ZZ.lv ARHĪVS

«112» Hercoga Jēkaba laukumā

2010. gada 11. februāris 12:04

5
«112» Hercoga Jēkaba laukumā

Šodien Hercoga Jēkaba laukumā notika sabiedrības informēšanas kampaņa «112», kuras mērķis ir iedzīvotājiem atgādināt, kad un kādos gadījumos ir jāzvana uz «112» un kā šis numurs darbojas Latvijā un Eiropas Savienības dalībvalstīs.

Akcijas laikā laukumā vienuviet bija visu operatīvo dienestu - Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD), Valsts policijas, Pašvaldības policijas, Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) un Gāzes avārijas dienesta - transports, kuru bērni labprāt apskatīja un aptaustīja.

Puikas ar prieku kāpa pasēdēt policistu mašīnā vai apskatīt dažādo ugunsdzēsēju aprīkojumu, kamēr meitenes pārbaudīja, kāds skats paveras no augstās ugunsdzēsēju mašīnas kabīnes. Tāpat neviltotu bērnu interesi izpelnījās «ātrās palīdzības» mašīna, un ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem šī košā pulcēšanās atgādināja, cik tagad ir vienkārši kādreizējo četru «trauksmes zvana» numuru - 01, 02, 03, 04 - vietā lietot tikai vienu numuru - 112. Bērnus apdāvināja ar koši sarkaniem «112» baloniem.

Eiropas Savienībā 11.februāris ir «112 diena», un, kā «Ziņām» pastāstīja VUGD Zemgales reģiona brigādes Jelgavas daļas komandieris Aldis Feldmanis, ideja par šādu «112 dienu» un akciju radusies saistībā ar datumu - otrā mēneša vienpadsmitā diena, kas pierakstā atgādina numuru «112».

112 ir visā Eiropā vienots glābšanas dienesta tālrunis un ir nepieciešams, lai tūristi un citi iedzīvotāji arī Latvijā spētu izsaukt palīdzību ārkārtas situācijās, zvanot uz šo viņiem labi zināmo numuru. Iespēja sazvanīt 112 ir svarīga arī nacionālā līmenī gadījumos, kad palīdzības izsaucējs nezina, kāda veida palīdzība cietušajam nepieciešama.

Iedzīvotājiem tika atgādināts, ka no fiksētā vai mobilā tālruņa var bez maksas izsaukt neatliekamās palīdzības dienestus Eiropas Savienības valstīs un kā tas izdarāms ērtāk un ātrāk. Šī akcija vienlaikus notika Rīgā, Rēzeknē, Daugavpilī, Valmierā, Liepājā un Jelgavā.

Līdztekus Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam, Valsts policijai, Pašvaldības policijai, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam, Latvijas Gāzes avārijas dienestam akcijā piedalījās arī «If apdrošināšana».

«Kad notiek nelaimes gadījumi, cilvēki bieži vien apjūk un nezina, ko darīt, kur zvanīt, kam prasīt palīdzību. Izmisīgi cenšoties atcerēties, kāds tad bija vajadzīgā dienesta telefona numurs, vērtīgās sekundes tiek zaudētas. Tāpēc mums ir svarīgi cilvēkiem atgādināt tikai vienu telefona numuru – 112. Ceru, ka šī informatīvā kampaņa ļaus nākotnē mums ietaupīt daudzas vērtīgās sekundes un daudzu cilvēku dzīvības,» paudusi iekšlietu ministre Linda Mūrniece.

«Notiekot negadījumam ir svarīgi zināt kā rīkoties. Ja apdrošinājuma ņēmējs, apdrošinātais vai tiesīgais lietotājs, iestājoties apdrošināšanas gadījumam, nav ziņojis attiecīgajiem dienestiem, tad apdrošināšanas sabiedrībai ir tiesības samazināt vai atteikt pilnībā apdrošināšanas atlīdzību. Gadījumos, ja ir skaidri negadījuma apstākļi, mēs nesamazinām un neatsakām zaudējumu. Tas ir tik vienkārši - 112,» atgādina «If apdrošināšanas» atlīdzību daļas vadītājs Oskars Hartmanis.

«112 dienas» ietveros NMP dienests atgādina iedzīvotājiem, ka «ātrā palīdzība» jāizsauc gadījumos, kad pēkšņi pasliktinās veselības stāvoklis - ja novērota pēkšņa saslimšana, trauma, nelaimes gadījums; pēkšņi sirdsdarbības traucējumi, sāpes sirds apvidū, auksti sviedri, samaņas zudums; pēkšņs elpas trūkums, smakšanas lēkmes vai aizdusa; pēkšņas sāpes rokās vai kājās, roku vai kāju aukstums, bālums; pēkšņas sāpes vēderā, saindēšanās, vemšana, intensīva caureja; pēkšņi apziņas traucējumi, krampji, ģībonis, galvas vai muguras sāpes, jušanas vai kustību traucējumi; pēkšņi psihiskās darbības traucējumi, kuriem raksturīga agresīva rīcība vai pašnāvības mēģinājums; pēkšņas sāpes jostas un krustu apvidū vai urinācijas traucējumi; dzīvībai bīstama jebkuras izcelsmes asiņošana un alerģiskas reakcijas.

«Ātrā palīdzība» noderēs arī dzemdētājas nogādāšanai uz dzemdību nodaļu.

Gadījumos, kad pēkšņi, strauji pasliktinās veselības stāvoklis, neatliekamo medicīnisko palīdzību visā Latvijas teritorijā var izsaukt, zvanot bez maksas no fiksētā tālruņa uz numuru 03. Šādā gadījumā izsaukumu tieši un nepastarpināti saņem neatliekamās medicīniskās palīdzības dispečeri un vajadzības gadījumā nekavējoties var nosūtīt brigādi. Savukārt no mobilā tālruņa neatliekamo medicīnisko palīdzību var izsaukt, bez maksas zvanot uz glābšanas dienesta tālruņa numuru 112, kur dispečeri saņemto zvanu pāradresē konkrētā reģiona neatliekamās medicīniskās palīdzības sniedzējiem.