ZZ.lv ARHĪVS

Tiesa plāno turpināt skatīt korupcijā apsūdzētā Jelgavas slimnīcas vadītāja Ķipura un uzņēmēju krimināllietu

LETA

2014. gada 27. janvāris 08:08

803
Tiesa plāno turpināt skatīt korupcijā apsūdzētā Jelgavas slimnīcas vadītāja Ķipura un uzņēmēju krimināllietu

Šodien plkst.10 Jelgavas tiesa plāno turpināt skatīt krimināllietu, kurā par iespējamām nelikumībām saistībā ar medicīnas aprīkojuma iegādi iestādes vajadzībām apsūdzēti divi Jelgavas pilsētas slimnīcas pārstāvji, tostarp vadītājs Andris Ķipurs, kā arī uzņēmēji, aģentūra LETA uzzināja tiesā.

Iepriekš tiesā liecināja SIA "Digiteks" sadarbības partnera medicīnas preču izplatītāja SIA "Amerilat MD" pārstāvis, kurš saistībā ar korupcijas apsūdzībā minēto gultu iepirkumu pastāstīja, ka uzņēmums SIA "Digiteks" uzdevumā bija šo gultu piegādātājs, un viņš apstiprināja citu liecinieku iepriekš teikto, ka gultu piegāde aizkavējās Ķīnas ražotāja kavēšanās un Baltijas jūrā iesaluša kuģa dēļ. Tāpat ražotājs bija kļūdījies, piegādājot gultas bez stieņa, kas ir gultas palīgaprīkojums, lai slimnieks varētu piecelties.

Šo trūkumu piegādātāji novērsa par saviem līdzekļiem, trūkstošos stieņus pasūtot Latvijas uzņēmumā SIA "Amatnieks", ko apstiprināja liecinieks no šā uzņēmuma.

SIA "Jelgavas pilsētas slimnīca" Diagnostiskās radioloģijas nodaļas darbiniece liecināja par sonoskopa iegādi. Viņa pastāstīja, ka sākotnēji slimnīcas vadība sonoskopu plānojusi iegādāties ginekoloģijas kabinetam, lai to izmantotu darbā ar grūtniecēm, taču Diagnostiskās radioloģijas nodaļa lūgusi aprātu izvietot pie viņiem, jo ginekoloģijā tam nebūtu pilnas noslodzes, bet radioloģijā savukārt visas ierīces ir pilnībā noslogotas un viena novecojusi.

Radioloģijas nodaļas darbiniece apstiprināja, ka iepirkuma tehniskās specifikācijas gatavotas konkrētam "Toshiba" sonoskopa modelim, jo radiologi paši to pieprasījuši vadībai, pamatojoties uz līdzšinējo pieredzi un šīs tehnikas atbilstību slimnīcas darbam.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārstāve, kas bija skatījusi Ķipura amatpersonas deklarāciju un konstatējusi kļūdas tās aizpildīšanā, tiesā liecināja, ka nepilnības bija radušās tieši saistībā ar nenotikušo mājokļa pārdošanas darījumu. Ķipurs gan šo darījumu nebija slēpis, taču deklarējis neatbilstošā ailē, savukārt pēc tam viņš nebija deklarējis darījuma atcelšanu un to, ka rezultātā ienākumus nav guvis. VID par to bija izteicis brīdinājumu, taču vēlāk šo lietvedību pārņēmusi prokuratūra.

VID pārstāve pauda, ka viņa nesaskatīja pamatu aizdomām par iespējamām nelikumībām, izņemot formālu kļūdu.

Jau ziņots, ka apsūdzība korupcijā celta SIA "Jelgavas pilsētas slimnīca" valdes loceklim Ķipuram un šīs slimnīcas Diagnostiskās radioloģijas nodaļas vadītājam Edmundam Kalniņam par kukuļa saņemšanu un SIA "Digiteks" valdes priekšsēdētājam Andim Gulbim un valdes loceklim Jānim Kramenam par kukuļa nodošanu.

Šīs darbības saskaņā ar apsūdzību saistītas ar diviem iepirkumiem - 160 funkcionālo gultu un 20 ratiņkrēslu iegādi 2010.gadā un sonoskopa iegādi 2011.gadā, kuru piegādātājs bija šajos konkursos uzvarējusī SIA "Digiteks".

Visi četri apsūdzētie neatzina savu vainu, turklāt vairāki no viņiem, atbildot uz tiesas jautājumu, vai apsūdzība ir saprotama, uzsvēra, ka saprotams ir nolasītais teksts, taču ne tā būtība, jo apsūdzībā paustie secinājumi neesot saprotami.

Iepriekš sēdē tika noskaidrots, ka aizdomas par korupcijas iespējamību radušās Veselības ministrijas Veselības inspekcijas Ārstniecības iestāžu kontroles nodaļas darbiniekiem, pārbaudot iegādātās gultas, un Veselības inspekcija par savām aizdomām informēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB).

Aizstāvība šīs aizdomas apšauba kā pārspīlējumus, minot, ka tāda paša modeļa gultas Latvijā ir vēl piecās sešās slimnīcās, kur tās lieliski kalpojot un nav apstrīdēta to iegāde vai atbilstība dokumentiem.

Saskaņā ar apsūdzību divi SIA "Jelgavas pilsētas slimnīca" pārstāvji prettiesiski pieņēma atlīdzību no diviem uzņēmuma "Digiteks" atbildīgajiem darbiniekiem kopumā 2300 latu apmērā saistībā ar medicīnas aprīkojuma iegādi slimnīcas vajadzībām. Jelgavas slimnīcas valdes loceklis no uzņēmējiem trīs reizes pieņēma kukuli 2000 latu apmērā, savukārt slimnīcas nodaļas vadītājs - 300 latu apmērā, iepriekš informēja prokuratūras preses sekretāre Aiga Šēnberga.

Jelgavas slimnīcas valdes loceklis saukts pie kriminālatbildības par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kukuļņemšanu un izvairīšanos no deklarācijas iesniegšanas. Jelgavas slimnīcas nodaļas vadītājs pie kriminālatbildības saukts par prettiesiska labuma pieņemšanu. Abi uzņēmēji apsūdzēti par līdzdalību pilnvaru ļaunprātīgā izmantošanā un pārsniegšanā, kukuļdošanu, tirgošanos ar ietekmi un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

Tāpat lietas gaitā sākts un tiesai nodots process par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu juridiskai personai - uzņēmumam "Digiteks". Kriminālprocesā savāktie pierādījumi norāda uz to, ka "Digiteks" ieguva tiesības noslēgt līgumus ar Jelgavas pilsētas slimnīcu un, veicot darījumus par iepirkumiem, slimnīcas vajadzībām ieguva arī naudas līdzekļus par piegādātajām precēm, uzskata prokuratūra.

Ķipurs noraida jebkādas aizdomas par kukuļa pieņemšanu, bet iepriekš atzina, ka pievēris acis uz formālām nepilnībām iepirkuma piedāvājumā, lai neizšķērdētu līdzekļus un ietaupītu ap 30 000 latu.