ZZ.lv ARHĪVS

TOLAIK UN TAGAD. Ņesterova nams

2010. gada 16. oktobris 07:00

1212
TOLAIK UN TAGAD. Ņesterova nams

Ievērojamā Kurzemes guberņas laika krievu rūpnieka Ņesterova īres nams Jelgavā, kā redzams abos attēlos, ir saglabājies līdz mūsdienām. Vecais attēls ir no 20.gadsimta sākuma. Iespējams, tas uzņemts drīz pēc nama uzcelšanas, taču precīzs uzbūvēšanas datums nav saglabājies.

Kā informē vēsturnieks Andrejs Dābols, šis labiekārtotais daudzdzīvokļu īres nams ar komunikācijām Aleksandra (tagad Zemgales) prospektā 2 savulaik bijis Jelgavā pirmais nams, kurā jau kopš uzcelšanas bijis ūdensvads, centrālā apkure un citas 20.gadsimta sākumam modernas tehnoloģijas.

Nama būvētājs Ņesterovs bija tas pats uzņēmējs, kurš Kalnciemā ap 1880.gadu izveidoja ķieģeļu rūpnīcu «Purmaļi». Taču vēsturiski vēl ievērojamāks ir šā nama arhitekts – Konstantīns Pēkšēns (1859–1928), kurš projektējis daudzus lepnākos Rīgas namus un kurš pieder izcilākajiem tā sauktās otrās latviešu arhitektu paaudzes pārstāvjiem, kura radošā darbība aizsākās vēl historisma stila ietvaros un turpinājās jūgendstila periodā. Atšķirīgu stilu K.Pēkšēns Jelgavā izmantojis viņa projektētajai Sv.Nikolaja (Vienības) baznīcai. 1895.gadā K.Pēkšēns projektējis izmēros iespaidīgo IV Vispārējo dziesmu svētku pagaidu koncertzāli Jelgavā, kā arī paviljonu Jelgavas latviešu biedrības un Jelgavas lauksaimnieku biedrības organizētajai Lauksaimniecības, rūpniecības un amatniecības izstādei.

Pirmo pasaules karu masīvais stūra nams izturēja, taču cieta Otrajā pasaules karā, pēc kura ēka atjaunota bez lepnā stūra kupola uz jumta. Toties mūsdienās saglabājušās daudzas oriģinālās detaļas ēkas fasādē.