TOLAIK UN TAGAD. Lepnie centra nami
Uzreiz jāatgādina, ka arī šoreiz mūsdienu fotogrāfs, pēc vecu un jaunu karšu salīdzināšanas un pētījumiem, centies kadrā iekļaut to pašu ainavu, kas ir vecās Jelgavas attēlā. Vienīgi maza nobīde ir skatpunkta leņķī pret Uzvaras ielu, kura no kultūras nama stūra ir savā agrākajā vietā, jo ļoti iespējams, ka veco laiku fotogrāfs stāvējis vietā, kuru mūsdienās aizņēmis veikaliņš Uzvaras ielā 4.
Kā iepriekš aprakstījām, salīdzinot veco Tirgus laukumu ar tagadējo Hercoga Jēkaba laukumu, tie abi nesakrīt, un vecais laukums atradies tuvāk upei, kur tagad ir mazie veikaliņi, BTA birojs un piecstāvu «kārbiņas». Uzvaras iela (krustojumā pie tagadējā kultūras nama) vecajam Tirgus laukumam bija tālajā kreisajā stūrī, savukārt mūsdienu Hercoga Jēkaba laukumam tā ir tālajā labajā stūrī.
Kultūras nama stūris pie krustojuma var kalpot par orientieri, lai atpazītu vecās Jelgavas ēku izvietojumu, jo - ar mūsdienu apstādījumu attāluma starpību - tas līdzinās ar stūri namam, kas vecajā attēlā paslēpies aiz trim lielajiem namiem, kuri ir priekšplānā. (Nams tagadējā kultūras nama vietā bija daļa no Kurzemes hercoga galma maršala Heinriha fon Ofenberga īpašumiem.)
Priekšplānā ēka ar sešām fasādes kolonnām pa kreisi no stūra ir Kurzemes viesnīca (arī Cēra viesnīca). Ēka būvēta 1825.gadā, bet tās fasādi rotājis pirmā saimnieka mazdēla vārds - Johans Ernests Cērs. Vecajos ceļvežos tā saukta par «Hotel de Courlande».
Kā liecina pirmskara Latvijas laiku ceļveži, viesnīcu bija iecienījuši arī vietējie pilsētnieki un laucinieki. Tās plašā zāle noderējusi biedrību sapulcēm un dažādiem pasākumiem. Viesnīcas kompleksā bija arī Cēra dārzs pie Ezera vārtiem ar restorānu un bumbotavu. Latvijas pirmās republikas laikā tas kļuva par Latviešu Savstarpējās Apdrošināšanas Biedrības namu. 30.gados ēkas labajā pusē izbūvēja atsevišķu ieeju uz kinozāli.
Tagad tur ir Hercoga Jēkaba laukuma apstādījumi un ietves iepretim kultūras namam.
Pa labi no krustojuma, pretī Cēra viesnīcai, vecajā attēlā priekšplānā vidējā ēka bija pilsētas krājkase ar adresi Dzirnavu ielā 1 (Dzirnavu iela bija tagadējās Kr.Barona ielas turpinājums, kas gar Tirgus laukumu veda līdz Driksas krastam, kur atradās ūdensdzirnavas). No trim lepnajiem namiem pilsētas krājkases ēka bija jaunākā - to uzbūvēja ap 1910.gadu, tās arhitekts bija barons A.Hoiningens-Hīne.
Trešā lepnā ēka priekšplānā bija pilsētas policijas pārvalde izzudušajā Dzirnavu ielā 2, kas ir attēla labajā pusē. Tā celta ap 1900.gadu un kalpoja policijas vajadzībām līdz pat Otrajam pasaules karam.
Visas trīs ēkas karā bija sagrautas. Kā liecina pirmie pēckara attēli, krājkases un policijas pārvaldes ēkas bijušas sagrautas gandrīz pilnībā, savukārt Kurzemes viesnīcas ārsienas nebija sagruvušas, taču komunistu vara to nolēma neatjaunot un nojauca pilnībā, vēlākā apbūvē pārvietojot centra laukumu.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Jelgava
- Jelgavas novadā
- Ozolnieku novadā
- Latvijas ziņas
- Dobeles, Tērvetes un Auces novadā
- Ekonomika
- Uzņēmējdarbība
- Darba tirgus
- Citas ziņas
- Eiro 2014
- Politika
- Vēlēšanas 2011
- Saeimas vēlēšanas
- Citas ziņas
- Pašvaldībās
- Pašvaldību vēlēšanas 2017
- Saeimas vēlēšanas 2018
- Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2019
- Asā hronika
- Policijas ziņas
- VUGD
- Tiesu ziņas
- Citas ziņas
- Kultūra un izklaide
- Teātri
- Izstādes
- Bibliotēkas
- Koncerti
- Citas ziņas
- Kas? Kur? Kad?
- Sports
- Basketbols
- Futbols
- Vieglatlētika
- Citas ziņas
- Hokejs
- Volejbols
- Veselība
- Aktuāli
- Padomi
- Slimnīcās
- Citas ziņas
- Stārķa ziņas
- Lietotāju raksti
- Foto/Video
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Pasākumi un izstādes
- Chocolate & Pepper
- Video
- Aizsaulē
- Statiskas lapas
- Centrāle!
- Dzīvesstils
- Receptes
- Māja un dārzs
- Hobiji
- Pašizziņa
- Citas ziņas
- Mīluļi
- Projekti
- Projekts “Saimnieko gudri”
- Projekts “Kultūras nesēji Zemgalē”
- Projekts “Redzi apslēpto”
- Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā
- Projekts “Rūpēsimies par vidi!”
- Projekts “Kur dzīvosim?”
- Projekts “Mediju kritika”