TOLAIK UN TAGAD. «Academia Petrina» ēka
Šī tik pazīstamā un Jelgavas pilsētas ainavai raksturīgā ēka, protams, ir viena no retajām vecās Jelgavas būvēm, kas sasniegusi mūsdienas. To zina ikviens jelgavnieks, taču ne tik plašā sabiedrībā zina faktu, ka pirmās brīvvalsts laikā šī ēka kalpoja bez kupola, kas redzams galerijas sākuma attēlā. Ja ēkas sienas ir senatnes mantojums, tad kupols ir pēckara darinājums, bet tas atjaunojis ēkas sākotnējo veidolu.
Hercogs Pēteris Bīrons bija pārņemts ar akadēmiskās izglītības iestādes ideju, tāpēc, neguvis atsaucību landtāgā, to dibināja par saviem līdzekļiem. «Academia Petrina» ēkai atvēlēja vecu hercogu pili pilsētā, kuru, kā liecina dažādi pieraksti, nojauca, un tās vietā dižā Rastrelli māceklis, galma arhitekts Severins Jensens uzbūvēja akadēmijas (muzeja) ēku pārejas stilā no baroka uz klasicismu. Jaundibinātā mācību iestāde deva vārdu arī Akadēmijas ielai, kas agrāk bija Palejas iela. Par Jelgavas silueta daļu kļuva astronomiskiem novērojumiem domāts tornis ar kupolu, kurš šim nolūkam kalpoja līdz pat Pirmajam pasaules karam, jo hercoga dibināto iestādi respektējusi arī cariskās Krievijas vara, plānojot to paplašināt par universitāti. Karā akadēmijas ēka necieta, bet 1919.gadā to izpostīja bermontieši. Sagrauts bija arī astronomijas tornis.
20.gados ēku restaurēja daļēji, un tajā darbojās Jelgavas ģimnāzija, kura tā arī netika pie torņa ar kupolu, kā to redzam pirmajā vecajā attēlā, kam galerijā kā otrais seko pats vecākais attēls no 20.gadsimta sākuma, bet trešais ataino šo vietu mūsdienās.
Otrajā pasaules karā ēka cieta, taču nebija tik stipri sagrauta, kā Kurzemes Provinces muzejs aiz vecā Tirgus laukuma. Tāpēc jaunā vara akadēmijas ēku nolēma restaurēt muzeja vajadzībām. Kā stāsta vēsturnieks Andrejs Dābols, tieši pēckara restaurācijā nams atguva savu vēsturisko torni ar kupolu. Restaurācija ilga no 1947. līdz 1951.gadam, bet 1952.gadā tajā iemājoja muzejs. Jelgavas siluets karā bija zaudējis vairāku dievnamu torņus, nu tas atguva vismaz vienu torni no hercogu laikiem.
Ēkas un tās apkārtnes sakopšana turpinās arī mūsdienās, tuvinoties tam lepnajam skatam, kāds bijis līdz Pirmajam pasaules karam.
Pirmās brīvvalsts laika fotogrāfijā redzamā skulptūra ģimnāzijas (muzeja) ēkas priekšā ir tālaika Jāņa Čakstes piemineklis.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Jelgava
- Jelgavas novadā
- Ozolnieku novadā
- Latvijas ziņas
- Dobeles, Tērvetes un Auces novadā
- Ekonomika
- Uzņēmējdarbība
- Darba tirgus
- Citas ziņas
- Eiro 2014
- Politika
- Vēlēšanas 2011
- Saeimas vēlēšanas
- Citas ziņas
- Pašvaldībās
- Pašvaldību vēlēšanas 2017
- Saeimas vēlēšanas 2018
- Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2019
- Asā hronika
- Policijas ziņas
- VUGD
- Tiesu ziņas
- Citas ziņas
- Kultūra un izklaide
- Teātri
- Izstādes
- Bibliotēkas
- Koncerti
- Citas ziņas
- Kas? Kur? Kad?
- Sports
- Basketbols
- Futbols
- Vieglatlētika
- Citas ziņas
- Hokejs
- Volejbols
- Veselība
- Aktuāli
- Padomi
- Slimnīcās
- Citas ziņas
- Stārķa ziņas
- Lietotāju raksti
- Foto/Video
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Pasākumi un izstādes
- Chocolate & Pepper
- Video
- Aizsaulē
- Statiskas lapas
- Centrāle!
- Dzīvesstils
- Receptes
- Māja un dārzs
- Hobiji
- Pašizziņa
- Citas ziņas
- Mīluļi
- Projekti
- Projekts “Saimnieko gudri”
- Projekts “Kultūras nesēji Zemgalē”
- Projekts “Redzi apslēpto”
- Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā
- Projekts “Rūpēsimies par vidi!”
- Projekts “Kur dzīvosim?”
- Projekts “Mediju kritika”