ZZ.lv ARHĪVS

Trīs Jelgavas keramiķes Mākslas skolas galerijā

2010. gada 20. aprīlis 14:57

118
Trīs Jelgavas keramiķes Mākslas skolas galerijā

Pavisam klusi Jelgavas Mākslas skolas galerijā savu izstādi atklājušas trīs Jelgavas keramiķes – Undīne Stepka, Valda Semane un Sarmīte Zutere –, mākslinieces, kas savulaik strādājušas «Latvijas keramikā» un radījušas ne vienu vien paraugu, pēc kuriem tika ražota masu produkcija. Paralēli tam viņas nodevušās radošajam darbam, kas vainagojies ar to, ka lieliski pārzina keramikas materiālus, krāsas, apdedzināšanu, formas un citas iespējas. Visas trīs uzskatāmas par sava aroda meistarēm ne tikai Jelgavā, bet visā Latvijā. Viņas ir arī vienaudzes, kurām ar gadiem izveidojies katrai savs ļoti raksturīgs rokraksts.

Pēc tam, kad S.Zutere pameta darbu «Latvijas keramikā», mākslinieces rīcībā ir tikai neliels mufelītis, kurā apdedzināt savus veidojumus. Tas noteicis gan to lielumu, gan tematiku. Viņa strādā galvenokārt ar šamotu un veido nelielas dažādas formas plāksnītes gan ar ziediem, gan augiem un citiem motīviem, ko grupē vienotā kompozīcijā. Šoreiz redzamas četras. Tās ir ļoti atšķirīgas, dzīvespriecīgas un noskaņā gaišas, katra izceļas ar ļoti rūpīgu detaļu atlasi un to izstrādi, ar kompozīciju un krāsu izvēli. Pēdējā laikā, kā varam novērot «Zeltactiņās», S.Zutere sākusi izmantot dažādus «nekeramiskus» palīgmateriālus, kā stieplītes, audeklu. Tā ir jauna pakāpe viņas radošajā darbībā.

Savukārt kolēģe U.Stepka pēdējo gadu izstādēs piedalījusies ar ļoti izsmalcinātu, filigrāni izstrādātu, brīžiem ļoti trauslu trauku grupām. Šoreiz māksliniece atgādina to laiku, kad viņa strādāja «Latvijas keramikas» eksperimentālajā cehā un ik mēnesi radīja jaunus standartus. Tad arī radusies dekoratīvu šķīvju grupa, kurā liela vieta ierādīta krāsu salikumiem un ritmiem. Kā U.Stepka atzīstas, viņai ļoti patikuši šādi eksperimenti. To varam arī redzēt Mākslas skolā. Katrs šķīvis atgādina mūsu tautas seno segu un villaiņu krāsu prieku.

V.Semane izlikusi apskatei vairākas trauku grupas, kas lieliski atklāj mākslinieces izcilo formu izjūtu un radošās fantāzijas plašumu. «Zilā rapsodija» veidota dizainiski striktās formās, kurās liela nozīme ir krāsai. Savukārt «Spirāle» atklāj viena motīva variāciju daudzveidību, bet «Liesmas» priecē gan ar liesmu tēmas daudzveidības iespējām, gan bagātīgajām krāsām. Kā pretstats citām grupām ir trauslie «Lieldienu trauki».

Jūtama talantīga mākslinieka radīga roka. To var teikt par visām trim izstādes dalībniecēm, kurām amata noslēpumi nav noslēpumi, bet palīgi radošā darbā.