ZZ.lv ARHĪVS

TOLAIK UN TAGAD. Pils teātra nams

2010. gada 3. aprīlis 07:00

260
TOLAIK UN TAGAD. Pils teātra nams

Šoreiz pagātnes un tagadnes bilžu sērijā ainava ir diezgan pazīstama un nav pilnībā pārvērtusies. Gan mūsdienu, gan vecajā attēlā tālumā pa kreisi redzam Jelgavas pili, paslēpušos kokos. Vienīgi vecajā bildē pilij ir tikai trīs korpusi, kurus uzspēja uzcelt hercogs E.J.Bīrons. Mūsdienās pazīstamo ceturto korpusu paralēli Driksai uzbūvēja Latvijas pirmās brīvvalsts laikā, atjaunojot pili.

Galvenā atšķirība ainavā ir labajā pusē aiz tilta redzamais Pils teātra nams – vietā, kur tagad sākas gājēju pārejas tunelis zem Lielās ielas pie Driksas tilta. Kā liecina Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja informācija, arhitekta Paula Eplē projektēto teātra namu sāka celt 1913.gadā, bet pirmā izrāde tajā notika 1914.gada 16.martā.

Pirmā pasaules kara laikā tajā bija iekārtots sanitārais depo, vēlāk - vācu «Frontes teātris». Teātra un sarīkojumu vajadzībām nams kalpoja arī pēc kara, bet 1926.gadā nams kļuva par rezeves pulkvežleitnanta un Lāčplēša ordeņa kavaliera Ernesta Alkšņa īpašumu. Savukārt pēcāk, kā liecina Otrā pasaules kara attēli, vecais Pils teātra nams bija nonācis augstskolas rīcībā, un tas bija Jelgavas Lauksaimniecības akadēmijas Sporta nams. Karā tas bijis izdedzis un izpostīts, taču ar veselām ārsienām.

Vecajā bildē priekšplānā redzam divus Driksas tiltus, kas liecina, ka attēls tapis Pirmā pasaules kara laikā, jo pa kreisi ir sagrauts vecais 19.gadsimta tilts, bet pa labi no tā - vācu karavīru taisītais pagaidu tilts. 1916.gadā vecā tilta vietā par godu Jelgavas viesim Vilhelmam II uzbūvēja Ķeizara tiltu, kas kalpoja arī brīvvalsts laikos līdz otram karam. Abi attēli uzņemti no Sv.Trīsvienības baznīcas torņa.