TOLAIK UN TAGAD. «Villa Medem»
«Villa Medem» ar tagadējo adresi Uzvaras ielā 55, šķiet, ir vienīgais veco Zemgales muižnieku nams, kurš Jelgavā palicis. Citi nami, kas pārsvarā atradās gar Driksas krastu, ir karā nopostīti. Jau ēkas nosaukumā ietverts, ka tā piederējusi vienai no vecākajām muižnieku dzimtām - Medemiem ar vēlāko grāfu titulu, kas, pēc dažādiem datiem, Latvijā ieradušies 1268.gadā un apmetušies Jelgavā un tās apkārtnē. Šo ēku būvējis pēdējās Kurzemes hercogienes un Medemu atvases Dorotejas brālis grāfs Kristofs Johans (Žanno) fon Medems (1763-1838). Ēku projektējis arhitekts Johans Georgs Berlics (1753-1837), un tā uzcelta 1818.gadā.
Šeit gan jāpiebilst, ka hercogiene Doroteja ar māsu Elīzu fon Reki tajā nav uzturējušās. No Elīzas rakstu krājuma «Kādas Kurzemes muižnieces atmiņas» var noprast, ka abas dižciltīgās māsas vairījušās no tuvām attiecībām ar brāli Žanno viņa augstprātības un uzskatu dēļ. Jelgavā viņas mēdza uzturēties tēva namā, kas bijis ap to vietu, kur tagad ir LLU Tehniskās fakultātes ēka.
Tāpat, kā vairākkārt stāstījuši Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja speciālisti, ar šo vietu saistīta Uzvaras ielas nosaukuma izcelsme. Diemžēl, kāds no Žanno pēctečiem esot bijis draugos ar bermontiešu sabiedrotajiem, un ļāvis šai ēkā ierīkot ko līdzīgu štābam, tāpēc «Villa Medem» bija pēdējā vieta Jelgavā, kur sakāva bermontiešus, un tai līdzās esošo Lilienfelda ielu pirmās brīvvalsts laikā nosauca par Uzvaras ielu, bet agrāko dārzu - par Uzvaras parku.
Otrajā pasaules karā ēka bija izpostīta, taču padomju vara to atjaunoja laikā no 1946. līdz 1954.gadam, un pēcāk tā kļuva par linu kombināta klubu, kurā līdz pat 80.gadu beigām notika dažādi pasākumi un dejas. Diemžēl pēc Atmodas ēka tika pamesta un nonāca nožēlojamā stāvoklī. Tādu, novestu gandrīz vai līdz sabrukšanai, to iegādājās SIA «Baks» līdzīpašnieks Agris Bajārs. Viņš sāka tās atjaunošanu, nomainīja logus, tad iekonservēja ēku, un šālaika krīzes iespaidā rosība tajā atkal apklususi. Turklāt uzņēmuma darījumā ar banku «Villai Medem» ir hipotekārās ķīlas statuss. Pērn ēkai izsludināja pārdošanu, un prasītā cena bija 290 tūkstoši latu, bet pircējs neuzradās.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Jelgava
- Jelgavas novadā
- Ozolnieku novadā
- Latvijas ziņas
- Dobeles, Tērvetes un Auces novadā
- Ekonomika
- Uzņēmējdarbība
- Darba tirgus
- Citas ziņas
- Eiro 2014
- Politika
- Vēlēšanas 2011
- Saeimas vēlēšanas
- Citas ziņas
- Pašvaldībās
- Pašvaldību vēlēšanas 2017
- Saeimas vēlēšanas 2018
- Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2019
- Asā hronika
- Policijas ziņas
- VUGD
- Tiesu ziņas
- Citas ziņas
- Kultūra un izklaide
- Teātri
- Izstādes
- Bibliotēkas
- Koncerti
- Citas ziņas
- Kas? Kur? Kad?
- Sports
- Basketbols
- Futbols
- Vieglatlētika
- Citas ziņas
- Hokejs
- Volejbols
- Veselība
- Aktuāli
- Padomi
- Slimnīcās
- Citas ziņas
- Stārķa ziņas
- Lietotāju raksti
- Foto/Video
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Pasākumi un izstādes
- Chocolate & Pepper
- Video
- Aizsaulē
- Statiskas lapas
- Centrāle!
- Dzīvesstils
- Receptes
- Māja un dārzs
- Hobiji
- Pašizziņa
- Citas ziņas
- Mīluļi
- Projekti
- Projekts “Saimnieko gudri”
- Projekts “Kultūras nesēji Zemgalē”
- Projekts “Redzi apslēpto”
- Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā
- Projekts “Rūpēsimies par vidi!”
- Projekts “Kur dzīvosim?”
- Projekts “Mediju kritika”