ZZ.lv ARHĪVS

Ar koncertu noslēdz Ebreju kultūras nedēļu

2009. gada 21. decembris 18:45

45
Ar koncertu noslēdz Ebreju kultūras nedēļu

20.decembrī Jelgavas Amatu skolas aktu zālē notika Ebreju kultūras nedēļas noslēguma koncerts «Hanuka» – «חנוכה».

Koncertā ar ebreju tradicionālo deju priekšnesumiem uzstājās Jelgavas ebreju biedrības deju kolektīvs «Simha» (vadītājs Sergejs Rozencveigs), kā arī vieskolektīvi – Rīgas Ebreju kopienas bērnu deju ansamblis «Maagaļ» (vadītājs Sergejs Rozencveigs), koris «Šofar» (vadītājs Josifs Cisers), deju ansamblis «Eilat» (vadītāja Jeļena Goreļika) un citi koncerta dalībnieki.

Ebreju svētki «Hanuka» tautā tiek saukti arī par Gaismas svētkiem. Tie ir astoņu dienu gari ebreju svētki, kurus svin, lai pieminētu Jūdas Makabeja vadītās sacelšanās uzvaru pār senajiem grieķiem un viņu kultūras hegemoniju senajā Izraēlā un lai godinātu gaismekļu iedegšanu un dievkalpojumu atsākšanu Jeruzalemes templī.

Šogad Hanukas svētki ritēja vienlaikus ar Ebreju kultūras nedēļu Jelgavā, kas sākās ar izstādi «Ebreju kultūras mantojums – Jelgavas sinagogas» Jelgavas Sabiedrības integrācijas biroja zālē un turpinājās pasākumos, kuros varēja iepazīties ar ebreju kultūru, tradīcijām un vēsturi.

Hanuka (ivritā - חנוכה) svētki sākas ebreju kalendāra kisļeva mēneša (ebreju trešā meneša) 25.datumā, kad Jeruzalemes templī atkal iededza gaismekļus, bet tie beidzas 2. vai 3.tevetā (ebreju ceturtajā mēnesī). Konkrētais svētku beigu datums ir atkarīgs no kisļeva garuma. Pēc starptautiskā kalendāra Hanuka nesākās katru gadu vienā un tajā pašā datumā, jo tā pielāgota ebreju senajam kalendāram. 2009.gadā šie svētki sākušies jau 12.decembrī.

Svētkiem ir raksturīgs īpašs simbols - menora, kas ir deviņzaru svečturis, kurā katru nākošo svētku vakaru aizdedzina pa vienai svecei vairāk, bet devītā svece, kuru dēvē par šamašu (tulkojumā no ivrita - «sargs»), deg katru nakti un tā menorā atrodas augstāk nekā visas pārējās sveces.

Par izstādi «Ebreju kultūras mantojums – Jelgavas sinagogas» lasiet zem šīs saites.