar Amerikas ūdelēm, kas ir drauds ūdensputniem, un jenotsuņiem, kas apdraud uz zemes ligzdojošos putnus. Abi šie dzīvnieki savulaik Latvijā ievesti, bet tagad nekontrolējami savairojušies,» stāsta Medību daļas vadītājs.