ZZ.lv ARHĪVS

«Ozolnieku Šanhaju» sakārtos ķīniešu uzņēmējs

Gaitis Grūtups

2013. gada 29. oktobris 00:00

216
«Ozolnieku Šanhaju» sakārtos ķīniešu uzņēmējs

Salīdzinot ar rajonu ap novada Domes ēku, Saules ielas apkaime, kas dažkārt tiek saukta par «Ozolnieku Šanhaju», izskatās diezgan noplukusi. Tajā pagaidām nav nevienas renovētas mājas, asfalta klājums nolietojies un bedrains, daudzviet ielas ir vien grantētas. Noliktavas un padomju laikā būvētas saimniecības ēkas aizsedz skatu uz Ozolnieku dīķi.

Līdz šim dzīvokļus un mājas novadā iegādājušās ap pussimt Ķīnas Tautas Republikas pilsoņu ģimeņu, kā arī citi ārzemnieki. Pašvaldības politiķi ir visai atturīgi spriedumos, kā ārzemnieku klātbūtne Ozolniekos varētu attīstīties tālāk. 


Palīdzēja atbrīvoties no kredīta 
Visai nepievilcīgā panorāma šovasar nebija šķērslis Ķīnas uzņēmējam Vanam Sjuefenam iegādāties Didzim Seržānam piederošo uzņēmumu «Alžāni» un sākt būvēt modernu daudzdzīvokļu māju, ko vietējie iesaukuši par «ķīniešu māju». Jāpiebilst, ka savulaik «Alžāni» bija noslēguši līgumu ar pašvaldību, lai Saules ielā uzceltu divas daudzdzīvokļu mājas. «Alžānu» bijušā īpašnieka tēvs Uldis Seržāns, kuram firma piederēja agrāk, «Ziņām» stāsta, ka 2006. gadā «Alžāni» ielika pamatus divām mājām, kur katrā bija paredzēti 40 dzīvokļi. Taču saimnieciskā lejupslīde firmas plānus izjauca. Kredītsaistības ar banku «Alžāniem» saglabājās. Tādēļ U.Seržāns ir apmierināts, ka  firmai atradās pircējs – ķīnietis Vans Sjuefens, kam pieder uzņēmums «Riga Sunrise». 


Viesstrādniekus nevedīs 
Pirmdien ar Latvijas – Ķīnas biznesa padomes priekšsēdētāja vietnieku Roberta Stafecka palīdzību «Ziņas» Ķīnas uzņēmējam nosūtīja jautājumus, uz kuriem atbildes līdz vakaram gan netika saņemtas. Pirms gada intervijā laikrakstam «Dienas Bizness» V.Sjuefens izteicās, ka Latvijā ar, piemēram, 100 miljonu eiro ieguldījumu var panākt daudz vairāk nekā Rietumeiropas valstīs. Viņš piebilda, ka ķīniešu viesstrādnieku ievešana Latvijā būtu slikta doma. Taču nepabeigtie celtniecības objekti Rīgas apkārtnē viņu interesē. U.Seržānam ķīniešu uzņēmējs atklājis, ka pirmā daudzdzīvokļu māja līdz jumtam tiks uzbūvēta vēl šogad, bet otra turpat blakus – līdz nākamajai vasarai. «Tādējādi «Alžāni» būs izpildījuši līgumu ar pašvaldību – līdz 2014. gadam uzcelt divas daudzdzīvokļu mājas,» secina U.Seržāns. No 2006. līdz 2009. gadam viņš strādāja par galveno arhitektu Jelgavas pašvaldības Būvvaldē, vēlāk vadīja Ozolnieku novada Būvvaldi, taču pašlaik ir bezdarbnieks.


Nav apmierināti, bet nesūdzas
Vairums aptaujāto Ozolnieku iedzīvotāju «ķīniešu mājas» būvēšanu vērtē atturīgi vai noraidoši. Viņus pirmkārt mulsina tas, ka saistībā ar šo diezgan nozīmīgo objektu nav rīkotas nekādas iedzīvotāju apspriedes. Taču starp aptaujātajiem neatradās neviens, kurš būtu sūdzējies.  
Ozolnieku domnieks Guntis Rozītis (Zaļo un Zemnieku savienība) atzīst – fakts, ka Ozolnieku novadā īpašumus iegādājušās ap pussimts ķīniešu ģimeņu un ka Ķīnas uzņēmējam piederošs uzņēmums būvē daudzdzīvokļu māju, liek aizdomāties. «Mūs mierina, ka bagātie ķīnieši iegādājas īpašumus tikai uzturēšanās atļauju dēļ, ka patiesībā viņiem dzīvošana Latvijā neliekas pievilcīga. Ķīniešu uzbūvētā māja pazemināšot dzīvokļu cenas un tie kļūšot pieejamāki arī latviešiem, uzlabošoties ciema izskats. Taču Saeimā ir jāvirza jautājums par zināmām kvotām jautājumā, cik ārzemnieku kura pašvaldībā spēj integrēt,» saka G.Rozītis. Viņš teic, ka šis jautājums tiek apspriests viņa partijā, taču konkrēti lēmumi nav pieņemti. 
Ozolniekos deklarējušies 56 Ķīnas pilsoņi, no kuriem daži tur arī dzīvo. Ozolniekos ir apmēram piecdesmit ķīniešu nekustamo īpašumu – dzīvokļi, apbūves gabali un dažas privātmājas. Nav ziņu, ka ķīnieši Ozolniekos gatavotos būvēt kādas ražošanas vai sabiedriskās ēkas. Šovasar «Ziņās» aprakstītajā Ozolnieku ķīnieša Li Jinana ģimenē piedzima pirmais bērns. Taču uz jaundzimušo sveikšanu pašvaldībā ģimene neierādās. ◆