Savietos abus «Lāčplēšus»
Noslēdzoties skiču konkursam Stacijas parka rekonstrukcijai, kurā iesniegtie divi projekti īsti neapmierināja komisiju, arhitekte un Ozolnieku novada pašvaldību vēlēšanu kandidāte Aija Zimeļniece bez konkursa saņēmusi no pašvaldības uzdevumu izveidot skici, kas aptvertu konkursā rosinātās idejas, kā arī piepildītu Jelgavas Latviešu biedrības rosināto ideju vienkopus apvienot 1992. gadā atjaunoto 1919. gada Jelgavas atbrīvošanas cīņām veltīto Lāčplēša pieminekli ar tā oriģināla fragmentu, kas tika izcelts no zemes 1988. gadā un tautā ir iesaukts par «Lāčplēša sirdi».Valsts neatkarības atjaunošanas sarīkojumā 3. maijā Jelgavas muzejā, kur tika prezentēti Stacijas parka skiču konkursā iesniegtie projekti, Jelgavas Latviešu biedrības pārstāve Maija Kravinska, sniedzot ziedus, pateicās konkursa komisijas priekšsēdētājam un vicemēram Vilim Ļevčenokam (ZZS) par beidzot radušos pašvaldības sapratni «Lāčplēšu jautājuma» risināšanā. Pirms četriem gadiem, kad, labiekārtojot Jelgavas muzeja teritoriju, «Lāčplēša sirds» no muzeja priekšpuses aizceļoja uz tā sētu cieši blakus autostāvvietai, šādas sapratnes nebija. Tomēr pamazām, rosinot šā jautājuma apspriešanu sabiedrībā, Latviešu biedrībai izdevies panākt savu. Palīgā tika ņemta arī akadēmiķa Jāņa Stradiņa autoritāte, kurš arī atbalsta domu, ka vecais un atjaunotais Lāčplēsis ir jāsavieto kopā. V.Ļevčenoks minēja, ka reāli tas varētu notikt pēc diviem gadiem, kad ar ES atbalstu plānots īstenot plašu dzelzceļa stacijas apkārtnes rekonstrukcijas projektu. Latviešu biedrības priekšsēdis Paulis Rēvelis piebilst, ka projekta īstenošanā nevajadzētu vērtēt par zemu gaidāmās pašvaldību vēlēšanu faktoru. «Taču manai Atmodas laika paaudzei ir jāpanāk, lai «Lāčplēša sirds» ieņem cienīgu vietu,» saka P.Rēvelis.
Ziedus vienlaikus varēs nolikt pie abiem LāčplēšiemSkiču konkursa otrās vietas ieguvēja (pirmā vieta netika piešķirta) ainavu arhitekte jelgavniece Una Īle (viņai nav radniecības ar metāla mākslinieku, Noras Bumbieres pieminekļa un virknes Jelgavas pašvaldības pasūtījumu autoru Kārli Īli) piedāvā apjozt parku ar viduslaiku Jelgavu simbolizējošu un skaņu slāpējošu zemes valni, bet visus parka vēsturiskos pieminekļus, tostarp «Lāčplēša sirdi», novietot vienkopus apmēram tur, kur tagad atrodas piemineklis «Karavīriem – cīnītājiem pret fašismu». Līdzās tam arhitekte paredzējusi bērnu laukumu ar strūklaku un ūdensbaseinu, kas simbolizē laika ritējumu. Arī trešās vietas ieguvēju Intas Vaskas un Jolantas Laubertas skicē «Lāčplēša sirds» atrodas atstatu no atjaunotā Lāčplēša pieminekļa. Arhitekte A.Ziemeļniece stāsta, ka viņas uzdevums ir abus Lāčplēšus savietot kopā tā lai, piemēram, svētku ceremonijās varētu vienlaikus nolikt ziedus pie abiem. «Domāju «Lāčplēša sirdi» ievietot triecienizturīga stikla apvalkā. Tam jābūt ne mazāk izgaismotam kā atjaunotajam piemineklim, spriež arhitekte. A.Ziemeļniece atbalsta ideju, ka blakus piecdesmitajos gados būvētajā bumbu patvertnē varētu izveidot ekspozīciju, kas stāsta par Stacijas parka un tēlnieka Kārļa Jansona 1932. gadā veidoto un viņa dēla Andreja 1993. gadā atjaunotā Lāčplēša pieminekļa vēsturi. Tajā būtu būtu stāsts, kā piemineklis tika kropļots nacistu un nīcināts komunistu okupācijas laikos, kā arī par to, kā tas tika atrasts un drosmīgi izcelts no zemes 1988. gada pavasarī.
Neiesaka atjaunot padomju laika pieminekliU.Īles iesniegtajā skicē ietverta ideja nedaudz paaugstināt uzbērumu, uz kura atrodas piemineklis «Karavīriem – cīnītājiem pret fašismu», ko pirms dažiem gadiem veidoja mūžībā aizgājušais Georgs Svikulis un kas tiek plaši apmeklēts 9. maijā, kad Krievijā svin Uzvaras dienu Otrajā Pasaules karā. Tēlniece Rasa Kalniņa-Grīnberga, kas ir autore piemineklim padomju karavīriem (tas tur atradās no 1985. gada līdz sabrukšanai (metāla konstrukciju zemās kvalitātes dēļ)) deviņdesmito gadu vidū, stāsta, ka kāds krievu politiķis viņai jautājis par iespēju atjaunot šo pieminekli. Tēlniece uzskata, ka to nevajag, jo G.Svikuļa veidotais granīta augstcilnis ir labs piemineklis. «Ja parka rekonstrukcijas gaitā šo augstscilni kustina, man ir ideja par tā citādāku novietojumu. Man šis piemineklis asociējas ar nepabeigtu vagu, kas simbolizē kritušo karavīru piemiņu,» teic R.Kalniņa-Grīnberga. A.Ziemeļniece skici sola pabeigt līdz vasaras beigām. ◆
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Jelgava
- Jelgavas novadā
- Ozolnieku novadā
- Latvijas ziņas
- Dobeles, Tērvetes un Auces novadā
- Ekonomika
- Uzņēmējdarbība
- Darba tirgus
- Citas ziņas
- Eiro 2014
- Politika
- Vēlēšanas 2011
- Saeimas vēlēšanas
- Citas ziņas
- Pašvaldībās
- Pašvaldību vēlēšanas 2017
- Saeimas vēlēšanas 2018
- Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2019
- Asā hronika
- Policijas ziņas
- VUGD
- Tiesu ziņas
- Citas ziņas
- Kultūra un izklaide
- Teātri
- Izstādes
- Bibliotēkas
- Koncerti
- Citas ziņas
- Kas? Kur? Kad?
- Sports
- Basketbols
- Futbols
- Vieglatlētika
- Citas ziņas
- Hokejs
- Volejbols
- Veselība
- Aktuāli
- Padomi
- Slimnīcās
- Citas ziņas
- Stārķa ziņas
- Lietotāju raksti
- Foto/Video
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Pasākumi un izstādes
- Chocolate & Pepper
- Video
- Aizsaulē
- Statiskas lapas
- Centrāle!
- Dzīvesstils
- Receptes
- Māja un dārzs
- Hobiji
- Pašizziņa
- Citas ziņas
- Mīluļi
- Projekti
- Projekts “Saimnieko gudri”
- Projekts “Kultūras nesēji Zemgalē”
- Projekts “Redzi apslēpto”
- Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā
- Projekts “Rūpēsimies par vidi!”
- Projekts “Kur dzīvosim?”
- Projekts “Mediju kritika”