Zemgales Plānošanas reģiona Attīstības padome ir pret budžeta vietu samazinājumu LLU
2013. gada 22. novembris 17:43
Zemgales Plānošanas reģiona (ZPR) Attīstības padome (AP), kuru veido 22 Zemgalē esošo novadu un pilsētu priekšsēdētāji, ir kategoriski pret Izglītības un zinātnes ministrijas prasību samazināt valsts finansēto studiju vietu skaitu Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) studiju programmās.
ZPR AP ir pret plānoto 20 procentu valsts finansēto budžeta vietu samazinājumu LLU sociālo zinātņu studiju programmām, kas šādā gadījumā radītu draudus reģionālajai attīstībai un inteliģences saglabāšanai Latvijas laukos.
Universitāte jau kopš 2009.gada ir veikusi ievērojamas optimizācijas, kā rezultātā šobrīd par 40% samazinātas budžeta vietas pedagoģijā un socioloģijā, bet par 20 procentiem – ekonomikā, finansējumu novirzot prioritārajām nozarēm – veterinārmedicīnai un lauksaimniecībai. ZPR AP uzskata, ka tālāka mehāniska budžeta vietu samazināšana nav pieļaujama. Ir nepieciešama katras specialitātes izvērtēšana – LLU ne tikai piedāvā apgūt lauksaimniecības zinātni, bet arī veicina visas valsts lauku attīstību, tā ir intelektuālais centrs, kas dod starojumu Latvijas izaugsmei.
Universitātē piedāvātās studiju programmas sociālajās zinātnēs ir augstvērtīgas un nodrošina kvalitatīvu speciālistu ar praktiskām iemaņām sagatavošanu. Piemēram, pedagoģijas studiju programmās absolventi tiek sagatavoti darbam vispārējās, profesionālās un interešu izglītības iestādēs, bet studiju programma „Karjeras konsultants” ir unikāla visā valstī. Būtiski, ka LLU ir sadarbības līgumi ar Jelgavu, kur kopīgi tiek attīstītas profesionāli orientētās pamatizglītības programmas.
Iegūt izglītību Jelgavā galvenokārt izvēlās studenti no Latvijas laukiem – šobrīd tie ir 70% no visiem studējošiem. Pēc mācību beigšanas lielāka daļa no absolventiem reģionos atgriežas kā kvalitatīvi apmācīti speciālisti un strādā, lai nodrošinātu lauku attīstību.
Reģionu iedzīvotāju maksātspēja ir ievērojami zemāka, studiju izmaksas LLU, kā arī sadzīve Jelgavā lauku jauniešiem izmaksā mazāk nekā studijas galvaspilsētā, tāpēc izglītības iegūšana LLU ir pieejamāka.
Zemgalē LLU ir vienīgā augstākās izglītības iestāde, un tā nav atraujama no atrašanās vietas – universitātei jāpilda ne vien Jelgavas, bet arī Zemgales reģiona vajadzības speciālistu apmācībā.
ZPR AP uzskata, ka augstskolās jāveic to virzienu attīstība, kuros jau ir uzkrāta pieredze, ir atbilstoša materiāli tehniskā bāze un mācību spēki. Nedrīkst veikt mākslīgu samazinājumu, lai no jauna sāktu šīs specialitātes apmācību citā izglītības iestādē, vai sekmētu jaunu privātu izglītības iestāžu izveidošanos un vēl vairāk sadrumstalotu izglītības sistēmu.
ZPR pārstāv visas Zemgales reģiona pašvaldības, tādēļ ministrijas un citas valsts institūcijas sadarbojas, lai nodrošinātu efektīvu nozaru politikas plānošanu un ieviešanu atbilstoši reģionu specifikai un vajadzībām. Plānošanas reģioni ieņem būtisku lomu dažādu nozaru attīstības koordinēšanā.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Jelgava
- Jelgavas novadā
- Ozolnieku novadā
- Latvijas ziņas
- Dobeles, Tērvetes un Auces novadā
- Ekonomika
- Uzņēmējdarbība
- Darba tirgus
- Citas ziņas
- Eiro 2014
- Politika
- Vēlēšanas 2011
- Saeimas vēlēšanas
- Citas ziņas
- Pašvaldībās
- Pašvaldību vēlēšanas 2017
- Saeimas vēlēšanas 2018
- Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2019
- Asā hronika
- Policijas ziņas
- VUGD
- Tiesu ziņas
- Citas ziņas
- Kultūra un izklaide
- Teātri
- Izstādes
- Bibliotēkas
- Koncerti
- Citas ziņas
- Kas? Kur? Kad?
- Sports
- Basketbols
- Futbols
- Vieglatlētika
- Citas ziņas
- Hokejs
- Volejbols
- Veselība
- Aktuāli
- Padomi
- Slimnīcās
- Citas ziņas
- Stārķa ziņas
- Lietotāju raksti
- Foto/Video
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Pasākumi un izstādes
- Chocolate & Pepper
- Video
- Aizsaulē
- Statiskas lapas
- Centrāle!
- Dzīvesstils
- Receptes
- Māja un dārzs
- Hobiji
- Pašizziņa
- Citas ziņas
- Mīluļi
- Projekti
- Projekts “Saimnieko gudri”
- Projekts “Kultūras nesēji Zemgalē”
- Projekts “Redzi apslēpto”
- Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā
- Projekts “Rūpēsimies par vidi!”
- Projekts “Kur dzīvosim?”
- Projekts “Mediju kritika”