TOLAIK UN TAGAD. Restorāns pils parkā
Kaut arī paviljona ēka Jelgavas pils parkā mūsdienās zināma kā LLU Studentu kluba mājvieta, bet tā būvēta kā restorāns. Vecajā attēlā redzam, ka arī agrāk ap to vietu atradies restorāns ar kolonnu terasi - tas bija «Sans Souci» (franču valodā «Sans Souci» nozīmē «bez rūpēm»).
Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja galvenais krājuma glabātājs Andrejs Dābols skaidro, ka tagadējā studentu kluba ēka ir pirmskara būve, kuru 30.gados Piensaimnieku sabiedrība uzbūvēja kā restorānu, nojaucot veco «Sans Souci» koka ēku. Kā liecina paziņojums 1937.gada 5.oktobra avīzē «Zemgales Balss», «rīt uzsāks Viestura piemiņas pils parka restorāna būvi. To nosolījis uzņēmējs Žanis Mīlgrāvis». «Rīt» - tas ir tā gada 6.oktobrī.
Taču arī vecais «Sans Souci» ir bijis prestižs restorāns un daļa Jelgavas vizītkartes, par ko liecina tā atrašanās uz daudzām tā laika skatu kartītēm. Nav zināms tā būvēšanas laiks, bet vecajā (pirmajā) attēlā «Sans Souci» redzam tādu, kāds tas izskatījies no 1858. līdz 1889.gadam. Vēlākos attēlos redzams, ka restorāns ticis paplašināts - tornīša vietā izbūvēts kvadrātveida otrais stāvs ar istabām.
A.Dābols lēš, ka tas nav atradies precīzi turpat, kur Studentu kluba ēka, bet nedaudz vairāk pa labi pils virzienā un arī tuvāk ceļam (Lielajai ielai).
Vecās publikācijas vedina secināt, ka tas bijis dārgs un prestižs iestādījums, piemēram, kāda policijas ziņa 1930.gada augusta laikrakstā «Latvijas Kareivis» mums stāsta, ka kāds Rīgas drēbnieks Kārlis Ābele ar 600 latiem kabatā dzīrojis pa Rīgas restorāniem, līdz naktī nolēmies «braukt uz restorānu «San-Soucī» Jelgavas šosejā», taču tam laikam turīgo klientu, kurš tādēļ vien atbrauca līdz Jelgavai, «Sans Souci» personāls neesot ielaidis restorānā (iespējams tāpēc, ka bijis stipri iereibis), un vīram maltīti bijis jāietur citā krogā, pēc kā viņu kāds piekāvis.
Jāpiebilst, ka pils parks salīdzinoši nav tik sens. Laikā, kad Bīronu dzimta uzcēla pili, ap to bija vecie nocietinājuma vaļņi. Agrāko pils vaļņu vietā 1817.gadā ierīkoja dārzu. Lai dārzs neciestu plūdu laikā, līdz 1858.gadam izveidoja uzbērumu un paaugstināja teritoriju ap pili. Kurzemes civilgubernatora Paula fon Lilienfelda (1829-1903) laikā dārzs kļuva publiski pieejams un tajā atvēra airētāju klubu. Kā liecina uzraksti uz vecā attēla, no 1858.gada, pie Driksas tilta ieejot pils parkā, tur jau bija restorāns «Sans Souci». Saskaņā ar pils parka ierīkošanas datiem, iespējams, tajā gadā tas arī uzcelts.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Jelgava
- Jelgavas novadā
- Ozolnieku novadā
- Latvijas ziņas
- Dobeles, Tērvetes un Auces novadā
- Ekonomika
- Uzņēmējdarbība
- Darba tirgus
- Citas ziņas
- Eiro 2014
- Politika
- Vēlēšanas 2011
- Saeimas vēlēšanas
- Citas ziņas
- Pašvaldībās
- Pašvaldību vēlēšanas 2017
- Saeimas vēlēšanas 2018
- Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2019
- Asā hronika
- Policijas ziņas
- VUGD
- Tiesu ziņas
- Citas ziņas
- Kultūra un izklaide
- Teātri
- Izstādes
- Bibliotēkas
- Koncerti
- Citas ziņas
- Kas? Kur? Kad?
- Sports
- Basketbols
- Futbols
- Vieglatlētika
- Citas ziņas
- Hokejs
- Volejbols
- Veselība
- Aktuāli
- Padomi
- Slimnīcās
- Citas ziņas
- Stārķa ziņas
- Lietotāju raksti
- Foto/Video
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Pasākumi un izstādes
- Chocolate & Pepper
- Video
- Aizsaulē
- Statiskas lapas
- Centrāle!
- Dzīvesstils
- Receptes
- Māja un dārzs
- Hobiji
- Pašizziņa
- Citas ziņas
- Mīluļi
- Projekti
- Projekts “Saimnieko gudri”
- Projekts “Kultūras nesēji Zemgalē”
- Projekts “Redzi apslēpto”
- Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā
- Projekts “Rūpēsimies par vidi!”
- Projekts “Kur dzīvosim?”
- Projekts “Mediju kritika”