ZZ.lv ARHĪVS

TOLAIK UN TAGAD. Vācieši Lielajā ielā 1941.gada jūnijā

2010. gada 26. jūnijs 07:00

130
TOLAIK UN TAGAD. Vācieši Lielajā ielā 1941.gada jūnijā

Šoreiz vecā bilde vienlaikus ir pretrunīgi pasniegtu vēstures notikumu liecība. Pirms 69 gadiem - 1941.gada 29.jūnijā - Jelgavu sasniedza Otrais pasaules karš, un pilsētā iesoļoja vācieši bez šaušanas un bez vardarbības, un, kā redzams attēlā, viņus sagaidīja ar sarkanbaltsarkaniem karogiem.

Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja galvenais krājuma glabātājs Andrejs Dābols skaidro, ka, pretēji padomju laikos kultivētiem priekšstatiem, vācu karaspēku vairums jelgavnieku sagaidīja kā atbrīvotājus. Tas tāpēc, ka vēl pirms pāris nedēļām bija piedzīvotas 1941.gada 14.jūnija deportācijas un komunistu režīma genocīds. Pēc šīm šausmām jelgavnieki sākumā vācu okupāciju uztvēra kā svētkus, un attēlā redzamie karogi plīvoja pēc iedzīvotāju iniciatīvas. Vienlaikus šis attēls liecina par padomju laiku meliem, kurus reiz stāstīja skolās, ka vācieši Jelgavā esot ienākuši ar nežēlīgām kaujām un vardarbību. Taču drīz jelgavniekiem bija jāatzīst, ka šī vāciešu sagaidīšana bija pāragrs un naivs prieks, jo arī fašisma režīms ķērās pie īpašumu nacionalizācijas, citādām represijām un nekādu brīvību tautai nenesa.

Abos attēlos redzam Lielo ielu pie krustojuma ar Pasta ielu, kur vecajā fotogrāfijā karavīri soļo virzienā no Dobeles šosejas uz Lielupes tiltu. Pasta iela atzarojas pa labi no Lielās ielas, iepretim augstajam daudzstāvu namam kreisajā pusē.

Kā iepriekš vēstīts, pirms kara Pasta iela neturpinājās aiz Lielās ielas, precīzāk, no Lielās ielas tā sākās. Arī daudzstāvu namu kreisajā pusē (aiz karavīru ratiem) esam jau aprakstījuši. Daudzstāvu nams ar tumšu fasādi Lielajā ielā, iepretim Pasta ielai, sākotnēji bijis īres nams, kura pirmajā stāvā atradies veikals un kantora telpas, bet pirmās brīvvalsts laikā šajā namā atradās Rīgas komercbankas Jelgavas nodaļa.

Mūsdienās šā nama vietā Pasta iela turpinās arī pa kreisi no Lielās ielas, bet labajā pusē, koka mājiņu vietā ir grāmatnīcas un dzīvokļu ēka, aiz tās, pāri krustojumam, tagad ir Domes ēka.